W Bytomiu, na świeżo oddanym do użytku lodowisku im. Braci Nikodemowiczów, „biało-czerwoni” zmierzą się z Francją, Węgrami i Ukrainą w ramach świątecznego turnieju EIHC Christmas Cup. To będą ostatnie spotkania z udziałem reprezentacji Polski w tym roku. Z reprezentacją Francji zagramy w pierwszym meczu. Sprawdź analizę i typy bukmacherskie!
Polska vs. Francja na EIHC Christmas Cup w Bytomiu. Typy bukmacherskie (czwartek, 16 grudnia, 19.00)
Francja wygra spotkanie. | 1,80 | „Trójkolorowi” zajmują 15. miejsce w światowym rankingu IIHF, podczas gdy reprezentacja Polski znajduje się na 22. pozycji. |
Pierwszym rywalem zespołu trenera Roberta Kalabera na turnieju w Bytomiu będą Francuzi. To zespół, który w 2019 roku spadł z Elity, a zatem w kolejnym roku powinien wystąpić w mistrzostwach świata Dywizji IA, czyli grać na wyższym poziomie rozgrywkowym od Polaków. Powinien, ale tak się nie stało, bo MŚ Dywizji IA nie rozegrano z powodu pandemii koronawirusa.
Pod koniec sierpnia reprezentacja Francji, podobnie jak Polska, rywalizowała w eliminacjach olimpijskich i była bardzo bliska awansu do rywalizacji w Pekinie. „Trójkolorowi” wygrali z Węgrami i Włochami, by w decydującym meczu zmierzyć się z Łotwą. Po zaciętej walce Łotysze wygrali 2:1 i Francuzi muszą się obejść smakiem. Podobnie, jak nasza reprezentacja. Z tą różnicą, że Polacy podczas turnieju w Bratysławie zajęli ostatnie miejsce w grupie.
? Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Kursy aktualne na 14.12.
Polska vs. Francja w hokeju na lodzie. Historia rywalizacji
Oba zespoły znają się bardzo długo, bo pierwszy raz zmierzyły się w 1926 roku. Podczas mistrzostw Europy w Davos, Francuzi pokonali Polaków 2:1. Łącznie oba zespoły rywalizowały 52 razy w historii. 20 spotkań kończyło się zwycięstwami naszego zespołu. Ponadto padło 6 remisów, a 26 spotkań zakończyło się zwycięstwami Francji. Polacy strzelili temu rywalowi 133 gole, a stracili 139 bramek.
Pięć ostatnich spotkań Polska vs. Francja
2021 | Polska – Francja | 0:1 | Towarzyski, Lublana |
2015 | Polska – Francja | 3:2 | EIHC, Katowice |
2012 | Polska – Francja | 5:2 | Towarzyski, Megeve |
2012 | Polska – Francja | 3:1 | Towarzyski, Chamonix |
2011 | Polska – Francja | 2:0 | Towarzyski, Jastrzębie-Zdrój |
Pięć ostatnich meczów pomiędzy Polską a Francją miało miejsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pewnie takich spotkań byłoby więcej, ale „Trójkolorowi” w latach 2008-19 nieprzerwanie występowali w Elicie, podczas gdy Polacy balansowali na krawędzi Dywizji IA i IB. W 2011 roku, w Jastrzębiu-Zdroju, nasz zespół wygrał po dobrym meczu 2:0, a rok później udał się na dwumecz do Francji i dwa razy udało mu się pokonać wyżej notowanego rywala.
Francuzi po raz ostatni w Polsce gościli w 2015 roku. Wówczas, podczas turnieju EIHC rozgrywanego w Katowicach, reprezentacja Polski kolejny raz okazała się lepsza i było to jej piąte z kolei zwycięstwo nad Francuzami. Dobra passa została przerwana na wiosnę tego roku. Obie ekipy skrzyżowały kije w Lublanie, podczas turnieju Beat COVID-19. Minimalnie lepsi okazali się nasi rywala, a o wszystkim zadecydowała zaledwie jedna bramka.
Pozostali rywale Polski na turnieju w Bytomiu
Węgry
Z „Bratankami” reprezentacja Polski zmierzy się w drugim dniu turnieju w Bytomiu. To zespół, który w światowym rankingu zajmuje 22. miejsce, a więc plasuje się o jedną pozycję wyżej od Polaków. Madziarzy w ostatnich latach prezentują się z reguły lepiej od Polaków. W 2009 i 2016 roku udało im się wystąpić w mistrzostwach świata Elity, podczas gdy Polska brała w nich udział po raz ostatni w 2002 roku.
Z Węgrami w ostatnim czasie mierzymy się regularnie. Tylko w 2020 roku obie drużyny stanęły naprzeciw siebie czterokrotnie. Trzy razy górą byli nasi rywale, a jedno spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polaków. Łączny bilans starć obu drużyn jest korzystny dla nas. Polacy wygrali 33 mecze. 6 kończyło się remisami, a 25-krotnie górą byli Węgry. Bramki: 199:139 na korzyść Polski.
Ukraina
Drużyna zza naszej wschodniej granicy, to również zespół doskonale nam znany. W przeszłości mieliśmy z tą reprezentacją spore problemy i bardzo często przegrywaliśmy. W ostatnich latach to się zmieniło zdecydowanie na korzyść „biało-czerwonych”. Począwszy od turnieju EIHC z 2013 roku Polska wygrała 12 spotkań z rzędu z Ukraińcami. Po raz ostatni na wiosnę tego roku podczas turnieju w Lublanie. Zespół Roberta Kalabera triumfował po dogrywce 4:3.
Ukraińcy, którzy niegdyś byli znaczącą hokejową siłą, w ostatnich latach przeżywają kryzys, o czym świadczy odległe, dopiero 27. miejsce w rankingu IIHF. W 2019 roku na mistrzostwach świata Dywizji IB w Tallinnie, Ukraina ledwo utrzymała się na trzecim poziomie rozgrywkowym. Podczas tamtego turnieju doznała dotkliwej porażki z Polską, 3:7.
Program turnieju EIHC Christmas Cup w Bytomiu
Czwartek, 16 grudnia
- Węgry – Ukraina (15:30)
- Polska – Francja (19:00)
Piątek, 17 grudnia
- Francja – Ukraina (15:30)
- Polska – Węgry (19:00)
Sobota, 18 grudnia
- Węgry – Francja (14:00)
- Polska – Ukraina (17:30)
Kadra Polski na Christmas Cup w Bytomiu
Trener Robert Kalaber w ostatecznej kadrze na turniej w Bytomiu znalazł miejsce dla 24 hokeistów. W drużynie doszło do kilku przetasowań, bo nie zabrakło kontuzji i chorób. Ostatecznie w rywalizacji udział wezmą następujący hokeiści.
Bramkarze: Kamil Lewartowski (GKS Tychy), David Zabolotny (Comarch Cracovia), Paweł Bizub (Tauron Podhale Nowy Targ).
Obrońcy: Bartosz Ciura (HC Frydek-Mistek – 1. liga Czechy), Kamil Górny, Marcin Horzelski, Jauhienij Kamienieu, Arkadiusz Kostek (wszyscy JKH GKS Jastrzębie), Oskar Jaśkiewicz, Oskar Krawczyk (obaj Zagłębie Sosnowiec), Mateusz Zieliński, Adrian Jaworski (obaj KH Energa Toruń).
Napastnicy: Damian Tyczyński (HK Nowa Wieś Spiska – ekstraliga Słowacja), Kamil Wałęga (MHk 32 Liptowski Mikułasz – ekstraliga Słowacja), Alan Łyszczarczyk (HC Frydek-Mistek – 1. liga Czechy), Dominik Paś (AZ Hawierzów – 1. liga Czechy), Sebastian Brynkus, Łukasz Kamiński (Comarch Cracovia), Jakub Bukowski, Radosław Sawicki (obaj Ciarko STS Sanok), Mateusz Gościński (GKS Tychy), Dominik Jarosz, Łukasz Nalewajka, Radosław Nalewajka (wszyscy JKH GKS Jastrzębie).