Siatkarki z Rzeszowa startują w Lidze Mistrzyń

liga mistrzyn siatkowka developres rzeszow

W minionym tygodniu bardzo dobrze nowy sezon Ligi Mistrzyń zainaugurowały siatkarki Chemika Police i ŁKS Commercecon Łódź, a od wtorku do czwartku swoje pierwsze mecze w elitarnych rozgrywkach rozegra drużyna Developres SkyRes Rzeszów.

Inauguracja na raty

W nowej edycji faza grupowa siatkarskiej Ligi Mistrzyń ma zmienioną formułę. Zamiast systemu mecz i rewanż w sześciu kolejkach rozgrywanych na przestrzeni kilku miesięcy, 20 drużyn podzielonych na pięć grup po cztery zespoły rozegra po dwa turnieje w każdej grupie. Po zsumowaniu wszystkich wyników do fazy pucharowej awansują zwyciężczynie każdej grupy oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Ale oprócz – a może z powodu – zmienionej formuły rozgrywania fazy grupowej Ligi Mistrzyń, sama inauguracja rozgrywek została rozłożona na raty. W dniach 24-26 listopada swoje pierwsze turnieje rozegrały drużyny w grupach C i E, w dniach 1-3 grudnia do gry przystąpią siatkarki rywalizujące w grupie A, a dopiero 8-10 grudnia nastąpi inauguracja Ligi Mistrzyń w grupach B i D.

Cenne zaliczki ŁKS-u i Chemika

W minionym tygodniu mogliśmy więc oglądać w akcji dwie z trzech polskich drużyn. W grupie C ŁKS Commercecon Łódź rywalizował w bułgarskim Płowdiw z gospodyniami – drużyną Maritzy, z tureckim VakifBankiem Stambuł i francuskim ASPTT Miluza. Na pierwszy ogień we wtorek łodzianki zagrały z największymi faworytkami, czterokrotnymi triumfatorkami Ligi Mistrzyń – VakifBankiem i postraszyły je w pierwszym secie prowadząc 23:17. Niestety nie udało się podopiecznym trenera Giuseppe Cuccariniego postawić kropki nad „i”, bo faworytki odrobiły straty i wygrały seta do 23. Dwa kolejne turecki zespół wygrał już bez problemów. W środę „Wiewióry” pokonały Maritzę Płowdiw 3:2, a na koniec bez straty seta uporały się z francuską Miluzą. Drugi turniej odbędzie się w dniach 2-4 lutego przyszłego roku w Łodzi i jeśli polska drużyna znów odniesie co najmniej dwa zwycięstwa, będzie mogła przy dobrych układach w innych grupach liczyć na awans do ćwierćfinałów.

Podobnie wygląda sytuacja w grupie E siatkarek Chemika Police. A nawet lepiej, bo aktualne mistrzynie Polski wygrały dwa mecze bez straty seta, a więc za trzy punkty. Jest to tym bardziej cenne osiągnięcie, że podczas turnieju w Novarze musiały grać bez swojego trenera, bo zakażony koronawirusem Turek Ferhat Akbas musiał zostać w kraju (w roli pierwszego trenera zastąpił go jego asystent Przemysław Kawka). O ile jeszcze łatwe zwycięstwo 3:0 w pierwszym wtorkowym meczu z Ołomuńcem było zgodne z planem, to już środowy triumf bez straty seta z Dynamem Kazań należy traktować jako miłą niespodziankę. Podobnie jak urwanie dwóch setów w przegranym meczu gospodyniom z Novary – zwyciężczyniom poprzedniej edycji Ligi Mistrzyń, w której to ekipie w czwartek prym wiodła reprezentantka Polski Malwina Smarzek. Siedem punktów to znakomita zaliczka policzanek przed drugim turniejem, który w dniach 2-4 lutego 2021 roku rozegrają we własnej hali.

Drużyna Developres Rzeszów na zwycięskiej fali

Wicemistrzynie Polski do gry w Lidze Mistrzyń przystąpią więc tydzień po dwóch pozostałych drużynach reprezentujących polską TAURON Ligę. Przystąpią jako najlepszy zespół obecnego sezonu ligowego, który jest liderem tabeli z kompletem jedenastu zwycięstw w jedenastu meczach. Trener rzeszowianek, były selekcjoner męskiej reprezentacji Polski Stephane Antiga, występy w Lidze Mistrzów doskonale pamięta z kariery zawodniczej, ale jako trener zadebiutuje w Lidze Mistrzyń. Rywalkami rzeszowskiej drużyny w grupie A są włoskie Savino Del Bene Scandicci (z Magdaleną Stysiak w składzie) i Busto Arsizio oraz niemiecki Palmberg Schwerin. Gospodyniami pierwszego turnieju są siatkarki ze Scandicci i one są też największymi faworytkami grupy A. Rzeszowianki nie są jednak bez szans w walce o drugie miejsce, które może dać awans do fazy pucharowej.

W tym kontekście bardzo korzystnie dla Developresu SkyRes Rzeszów ułożony został terminarz turnieju w Scandicci. We wtorek nasze siatkarki zagrają bowiem z teoretycznie najsłabszym przeciwnikiem – Palmbergiem Schwerin, a potem skala trudności będzie stopniowo wzrastać: w środę podopieczne Stephane’a Antigi zagrają z Busto Arsizio, na koniec w czwartek z gospodyniami z Savino Del Bene. Drugi turniej ma się odbyć w niemieckim Schwerinie w dniach 2-4 lutego 2021 roku. Liczymy, że wicemistrzynie Polski popłyną na zwycięskiej fali z TAURON Ligi i wywalczą sobie co najmniej tak samo dobre zaliczki, jak Chemik Police i ŁKS Commercecon Łódź.

Adam Pisula

Tags: