Skoki w Zakopanem! Tym razem Puchar Świata bez Kamila Stocha, ale faworytów nie brakuje.

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem

Piątkowe kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego rozpoczną cykl weekendowych zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w stolicy polskich Tatr. Kto awansuje z wyższego miejsca? Który zespół wygra sobotni konkurs drużynowy? Sprawdź nasze typy bukmacherskie i zapowiedź imprezy na Wielkiej Krokwi w Zakopanem!

Skoki w Zakopanem. Kursy i typy bukmacherskie

Ryoyu Kobayashi będzie lepszy w kwalifikacjach od Karla Geigera1,30Japończyk wygrał już w tym sezonie osiem konkursów kwalifikacyjnych. Niemiec ostatnio nieco obniżył loty, a na Wielkiej Krokwi osiągał słabe wyniki w poprzednich konkursach.
Norwegia wygra konkurs drużynowy 2,75Norwegowie na ogół bardzo dobrze czują się w Zakopanem, co potwierdzają wyniki poprzedniego sezonu, gdy w sumie w czterech rozegranych konkursach na Wielkiej Krokwi najczęściej stawali na podium (6 razy).

Pewne rozeznanie co do aktualnej formy głównych faworytów niedzielnego konkursu indywidualnego mogą dać wyniki piątkowych kwalifikacji, choć trzeba brać poprawkę na to, że nie wszyscy czołowi zawodnicy skaczą w nich na sto procent swoich możliwości. Nie zalicza się do tej grupy Ryoyu Kobayashi, który w obecnym sezonie traktuje konkursy kwalifikacyjne z najwyższą powagą. Japończyk wygrał już osiem takich zawodów i jest naturalnym faworytem do wygrania kolejnych w Zakopanem.

Z jego głównych rywali w klasyfikacji Pucharu Świata, najmniejsze szanse na nawiązanie walki o zwycięstwo w kwalifikacjach wydaje się mieć Karl Geiger. Niemiecki skoczek nie zachwycił podczas ostatniego weekendu w Bischofshofen. Był dopiero ósmy w konkursie indywidualnym i nie pomógł zbytnio kolegom w konkursie drużynowym. Ponadto Wielka Krokiew najwyraźniej „nie leży” Geigerowi, o czym najlepiej świadczy fakt, że jeszcze nigdy nie stanął tam indywidualnie na podium, a w poprzednim sezonie zajmował odległe lokaty w każdym konkursie.

Być może warto więc skusić się na typowanie zakładu H2H przed piątkowymi kwalifikacjami. W zakładach bukmacherskich STS kurs na to, że Ryoyu Kobayashi będzie w nich lepszy od Karla Geigera wynosi 1.30.

Dla odmiany, bardzo dobre wspomnienia z dwóch ubiegłorocznych weekendów w Zakopanem mają Norwegowie. Wprawdzie w konkursie drużynowym zajęli trzecie miejsce, ale w trzech indywidualnych to oni zdominowali podium. Po jednym konkursie wygrali Halvor Egner Granerud i Marius Lindvik, który w innym konkursie zajął trzecie miejsce. Robert Johansson z kolei na trzecim stopniu podium stanął dwukrotnie.

Lindvik zajął pierwsze, a Granerud drugie miejsce w ostatnim konkursie indywidualnym w Bischofshofen, co pokazuje, że również w obecnym sezonie obaj są w coraz wyższej formie. Jeśli pozostali norwescy skoczkowie dotrzymają im kroku, sobotni konkurs drużynowy na Wielkiej Krokwi może zakończyć się zwycięstwem Norwegii. W zakładach bukmacherskich STS jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, bowiem kurs na zwycięstwo Norwegów jest najniższy – 2.75.

Odbierz kod bonusowy STS, sprawdź kursy na skoki narciarskie i typuj faworytów Pucharu Świata! ⛷️

Wszystkie kursy aktualne na dzień 13.01.2022

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem
PressFocus

Czytaj także:

Jak obstawiać skoki narciarskie? Sprawdź typy na skoki narciarskie!


Konkursy na Wielkiej Krokwi bez Kamila Stocha

Niestety kibice zgromadzeni w Zakopanem i przed telewizorami nie zobaczą w najbliższy weekend w akcji najlepszego polskiego skoczka ostatnich lat. Kamil Stoch podczas rozgrzewki przed środowym treningiem doznał kontuzji kostki i nie będzie mógł tym razem wystartować. W piątkowych kwalifikacjach weźmie za to udział aż dwunastu reprezentantów Polski, a to dzięki możliwości wykorzystania przez trenera Michała Doleżala tak zwanej kwoty krajowej.

Skład reprezentacji Polski

 • Piotr Żyła
 • Dawid Kubacki
 • Paweł Wąsek
 • Jakub Wolny
 • Andrzej Stękała
 • Aleksander Zniszczoł
 • Maciej Kot
 • Tomasz Pilch
 • Klemens Murańka
 • Kacper Juroszek
 • Stefan Hula
 • Jan Habdas

W Zakopanem drużynowo oraz indywidualnie

Tak jak w ostatnich latach, również w obecnym sezonie na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi odbędą się dwa konkursy: drużynowy w sobotę oraz indywidualny w niedzielę. W piątek natomiast rozegrane zostaną kwalifikacje.

Program zawodów Pucharu Świata w Zakopanem

Piątek, 14.01

 • 18:00 – kwalifikacje

Sobota, 15.01

 • 16:00 – konkurs drużynowy

Niedziela, 16.01

 • 16:00 – konkurs indywidualny

Wielka Krokiew – skocznia im. Stanisława Marusarza w Zakopanem

 • Punkt konstrukcyjny (K) – 125 m
 • Rozmiar (HS) – 140 m
 • Rekordzista – Yukiya Sato (147 m – 25.01.2020)
 • Ostatni zwycięzca – Halvor Egner Granerud (14.02.2021)

Wielka Krokiew została oddana do użytku w 1925 roku. Obiekt ma za sobą liczne modernizacje i rozbudowy. Do ostatniej doszło w 2017 roku. Od roku 1980 (z przerwami w latach 1981-1989, 1991-1995, 1997 i 2001) odbywają się na tej skoczni zawody w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwszym ich zwycięzcą był Piotr Fijas, który triumfował 27 stycznia 1980 roku.

Z pozostałych polskich skoczków na Wielkiej Krokwi konkursy Pucharu Świata wygrywali tylko dwaj: Adam Małysz cztery razy i Kamil Stoch pięć razy. Pod względem ilości zwycięstw temu drugiemu dorównuje tylko Austriak Gregor Schlierenzauer, który już zakończył karierę skoczka narciarskiego.

Japończyk i drużyna Austrii liderują w Pucharze Świata

Ryoyu Kobayashi nie wygrał wprawdzie sobotniego konkursu indywidualnego w Bischofshofen, ale czwarta lokata pozwoliła Japończykowi na utrzymanie pozycji lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jedynym skoczkiem z pierwszej dziesiątki, który awansował po ostatnim weekendzie, jest Jan Hoerl. Austriak zajął w sobotę trzecie miejsce i przesunął się w klasyfikacji z ósmej na szóstą pozycję.

Z polskich skoczków nadal najwyżej klasyfikowany jest Kamil Stoch, choć nieobecność w Bischofshofen kosztowała go spadek na 16. pozycję. Dzięki, najlepszemu w obecnym sezonie, siódmemu miejscu w sobotnim konkursie indywidualnym, Piotr Żyła awansował na 21. lokatę w klasyfikacji Pucharu Świata. O dorobku pozostałych naszych reprezentantów lepiej nie wspominać

Klasyfikacja Pucharu Świata po 14 konkursach

1.Ryoyu Kobayashi🇯🇵891
2.Karl Geiger🇩🇪817
3.Halvor Egner Granerud🇳🇴 693
4.Marius Lindvik🇳🇴 643
5. Markus Eisenbichler 🇩🇪 472
6.Jan Hoerl🇦🇹440
7.Anze Lanisek🇸🇮 421
8.Stefan Kraft 🇦🇹 409
9.Robert Johansson🇳🇴369
10.Killian Peier🇨🇭356

Niezbyt udany weekend skoczków niemieckich w Bischofshofen, a zwłaszcza dopiero szóste miejsce w konkursie drużynowym, przyniósł taki skutek, że w Pucharze Narodów drużyna Niemiec spadła z pierwszego na trzecie miejsce, kosztem znakomitych ostatnio Austriaków i Norwegów.

Dzięki niezłemu, jak na obecną formę, występowi w „drużynówce”, przy jednoczesnej absencji Szwajcarów, na szóstej pozycji w Pucharze Narodów umocniła się reprezentacja Polski. Z kolei do pierwszej dziesiątki tej klasyfikacji „wskoczyła” drużyna Kazachstanu, a to dzięki… samemu udziałowi w konkursie drużynowym (punktowane ostatnie ósme miejsce).

Klasyfikacja Pucharu Narodów

 1. Austria – 2 646
 2. Norwegia – 2 530
 3. Niemcy – 2 507
 4. Japonia – 2 073
 5. Słowenia – 1 866
 6. Polska – 917
 7. Szwajcaria – 557
 8. Rosja – 449
 9. Kazachstan – 50
 10. Bułgaria – 35
Kiedy odbędą się konkursy PŚ w Zakopanem?

W sobotę i niedzielę 15-16 stycznia

Gdzie obejrzeć zawody?

Na kanałach Eurosportu i TVP