Masters (dart) najważniejszym turniejem początku sezonu. Kto faworytem?

masters dart

To będą najważniejsze darterskie zawody początku roku. Niespełna miesiąc po mistrzostwach świata rozegrany zostanie turniej Masters, w którym wystąpi 24 najwyżej sklasyfikowanych zawodników w rankingu PDC Order of Merit. Zapowiadają się spore emocje, bo wielu zawodników ma coś do udowodnienia po nieudanym starcie w światowym czempionacie. Kto faworytem turnieju Masters? Sprawdź typy!

Kto zagra w turnieju Masters?

W rywalizacji wystąpi 24 najwyżej sklasyfikowanych zawodników w rankingu PDC Order of Merit na dzień 3 stycznia 2022 roku, czyli po zakończonych mistrzostwach świata. Ośmiu najwyżej rozstawionych darterów rozpocznie rywalizację od drugiej rundy. Najlepsi będą czekać na rywali, którzy 28 stycznia rozegrają 8 spotkań pierwszej rundy. 29 stycznia odbędą się spotkania drugiej rundy, a mecze ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał rozegrane zostaną 30 stycznia.

Pary I rundy turnieju Masters

 • Ryan Searle (Anglia) vs. Mervyn King (Anglia)
 • Dimitri van den Bergh (Belgia) vs. Ian White (Anglia)
 • Dave Chisnall (Anglia) vs. Stephen Bunting (Anglia)
 • Krzysztof Ratajski (Polska) vs. Gabriel Clemens (Niemcy)
 • Dirk van Duijvenbode (Holandia) vs. Simon Whitlock (Australia)
 • Rob Cross (Anglia) vs. Brendan Dolan (Irlandia Północna)
 • Nathan Aspinall (Anglia) vs. Luke Humphries (Anglia)
 • Joe Cullen (Anglia) vs. Daryl Gurney (Irlandia Północna)

Zawodnicy rozstawieni od drugiej rundy

 • Gerwyn Price (Walia)
 • Jonny Clayton (Walia)
 • James Wade (Anglia)
 • Michael Smith (Anglia)
 • Peter Wright (Szkocja)
 • Jose de Sousa (Portugalia)
 • Michael van Gerwen (Holandia)
 • Gary Anderson (Szkocja)

Masters. Typy bukmacherskie

Gerwyn Price wygra turniej.4,50Walijczyk jest aktualnym liderem światowego rankingu.
Krzysztof Ratajski pokona Gabriela Clemensa.       1,65       Polak jest wyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w PDC Order of Merit.
Dirk van Duijvenbode pokona Simona Whitlocka.       1,55       Zawodnik z Holandii na ostatnich mistrzostwach świata dotarł do czwartej rundy.            

Gerwyn Price, mistrz świata 2021, jest niezmiennie od ponad roku liderem światowego rankingu. W okresie wyliczania rankingu Walijczyk zarobił ponad 1,2 mln funtów. O 15 tysięcy brytjskiej waluty od nowego mistrza świata, czyli Petera Wrighta. Ponadto Price w zeszłym roku dotarł do półfinału Mastersa.

Oprócz „Icemana”, bo takie pseudonim nosi zawodnik z Walii, do faworytów turnieju zaliczani są: Michael van Gerwen i Peter Wright. Kurs na zwycięstwo obu tych zawodników jest identyczny i wynosi 5,00. Dalej w notowaniach znajdują się triumfator poprzedniej edycji turnieju, Jonny Clayton (7,50), a także finalista niedawnych mistrzostw świata, Michael Smith (10,00).

Kto faworytem meczów?

Krzysztofowi Ratajskiemu, jedynemu polskiemu uczestnikowi Mastersa, udział w ostatnich mistrzostwach świata wybitnie się nie udał. „Polish Eagle” odpadł z rywalizacji już po pierwszym spotkaniu, przegrywając ze Steve’m Lennonem z Irlandii. Ale to nasz zawodnik jest faworytem starcia z Gabrielem Clemensem, bo znajduje się wyżej w światowym rankingu. Zajmuje 12. miejsce, podczas gdy Niemiec jest 21.

Ponadto, co w darterskie rywalizacji jest niezwykle ważne, nasz zawodnik ma zdecydowanie lepszy bilans bezpośrednich starć z tym przeciwnikiem. Obaj panowie spotkali się przy tarczy 5 razy i wszystkie te mecze wygrał Ratajski! Po raz ostatni Polak pokonał Niemca w lipcu 2020 roku, kiedy to na turnieju World Matchplay zwyciężył 12:10.

Simon Whitlock zagra w Mastersie, bo z rywalizacji wycofał się Danny Noppert. Australijczykowi start w niedawnych mistrzostwach świata się nie udał. Zawodnik z Antypodów poległ już w pierwszym spotkaniu. Holender, z kolei, spisywał się na światowym czempionacie dużo lepiej. Przeszedł dwie rundy i przegrał dopiero z broniącym tytułu Price’m.

Kursy aktualne na 14.01.


Czytaj także:


Masters. Historia rywalizacji

Turniej Masters rozgrywany jest od 2013 roku i należy do najbardziej prestiżowych rywalizacji w darterskim kalendarzu. Pierwsze dwie edycje odbyły się w szkockim Edynburgu, a od 2015 roku, niezmiennie, turniej rozgrywany jest w Marshall Arena w Milton Keynes. Pierwszym zwycięzcą turnieju Masters został legendarny Phil Taylor, który w finale rozniósł 10:1 Adriana Lewisa. Obaj finaliści pierwszej edycji nie zagrają w nadchodzącym turnieju. Taylor zakończył profesjonalną karierę, a Lewis znajduje się zbyt nisko w światowym rankingu.

Zwycięzcy turnieju Masters

2013Phil Taylor (Anglia)
2014James Wade (Anglia)
2015Michael van Gerwen (Holandia)
2016Michael van Gerwen (Holandia)
2017Michael van Gerwen (Holandia)
2018Michael van Gerwen (Holandia)
2019Michael van Gerwen (Holandia)
2020Peter Wright (Szkocja)
2021Jonny Clayton (Walia)

Rekordzistą pod względem liczby zwycięstw w turnieju Masters jest Michael van Gerwen. Holender, w latach 2015-19 dokonał niezwykłej sztuki. Wygrał pięć edycji turnieju z rzędu! Odniósł w tym okresie – uwaga – aż dwadzieścia meczowych zwycięstw! Jego wspaniała passa została przerwana dopiero w pierwszej rundzie Mastersa 2020, kiedy to pokonał go Jonny Clayton.

Walijczyk wygrał cały turniej rok później. Zarówno van Gerwen, jak i Clayton wystąpią w zawodach również w tym roku. Podobnie, jak triumfatorzy z 2014 roku – James Wade i z 2020 roku – Peter Wright. A co, jeżeli chodzi o finalistów? Mervyn King, który finały przegrywał dwa razy, zagra w Milton Keynes, podobnie, jak Michael Smith, pokonany w decydującej rozgrywce w 2020. Ponadto w turnieju wezmą udział Dave Chisnall i Gary Anderson, którzy również przegrywali finały. Zabraknie natomiast Raymonda van Barnevelda, dwukrotnego finalisty.

Krzysztof Ratajski. Jak Polak radził sobie w Mastersie?

Tegoroczny start w turnieju Masters będzie dla Krzysztofa Ratajskiego drugim występem w tych zmaganiach. „Polish Eagle” debiutował w zawodach przed rokiem i tamten start niespecjalnie mu się udał. Nasz zawodnik odpadł już w pierwszej rundzie po porażce z Simonem Whitlockiem. Teraz wszyscy kibice wierzą, że będzie lepiej!

Kiedy i gdzie odbędzie się turniej Masters?

28-30 stycznia 2022 roku, Marshall Arena, Milton Keynes, Wielka Brytania.

Kto faworytem turnieju Masters?

Faworytem rywalizacji jest Gerwyn Price. Kurs wg bukmachera STS na zwycięstwo lidera światowego rankingu wynosi 4,50. Drugie miejsce w notowaniach zajmują Michael van Gerwen i Peter Wright. Stawka na ich zwycięstwo jest identyczna i wynosi 5,00.

Czy w Mastersie zagra Polak?

Tak. W rywalizacji wystąpi Krzysztof Ratajski, który w pierwszej rundzie zmierzy się z Niemcem Gabrielem Clemensem.

Gdzie oglądać turniej?

Zmagania będzie można śledzić na sport.tvp.pl.