Grand Prix Czech na żużlu. W sobotę w Pradze Polacy powalczą o zwycięstwo

Polacy mają duże szanse na zwycięstwo w rozgrywkach

W sobotni wieczór (start o godzinie 19.00) na stadionie Marketa w Pradze rozegrane zostaną trzecie w tym sezonie eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Do grona ścisłych faworytów Grand Prix Czech zaliczają się dwaj Polacy: Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik.

Dudek i Zmarzlik, czyli liderów dwóch

Po dwóch rozegranych jak dotąd zawodach, Polacy zajmują dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji Grand Prix, a w ich dorobku znajduje się po 28 punktów. Patryk Dudek dostał się do finałowego wyścigu zarówno w Warszawie, jak i w Krsko. Na Stadionie Narodowym zajął wprawdzie trzecie miejsce, ale w całym Grand Prix Polski zdobył w sumie najwięcej punktów (16). W Grand Prix Słowenii nie był już tak skuteczny (12 punktów) i w finale zajął ostatnią, czwartą pozycję. Bartosz Zmarzlik z kolei o wiele lepiej spisał się przed dwoma tygodniami, niż w otwierających cykl zawodach w Warszawie. Tam odpadł w półfinale i z dziesięcioma punktami uplasował się na szóstym miejscu. Na torze w słoweńskim Krsko odbił to sobie jednak z nawiązką, będąc zdecydowanie najlepszym zawodnikiem dnia. Wygrał aż pięć z siedmiu wyścigów (w tym finałowy) i wygrał z dorobkiem 18 punktów.

Tomasz Gollob czeka na następcę

Tak udany start biało-czerwonych wzbudził nadzieję wśród polskich kibiców na zdobycie przez naszego żużlowca tytułu mistrza świata. Po raz ostatni tej sztuki dokonał Tomasz Gollob w roku 2010 (wicemistrzem został wtedy Jarosław Hampel). W kolejnych sezonach Polacy zawsze byli w czołówce, ale brakowało tej przysłowiowej „wisienki na torcie” w postaci złotego medalu. Hampel w roku 2011 zdobył medal brązowy a w sezonie 2013 srebro. W 2014 roku na drugim stopniu podium zameldował się Krzysztof Kasprzak. Bartosz Zmarzlik był już na podium dwa razy – w 2016 roku na trzecim miejscu a w ubiegłym sezonie osiągnął tytuł wicemistrza świata. Srebrny medal, zdobyty przed dwoma laty, ma też na swoim koncie Patryk Dudek. Jak widać, złoto dla Polaka po sezonie 2019 można byłoby więc traktować jako naturalną kolej rzeczy. Do tego jeszcze jednak daleka droga i trzeba potwierdzać wysoką formę w kolejnych zawodach. Najlepiej zacząć już w sobotę w Pradze.

Żużel - Grand Prix w Czechach

Czy Polak wygra na Stadionie Marketa w Pradze?  

Z zawodami na praskiej Markecie sytuacja wygląda podobnie, jak w całym cyklu Grand Prix. Pomimo, że rywalizowano tam już 22 razy (najczęściej ze wszystkich torów w ramach SGP) i Polacy bardzo często są w czołówce, to wygrać udało się tylko dwa razy i zrobił to oczywiście Tomasz Gollob (w 1999 i 2010 roku). Patryk Dudek przed rokiem był drugi, przed dwoma laty czwarty. Bartosz Zmarzlik odpowiednio 15 i 9. Może więc drogą do tytułu mistrza świata będzie odczarowanie tego obiektu?    

Rewelacyjny Leon Madsen i nieobecny mistrz Tai Woffinden

Zobaczmy zatem kto może być najgroźniejszym konkurentem polskiego duetu w Pradze. W pierwszej kolejności trzeba tu wymienić Leona Madsena. Rewelacyjny Duńczyk jak dotąd zaliczył tylko jeden i to niepełny sezon w Grand Prix (2013), ale sezon obecny rozpoczął nie mniej wspaniale, jak dwaj Polacy – wygrał w Warszawie i był trzeci w Krsko. Poważnie trzeba też brać pod uwagę zawodników, którzy wygrywali już na Markecie – Jasona Doyla (zwycięzca w latach 2016-2017), Fredrika Lindgrena (2018) i Emila Sayfutdinova (2009). Z obecnych stałych uczestników Grand Prix najwięcej razy wygrywał w Pradze Tai Woffinden, ale kontuzjowanego aktualnego mistrza świata zabraknie w sobotę na torze.    


Lista startowa Grand Prix Czech:


Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow, Fredrik Lindgren, Antonio Lindback, Leon Madsen, Niels Kristian Iversen, Max Fricke i Jason Doyle, Martin Vaculik, Matej Żagar, Robert Lambert, Vaclav Milik – dzika karta.

Klasyfikacja Grand Prix 2019:

Bartosz Zmarzlik (Polska)28
Patryk Dudek (Polska)28
Leon Madsen (Dania)26
Martin Vaculik (Słowacja)24
Niels-Kristian Iversen (Dania)21