Puchar Świata w Willingen. Ostatnie skoki przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie!

Puchar Świata w skokach narciarskich w Willingen

Ostatnim przystankiem Pucharu Świata w skokach narciarskich przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie będzie niemieckie Willingen. Jak wypadnie przedolimpijska próba reprezentantów Polski? Po tym co pokazali w piątkowym prologu, liczymy na ich dobre wyniki także w sobotnim i niedzielnym konkursie indywidualnym.

Puchar Świata w Willingen. Typy bukmacherskie

Karl Geiger wygra sobotni konkurs indywidualny4.00Niemiecki skoczek jest liderem Pucharu Świata i jest w bardzo dobrej formie – wygrał przed tygodniem oba konkursy w Titisee-Neustadt.
Kamil Stoch zajmie miejsce na podium2.00Polak wrócił już do zdrowia i formy, co pokazał wygrywając piątkowy prolog. Stoch lubi skocznię w Willingen – wygrał na niej już trzy konkursy indywidualne.

Za nami piątkowy prolog przed weekendem skoków narciarskich w Willingen. Prolog, a nie kwalifikacje, ponieważ do zawodów zgłosiło się tylko 47 skoczków, więc wszyscy automatycznie zakwalifikowali się do konkursów Pucharu Świata. Z udziału w prologu zrezygnowało jednak czterech zawodników (Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Ryoyu Kobayashi i Daiki Ito), więc na belce startowej zasiadło ostatecznie 43 uczestników.

Wyniki piątkowej rywalizacji są bardzo optymistyczne dla polskich kibiców. Prolog wygrał Kamil Stoch, a trzej pozostali „Biało-Czerwoni” zameldowali się w pierwszej dziesiątce: Piotr Żyła na czwartym, Dawid Kubacki na siódmym i Paweł Wąsek na dziewiątym miejscu. Szczególnie znakomity skok powracającego do Pucharu Świata po kontuzji Stocha jest promykiem nadziei po kiepskim jak dotychczas sezonie w wykonaniu naszego mistrza.

Dodać wypada, że akurat skocznia Muhlenkopfschanze w Willingen jest doskonałym miejscem na odrodzenie „Rakiety z Zębu”. Kamil Stoch jest rekordzistą pod względem ilości miejsc na podium na tym obiekcie w konkursach Pucharu Świata. Stawał na nim siedem razy, w tym trzy razy na najwyższym jego stopniu. Dodatkowo dwa razy Stoch był w składzie polskiej drużyny wygrywającej w Willingen konkurs drużynowy.

Dlatego godnym polecenia wydaje się postawienie na to, że polski skoczek także w sobotnim konkursie w Willingen zajmie miejsce na podium. W zakładach bukmacherskich STS kurs na takie wydarzenie wynosi 2.00.

Faworytem do zwycięstwa jest z kolei Karl Geiger, co nie może dziwić, bowiem Niemiec w ubiegły weekend w Titisee-Neustadt nie miał sobie równych, wygrał oba konkursy i objął prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata. Kurs na zwycięstwo Geigera wynosi – 4.00, a na to, że zajmie miejsce na podium – 1.57.

Kursy aktualne na dzień 29.01.2022

Skoki w Willingen, czyli próba przedolimpijska

Ostatni pucharowy weekend przed ZIO w Pekinie przez wielu trenerów potraktowany zostanie jako próba generalna przed konkursami o olimpijskie medale. Nie inaczej postąpił opiekun polskich skoczków Michał Doleżal, który do Willingen zdecydował się zabrać tylko zawodników nominowanych do kadry olimpijskiej. O punkty Pucharu Świata powalczą zatem: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek i Stefan Hula.

Po raz pierwszy Polacy, wraz z pozostałymi uczestnikami Pucharu Świata, mogli sprawdzić się na skoczni Muhlenkopfschanze w piątkowym prologu do sobotniego konkursu indywidualnego (16:00). Prolog przed konkursem niedzielnym (15:15) rozpocznie się o 13:30.

Skład reprezentacji Polski na konkursy w Willingen

 • Kamil Stoch
 • Piotr Żyła
 • Dawid Kubacki
 • Paweł Wąsek
 • Stefan Hula

Program zawodów Pucharu Świata w Willingen

Piątek, 28.01

 • 18:30 – prolog

Sobota, 29.01

 • 16:00 – konkurs indywidualny

Niedziela, 30.01

 • 13:30 – prolog
 • 15:15 – konkurs indywidualny

⛷️

Sprawdź kursy na skoki narciarskie w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

skoki willingen six
Źródło zdjęcia PressFocus.pl // fot. Rafal Rusek


Skocznia w Willingen została zbudowana w 1951 roku, ale obecny kształt i parametry przybrała po gruntownej modernizacji w 2000 roku. W 2003 roku przesunięto punkt konstrukcyjny na 130 metr i po tej zmianie Muhlenkopfschanze stała się największą z dużych skoczni narciarskich. Większe są tylko obiekty mamucie do lotów narciarskich. Pierwsze zawody Pucharu Świata odbyły się w Willingen jeszcze na starej skoczni w 1995 roku i wygrał je Austriak Andreas Goldberger.

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata na skoczni w Willingen mają Kamil Stoch i Japończyk Noriaki Kasai – po trzy. Polak wygrywał tu w latach 2014 (dwukrotnie) i 2015. Pierwszym polskim skoczkiem, który triumfował na Muhlenkopfschanze był Adam Małysz, któremu udało się to w 2001 roku. Ponadto dwukrotnie „Biało-Czerwoni” wygrywali tu konkursy drużynowe – w 2017 i 2019 roku. Od poprzedniego sezonu rekordzistą dużej skoczni w Willingen jest Klemens Murańka, który swój rekordowy skok oddał w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego Pucharu Świata.

Willingen – Skocznia Muhlenkopfschanze

 • Punkt konstrukcyjny (K) – 130 m
 • Rozmiar (HS) – 147 m
 • Rekordzista – Klemens Murańka (153 m – 29.01.2021)
 • Ostatni zwycięzca – Halvor Egner Granerud (31.01.2021)

Niemcy na czele klasyfikacji Pucharu Świata po konkursach w Titisee-Neustadt

Poprzedni weekend Pucharu Świata w Titisee-Neustadt był bardzo udany przede wszystkim dla skoczków niemieckich. Karl Geiger dzięki zwycięstwom w obu konkursach indywidualnych zdobył 200 punktów do klasyfikacji generalnej i wyprzedził na pozycji lidera Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Jego koledzy z drużyny także zdobyli w sumie dużo punktów. Na tyle dużo, by wyprzedzić w klasyfikacji Pucharu Narodów drużynę austriacką.

Klasyfikacja Pucharu Świata po 17 konkursach

1.Karl Geiger🇩🇪1097
2.Ryoyu Kobayashi🇯🇵1036
3.Halvor Egner Granerud🇳🇴 785
4.Marius Lindvik🇳🇴 743
5. Anze Lanisek🇸🇮 641
6.Markus Eisenbichler🇩🇪618
7.Jan Hoerl🇦🇹543
8.Stefan Kraft🇦🇹 447
9.Killian Peier🇦🇹408
10.Daniel Huber🇨🇭392

Klasyfikacja Pucharu Narodów

 1. Niemcy – 3 508
 2. Austria – 3 254
 3. Norwegia – 2 939
 4. Słowenia – 2 819
 5. Japonia – 2 578
 6. Polska – 1 098
 7. Szwajcaria – 659
 8. Rosja – 573
 9. Czechy – 54
 10. Kazachstan – 50
Kiedy odbędą się konkursy PŚ w Willingen?

W sobotę i niedzielę 29-30 stycznia

Gdzie obejrzeć zawody?

Na kanałach Eurosportu i TVN