Sprint na 100 metrów, czyli perła w koronie lekkoatletyki, nie tylko w Tokio 2020

bieg na 100 m igrzyska olimpijskie

To najbardziej prestiżowy bieg ze wszystkich biegów lekkoatletyczny. Rekord świata działa na wyobraźnie, a finały biegów na 100 metrów są niezwykle popularne. Kto jest faworytem biegów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio? Jakie rekordy są do pobicia?

Czytaj także: Sztafeta 4 x 400 kobiet największą nadzieją w biegach w Tokio 2020!

100 metrów – najkrótszy możliwy dystans na zawodach lekkoatletycznych na otwartym stadionie. Pokaz ludzkiej sprawności i prędkości. Zwycięzcy i rekordziści na 100 m są nazywani najszybszymi ludźmi na świecie. Nic więc dziwnego, że biegi mężczyzn i kobiet na tym dystansie przykuwają uwagę i są sportową wisienką na torcie Igrzysk Olimpijskich. Tak też ma być w Tokio, gdzie najszybsi sprinterzy i sprinterki powalczą o medale na Igrzyskach Olimpijskich.

Tokio 2020. Terminarz biegów na 100 metrów

 • 30 lipca – biegi kwalifikacyjne kobiet
 • 31 lipca – biegi kwalifikacyjne mężczyzn
 • 31 lipca – biegi półfinałowe kobiet
 • 31 lipca – bieg finałowy kobiet
 • 1 sierpnia – biegi półfinałowe mężczyzn
 • 1 sierpnia – bieg finałowy mężczyzn

Bieg na 100 metrów. Typy, kursy na sprint w Tokio 2020

Sprint mężczyzn w porównaniu z biegiem na 100 metrów kobiet przykuwa większą uwagę i tak też będzie na Igrzyskach. Rywalizacja mężczyzn od wielu, wielu lat cieszy się popularnością i nie zmąciły tego przypadki stosowania dopingu i wykluczenia sprinterów oraz ich rekordów. Co prawda karierę zakończył sam Usain Bolt, ale nie oznacza, to że w świecie biegów na 100 metrów nie dzieje się nic ciekawego.

W 2021 roku Amerykanin Trayvon Bromell podczas zawodów w Miramar uzyskał rezultat 9,77 s. Był to siódmy wynik w historii i najlepszy rezultat od dwóch lat. Nic więc dziwnego, że reprezentant Stanów Zjednoczonych jest wymieniany w gronie faworytów do zdobycia złotego medalu. Bromell ma szanse wskoczyć do trójki najszybszych sprinterów w historii. Kto jeszcze w Tokio 2020 może powalczyć o medale? Z pewnością niezwykle doświadczony Justin Gatlin, który w 2021 roku zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Groźni w Tokio będą również: Akani Simbine z RPA, Zharnel Hughes z Wielkiej Brytanii, czy Yohan Blake z Jamajki. Jeszcze rok temu Usain Bolt w roli faworyta biegu na 100 metrów w Tokio widział Amerykanina Christiana Colemana, ale… ten został zawieszony z powodu naruszenie przepisów antydopingowych. Z pewnością hierarchię faworytów sprintu ustalą biegi kwalifikacyjne podczas samych igrzysk oraz kursy bukmacherów, które będą aktualizowane na bieżąco. Oferta olimpijska w STS z każdym dniem jest mocno wzbogacana.

🥇Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!

Usain Bolt, czyli fenomen jamajski fenomen biegu na 100 metrów

Wspomnieliśmy o Usainie Bolcie i nie wypada Jamajczykowi nie poświęcić choć kilku zdań. 35-latek jest już na sportowej emeryturze, ale w swoim prime time był zdecydowanie najszybszym człowiekiem, jakiego podziwiał świat. 9,58 s. ustanowione w 2009 roku w Berlinie, to rekord, który może być trudny do pobicia przez wiele, wiele lat. Bolt zdobył osiem złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich, a na Mistrzostwach Świata dołożył 11 najcenniejszych krążków.

3Większość zdobył na dystansie 100 metrów i w sztafecie 4×100 metrów, choć biegał też świetnie na 200 metrów. Barwna postać, lubił imprezy i niezdrowe jedzenie, a mimo tego był wielkim sportowcem. Bolt podczas jednego z biegów sztafetowych pobiegł 100 metrów w czasie 8,79, ale wynik ten nie może zostać uznany za oficjalny. Bolt ścigał się na 100 metrach ze zwierzętami czy samochodami. Jak widać możliwości człowieka mocno działają na ludzką wyobraźnię.

Rekordy biegu na 100 metrów

 • Rekord świata mężczyzn – 9,58 s. – Usain Bolt (Jamajka). Ustanowiony w 2009 roku w Berlinie.
 • Rekord świata kobiet – 10,49 s. – Florence Griffith-Joyner (USA). Ustanowiony w 1988 roku.
 • Rekord Europy mężczyzn – 9,86 s. – Francis Obikwelu (Portugalia), Jimmy Vicaut (Francja). Pierwszy rekord ustanowiony w 2004 roku, a drugi w 2015.
 • Rekord Europy kobiet – 10,73 s. – Christine Arron (Francja). Rezultat osiągnięty w 1998 roku.
 • Rekord Polski mężczyzn – 10,00 s. – Marian Woronin. Rekord istnieje od 1984 roku.
 • Rekord Polski kobiet – 10,93 s. – Ewa Kasprzyk. Rekord ustanowiony w 1986 roku.