Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych z udziałem Polaków

polska w mistrzostwach swiata pilkarzy recznych

W środę w Egipcie rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn. W turnieju udział weźmie reprezentacja Polski, która pierwszy mecz rozegra w piątek z Tunezją. Od jego wyniku mogą zależeć losy awansu naszych szczypiornistów do fazy zasadniczej mundialu.

Po raz pierwszy 32 drużyny na MŚ piłkarzy ręcznych

Pierwsza edycja mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn odbyła się w 1938 roku w hitlerowskich Niemczech. Po II Wojnie Światowej imprezę wznowiono w 1954 roku w Szwecji i od tego czasu rozgrywana jest ona cyklicznie. Początkowo w odstępach cztero- albo trzyletnich, a od roku 1993 aż do teraz dwuletnich. Rozpoczynająca się w środę edycja będzie już dwudziestą siódmą w historii. Najbardziej utytułowanymi drużynami mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn są reprezentacje Francji i Szwecji, które zdobyły po 11 medali. Francuzi są jednak lepsi pod względem ilości złotych medali, które zdobywali sześciokrotnie (Szwedzi cztery razy). Po sześć medali mają w dorobku drużyny narodowe Rumunii (w tym cztery złote), Rosji i Niemiec (po trzy złote medale).

Gospodarzem najbliższej edycji mundialu piłkarzy ręcznych po raz drugi w historii jest Egipt (pierwszy raz miało to miejsce w 1999 roku). Za to po raz pierwszy w imprezie tej wystartują aż 32 drużyny. Automatycznie zapewniony udział mieli gospodarze oraz Dania, jako obrońcy mistrzowskiego tytułu z 2019 roku. Pozostałe drużyny o awans walczyły w eliminacjach kontynentalnych albo uzyskały tak zwaną „dziką kartę”.

Mistrzostwa świata w Egipcie rozpoczną się 13 stycznia i potrwają do 31 stycznia. W fazie wstępnej, która zakończy się 19 stycznia, drużyny zostały podzielone na osiem cztero-zespołowych grup. Po trzy najlepsze reprezentacje z każdej grupy awansują do fazy zasadniczej, a zespoły z ostatnich pozycji zagrają w President’s Cup o miejsca 25-32 (20-27 stycznia). W fazie zasadniczej (20-25 stycznia) drużyny zostaną podzielone na cztery sześcio-zespołowe grupy. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów, które zostaną rozegrane 27 stycznia. Zwycięzcy ćwierćfinałów 29 stycznia zmierzą się ze sobą w meczach półfinałowych, a 31 stycznia odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce i wielki finał.

Ze względu na pandemię koronawirusa mecze mistrzostw świata piłkarzy ręcznych będą się odbywały bez udziału publiczności. Nie wiadomo, czy transmisje z mundialu zobaczymy w telewizji. Na dzień dzisiejszy negocjacje utknęły w martwym punkcie, bo właściciele praw do transmisji zaproponowali ceny nie do przyjęcia dla żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

Europa rządzi światem piłki ręcznej

Tylko jeden raz w historii mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn medal zdobyła drużyna spoza Europy. Było to w 2015 roku, gdy gospodarzem był Katar i reprezentacja tego kraju zajęła drugie miejsce. Warto jednak przypomnieć, że skład gospodarzy MŚ 2015 był w znacznej mierze wzmocniony „naturalizowanymi” zawodnikami z krajów europejskich, co wywołało wiele kontrowersji i krytycznych ocen. Można więc ten wynik traktować w kategoriach wyjątku, który raczej się nie powtórzy. Europa zdecydowanie dominuje w świecie męskiej piłki ręcznej i dlatego wśród europejskich drużyn narodowych należy szukać głównych faworytów mistrzostw świata w Egipcie.

Grono kandydatów do medali mundialu – nawet po jego zawężeniu do krajów europejskich – i tak jest jednak dość szerokie. Na pewno znajdują się w nim obrońcy mistrzowskiego tytułu Duńczycy, choć ostatnie mistrzostwa Europy w 2020 roku zakończyły się dla nich klęską (13. miejsce). Z pewnością liczyć się będą aktualni mistrzowie Europy Hiszpanie oraz wicemistrzowie Chorwaci. Jak zawsze groźni będą wicemistrzowie świata i brązowi medaliści Euro 2020 Norwegowie. Nie można też nie brać pod uwagę najbardziej utytułowanych w mistrzostwach świata Francuzów, brązowych medalistów MŚ 2019. W roli „czarnego konia” mogą wystąpić z kolei reprezentacje Niemiec albo Słowenii.

Polska drużyna w przebudowie

Wśród faworytów mistrzostw świata piłkarzy ręcznych próżno szukać reprezentacji Polski. Już dawno za nami czasy, gdy Polacy zdobywali medale MŚ (brąz 1982, srebro 2007, brąz 2009 i brąz 2015). Medal na mundialu w Katarze w 2015 roku był już tylko „łabędzim śpiewem” znakomitego pokolenia polskich piłkarzy ręcznych, którzy dostarczali nam wielu emocji i wzruszeń podczas turniejów mistrzowskich. Potem przyszła zmiana pokoleniowa i reprezentacja Polski jest budowana praktycznie od nowa. Nie jest to łatwy proces, więc spadek w światowej hierarchii męskiej piłki ręcznej był nieunikniony. O aktualnej pozycji naszej kadry najlepiej świadczy fakt, że na mistrzostwa świata dostała się tylko dzięki „dzikiej karcie”, a do grup fazy wstępnej losowana była z ostatniego, czwartego koszyka. Małego powiewu optymizmu dostarczyć wprawdzie mogły dwa ostatnie zwycięstwa z Turcją w eliminacjach Euro 2022 (29:24 na wyjeździe 6 stycznia i 35:24 u siebie 9 stycznia), ale należy zdawać sobie sprawę, że na mistrzostwach świata w Egipcie Polacy tak słabego przeciwnika nie spotkają.

Rywalami Polaków w grupie B będą kolejno: wicemistrz Afryki Tunezja (15 stycznia), mistrz Europy Hiszpania (17 stycznia) i wicemistrz Ameryki Brazylia (19 stycznia). Hiszpania wydaje się poza zasięgiem wszystkich drużyn z grupy B. Z Tunezją nasi piłkarze ręczni wygrali podczas MŚ 2017 (w spotkaniu o miejsca 17-20). Na tym samym mundialu „Biało-Czerwoni” przegrali z Brazylią w fazie grupowej. Nie spotkali się z Hiszpanią, która została sklasyfikowana na 5. miejscu. Na kolejnych mistrzostwach świata w 2019 roku reprezentacja Polski już nie wystąpiła, w przeciwieństwie do Hiszpanii (7. miejsce), Brazylii (9. miejsce) i Tunezji (12. miejsce). W żadnym z meczów grupowych MŚ 2021 Polacy nie będą faworytami, więc ich awans do fazy zasadniczej byłby dużym sukcesem. Jeśli mieliby go uzyskać, to kluczowym meczem będzie piątkowe pierwsze spotkanie z Tunezją, z którą mimo wszystko mamy największe szanse na zwycięstwo.

Adam Pisula

Sprawdź kursy na piłkę ręczną!