Siatkówka: mistrzostwa Europy. Liczymy na polskie siatkarki!

Siatkówka - na mistrzostwach europy nie zabraknie żeńskiej reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet rozpoczyna udział w mistrzostwach Europy. Po bardzo dobrych występach w Lidze Narodów i zaciętym – choć przegranym – boju z mistrzyniami świata Serbkami o olimpijski awans, zarówno wśród naszych zawodniczek, jak i wśród kibiców oraz ekspertów nie brakuje optymizmu. W pierwszym meczu (w piątek o 20:30 w łódzkiej Atlas Arenie) Polki zagrają ze Słowenią.

Czy polskie siatkarki wrócą na podium mistrzostw Europy?

Mistrzostwa Europy siatkarek rozgrywane są od 1949 roku. Najbardziej utytułowaną reprezentacją w historii turnieju jest Rosja, która (licząc łącznie z reprezentacją ZSRR) zdobyła 26 medali, w tym 19 złotych. Co ciekawe zaraz za Rosjankami w klasyfikacji medalowej jest… reprezentacja Polski. Biało-czerwone mają w swoim dorobku 11 medali, w tym dwa złote. Należy jednak zaznaczyć, że większość z tych medali (4 srebrne i 4 brązowe) polskie siatkarki zdobyły bardzo dawno, bo w pierwszych ośmiu edycjach mistrzostw Europy (lata 1949-1971).

Powrót do europejskiej czołówki nastąpił dopiero w latach 2003-2009 i był to powrót z przytupem – edycje 2003 i 2005 zakończyły się zdobyciem mistrzowskich tytułów przez zespół nieżyjącego już trenera Andrzeja Niemczyka, a podwójne mistrzynie Europy szybko zostały okrzyknięte mianem „Złotek”. W roku 2007 Polkom nie udało się wprawdzie zdobyć medalu, ale dotarły do półfinału (przegranego z Serbią). Dwa lata później, pod wodzą trenera Jerzego Matlaka, nasza drużyna zdobyła brązowe krążki podczas turnieju rozgrywanego w Polsce. I na tym zakończyły się sukcesy reprezentacji Polski w europejskim czempionacie.

Siatkówka - mistrzostwa europy i reprezentacja polski

Czy teraz, po dziesięciu latach, uda się do tych sukcesów nawiązać? Łatwo nie będzie, ale są powody do optymizmu. Ten sezon wydaje się przełomowym dla drużyny prowadzonej przez trenera Jacka Nawrockiego. Od samego początku, od pierwszego w historii zwycięstwa w towarzyskim turnieju w Montreux, poprzez bardzo dobre występy w Lidze Narodów, zwieńczone udziałem w Final Six, aż po kwalifikacje olimpijskie gołym okiem widać, jak ten zespół się rozwija i jaki drzemie w nim potencjał. Nawet przegrana batalia o igrzyska z Serbkami może nastrajać optymistycznie. W końcu nie była to gładka porażka, a Polki w trzech z czterech setów grały jak równy z równym z mistrzyniami świata w siatkówce.

Drużyny Serbii, Włoch, Holandii, Turcji i Rosji głównymi faworytkami siatkarskich mistrzostw Europy

Najbliższa edycja mistrzostw Europy rozgrywana będzie w czterech krajach (Polska, Słowacja, Turcja, Węgry). W fazie grupowej, która trwać będzie od 23 do 29 sierpnia, 24 drużyny zostały podzielone na cztery sześciozespołowe grupy. Z każdej grupy awans do fazy pucharowej uzyskają po cztery najlepsze reprezentacje. 1 września odbędą się mecze 1/8 finału, 4 września ćwierćfinały, 7 września półfinały, a o złoty i brązowy medal najlepsze drużyny turnieju zagrają 8 września.

Kto ma największe szanse, by znaleźć się w gronie walczących o medale? W pierwszej kolejności należy tu wymienić reprezentację Serbii, czyli aktualne mistrzynie Europy i świata oraz wicemistrzynie olimpijskie. Wysoko stoją też notowania wicemistrzyń świata Włoszek, które dobrą formę zasygnalizowały w Lidze Narodów (udział w Final Six) oraz w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich (uzyskały awans w rywalizacji m.in. z Holandią i Belgią). Wysokie aspiracje mają też Holenderki – wicemistrzynie Europy oraz Turczynki – brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy i czwarta drużyna ostatniej edycji Ligi Narodów. Nie możemy zapominać także o reprezentacji Rosji, która wygrywała europejski czempionat w latach 2013 i 2015. Od tamtego czasu Rosjanki nie zdobyły jednak medalu na żadnej imprezie mistrzowskiej (miejsce 5-8 na IO 2016, 6. miejsce na ME 2017 i 8. pozycja na MŚ 2018) i z pewnością będą chciały się zrewanżować za ostatnie niepowodzenia.

Zagrać z Włoszkami o pierwsze miejsce w grupie

Jako szóstą drużynę zaliczającą się do szerokiego grona faworytek traktujemy reprezentację Polski. Aby przebić się do strefy medalowej, kluczowe będzie jednak zajęcie pierwszego, a w najgorszym razie drugiego miejsca w grupie B, której mecze rozgrywane będą w łódzkiej Atlas Arenie. To dałoby biało-czerwonym po pierwsze uniknięcie spotkania z faworytami w 1/8 finału i w ćwierćfinale, a po drugie pozostanie w Łodzi, co też ma niebagatelne znaczenie.

Włoszki groźnymi rywalkami podczas Mistrzostw Europy w siatkówce

Rywalkami Polek w grupie będą kolejno: Słowenia, Portugalia, Ukraina, Belgia i Włochy. Trzy pierwsze z tych zespołów są niżej notowane i zwycięstwa z nimi nie powinny stanowić problemu dla ekipy Jacka Nawrockiego. Walka o pierwsze miejsce w grupie rozegra się najprawdopodobniej pomiędzy Włochami, Belgią i Polską. Belgijki są w naszym zasięgu, o czym świadczy choćby zwycięstwo w tegorocznej Lidze Narodów. W tych samych rozgrywkach polski zespół przegrał jednak z Włoszkami i to ten rywal będzie dla niego największym wyzwaniem.

Terminarz meczów siatkarskiej reprezentacji Polski w grupie B:

23.08 (20:30) Polska – Słowenia
24.08 (20:30) Polska – Portugalia
26.08 (20:30) Polska – Ukraina
28.08 (17:30) Polska – Belgia
29.08 (20:30) Polska – Włochy

Skład reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet na Mistrzostwa Europy:

  • Rozgrywające: Joanna Wołosz, Marlena Kowalewska
  • Atakujące: Malwina Smarzek-Godek, Katarzyna Zaroślińska-Król
  • Środkowe: Klaudia Alagierska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska
  • Przyjmujące: Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Aleksandra Wójcik
  • Libero: Paulina Maj-Erwardt, Maria Stenzel

Adam Pisula

Tags: