Finał Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Klingenthal. Dwóch kandydatów do zwycięstwa

Sobotnim konkursem w Klingenthal zakończona zostanie obecna edycja Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej powalczą Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Jan Hoerl. W zawodach weźmie udział sześciu reprezentantów Polski. Najlepszy z nich – Dawid Kubacki zajmuje trzecią pozycję z szansami awansu na drugą. Czy mu się to uda? Zapraszamy do naszej zapowiedzi finału LGP w Klingenthal!

Letnia Grand Prix w Klingenthal. Kto wygra konkurs, a kto klasyfikację generalną?

Oficjalną listę uczestników finałowego konkursu Letniej Grand Prix w Klingenthal poznamy dopiero po piątkowej odprawie, ale wiadomo już, że organizatorzy zawodów otrzymali zgłoszenia od 78 skoczków. Jest wśród nich cała pierwsza dziesiątka klasyfikacji generalnej i to głównie w tym gronie powinniśmy szukać faworytów do zwycięstwa w sobotniej imprezie.

Choć z drugiej strony, wyniki w Hinzenbach, gdzie pierwsze trzy miejsca zajęli zawodnicy spoza pierwszej dziesiątki LGP 2021 (Yukiya Sato, Ryoyu Kobayashi i Karl Geiger) pokazują, że nie musi to być regułą.

Na liście zgłoszonych skoczków jest także Daniel-Andre Tande. Ewentualny występ Norwega to duże wydarzenie, bowiem byłby to jego pierwszy start w zawodach poza swoim krajem od czasu pamiętnego makabrycznego upadku w marcowych zawodach Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Planicy.

Dwie zmiany w składzie polskiej kadry na LGP w Klingenthal

W porównaniu do ostatnich zawodów Letniej Grand Prix w Hinzenbach, w reprezentacji Polski doszło do dwóch zmian. Trener Michał Doleżal do Klingenthal zdecydował się zabrać Jakuba Wolnego i Stefana Hulę w miejsce Pawła Wąska i Kacpra Juroszka.

Kadra Polski na konkurs Letniej GP w Klingenthal

 • Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Stefan Hula
 • Trener: Michał Doleżal

Letnia Grand Prix w Klingenthal. Podstawowe informacje

Skocznia Schwarzbergschanze powstała w ramach obiektu o nazwie Vogtland Arena w latach 2004-2006. Jej punkt konstrukcyjny (K) wynosi 125 metrów, a rozmiar (HS) – 140 metrów. Oficjalnym letnim rekordzistą tej skoczni jest Norweg Marius Lindvik, który 5 października 2019 roku skoczył na Schwarzbergschanze na odległość 148 metrów. Oficjalny rekord zimowy należy do Niemca Michaela Uhrmanna. Wynosi 146,5 metra i został ustanowiony 2 lutego 2011 roku.

Od 2006 roku na Vogtland Arena odbywają się zawody w ramach Letniej Grand Prix, rok później obiekt ten zadebiutował w zimowym Pucharze Świata. Zwycięzcą inauguracyjnego konkursu letniego cyklu rozegranego w Klingenthal 30 września 2006 roku został Adam Małysz. Ostatnie zawody Letniej Grand Prix odbyły się tu w 2019 roku i wygrał je Słoweniec Anze Lanisek.

Najwięcej letnich triumfów ma w Klingenthal Austriak Gregor Schlierenzauer, który wygrał tu trzy razy z rzędu w latach 2007-2009. Z Polaków, oprócz Małysza, zwyciężali na Vogtland Arena: dwukrotnie Kamil Stoch (2010-2011) oraz po jednym razie Maciej Kot (2016) i Dawid Kubacki (2017).

Granerud i Hoerl walczą o zwycięstwo w Letniej Grand Prix 2021

Przed finałowym konkursem w skokach narciarskich w Klingenthal już tylko dwóch skoczków ma szanse na zwycięstwo w końcowej klasyfikacji: Halvor Egner Granerud i Jan Hoerl. Austriak traci jednak do Norwega aż 75 punktów, co wydaje się stratą bardzo trudną do odrobienia. Tym bardziej, że Granerud wygrał wszystkie trzy konkursy obecnej edycji Letniej Grand Prix, w których uczestniczył.

Hoerl nie do końca wykorzystał nieobecność Graneruda w Hinzenbach, bowiem zajął tam dopiero dziewiąte miejsce, co pozwoliło mu na zdobycie zaledwie 29 punktów do klasyfikacji generalnej. Nie wykorzystał okazji w pełni także najlepszy z Polaków – Dawid Kubacki, który w Hinzenbach był ósmy. 32 zdobyte punkty wystarczyły naszemu skoczkowi do awansu na trzecie miejsce, ale ewentualne zwycięstwo w końcowej klasyfikacji jest już poza jego zasięgiem.

⛷️ Sprawdź kursy na skoki narciarskie w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Czołówka klasyfikacji Letniej Grand Prix 2021

 1. Halvor Egner Granerud (NOR) – 300
 2. Jan Hoerl (AUT) – 225
 3. Dawid Kubacki (POL) – 192
 4. Marius Lindvik (NOR) – 190
 5. Markus Schiffner (AUT) – 190
 6. Jakub Wolny (POL) – 185
 7. Anze Lanisek (SLO) – 168
 8. Roman Trofimov (RUS) – 159
 9. Mikhail Nazarov (RUS) – 147
 10. Gregor Deschwanden (SUI) – 139
Kiedy odbędą się zawody LGP w Klingenthal?

Piątek 1 października, godz. 19:00 – kwalifikacje
Sobota 2 października, godz. 14:15 – konkurs indywidualny

Gdzie obejrzeć zawody LGP w Klingenthal?

TVP Sport
Eurosport 2