Startuje Tour de France 2021. Dla kogo początek „Wielkiej Pętli”?

star tour de france 2021 typy

W sobotę etapem z Brest do Landerneau rozpocznie się 108. edycja kolarskiego wyścigu Tour de France. Przedstawiamy głównych faworytów do wygrania dwóch pierwszych etapów, profil tras oraz plan transmisji telewizyjnych.

Kto faworytem dwóch pierwszych etapów Tour de France? Typy bukmacherskie

Profil dwóch pierwszych etapów tegorocznego Tour de France wydaje się być skrojony idealnie pod specjalistów od wyścigów jednodniowych, czyli tak zwanych „klasyków”. Jest ich na liście startowej „Wielkiej Pętli” dość sporo, ale zdecydowanie wybijają się trzej kolarze: aktualny mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego Francuz Julian Alaphilippe, Holender Mathieu Van der Poel i Belg Wout Van Aert. Do walki o etapowe zwycięstwo mogą także wmieszać się weterani kolarskich wyścigów: Słowak Peter Sagan, Hiszpan Alejandro Valverde, czy Duńczyk Jakob Fuglsang.

W zakładach bukmacherskich STS największym faworytem do zwycięstwa w pierwszym sobotnim etapie jest Mathieu Van der Poel (kurs 3.50), przed Woutem Van Aertem (6.75) i Julianem Alaphilippe’em (7.50).

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

1. etap Tour de France: Brest – Landerneau (198 km)

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Sobota 26 czerwca
  • Eurosport 1 (11:45 – 17:30)

Trasa

Pierwszego dnia „Wielkiej Pętli” kolarze będą mieli do pokonania prawie 198 kilometrów z miejscowości Brest do Landerneau. Profil trasy jest pagórkowaty, wyznaczono na niej w sumie dwie premie górskie trzeciej kategorii i cztery czwartej kategorii. Również do mety prowadzi podjazd o długości 3 kilometrów i nachyleniu 5,7%.

2. etap Tour de France: Perros-Guirec – Mur-de-Bretagne Guerledan (183 km)

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Niedziela 27 czerwca
  • Eurosport 1 (13:15 – 17:55)

Trasa

W niedzielę peleton Tour de France będzie miał do przejechania trasę o zbliżonym profilu do tej sobotniej, ale krótszą, bo dystans z Perros-Guirec do Mur-de-Bretagne Guerledan wynosi trochę ponad 183 kilometry. Tak samo jak w sobotę, kolarze będą musieli wspiąć się na cztery premie górskie czwartej kategorii i dwie trzeciej kategorii, w tym finałową na mecie, do której prowadzi dwukilometrowy podjazd o nachyleniu 6,9%.