Czy Dawid Kownacki zrewanżuje się Robertowi Heleniusowi? Sprawdź typy!

kownacki helenius

Kto jest faworytem zbliżającego się pojedynku Kownacki vs. Helenius? Stawką walki nie będzie żaden mistrzowski pas, ale ma ona ogromne znaczenie dla przyszłości naszego pięściarza. Zobacz analizę i typy bukmacherskie!

Kiedy fani boksu na całym świecie w nocy z 9 na 10 października będą żyć konfrontacją Tysona Fury’ego z Deontayem Wilderem, polscy sympatycy szermierki na pięści ściskać będą kciuki za Adama Kownackiego. „Babyface”, bo takie pseudonim nosi pochodzący z Łomży pięściarz, w bardzo ważnej walce zmierzy się z Robertem Heleniusem. Będzie to już drugi pojedynek obu zawodników. W pierwszym doszło do niespodziewanego rozstrzygnięcia. Czy tym razem również tak będzie? Czy Adam Kownacki – jak sam zapowiada – pokaże światu, że tamta walka była wypadkiem przy pracy?

Dawid Kownacki vs. Robert Helenius. Typy bukmacherskie

Kto faworytem walki?       Dawid Kownacki (1,42)       Polak pała żądzą rewanżu za porażkę z Finem, której doznał w marcu 2020 roku.       
Który zawodnik ma większe szanse na wygraną przed czasem?       Dawid Kownacki (1,85)       „Baby Face” z 20 zawodowych zwycięstw aż 15 odniósł przed czasem.       
Ile potrwa walka?       Krócej niż 6,5 rundy (1,65)       Pierwszy pojedynek pomiędzy tymi zawodnikami zakończył się już w czwartym starciu.       

7 marca 2020 roku na ringu Barclays Center w Nowym Jorku Dawid Kownacki zmierzył się z Robertem Heleniusem. Walka ta była eliminatorem do pojedynku o pas mistrza świata WBA. Polak był zdecydowanym faworytem tej konfrontacji. Powszechnie sądzono, że starszy od niego o pięć lat reprezentant Finlandii najlepsze lata ma już za sobą. Tymczasem w ringu okazało się, że wcale nie. Od początku – czego zresztą wszyscy się spodziewali – trwała ringowa wojna. Obaj panowie, którzy mają z czego uderzyć, nie oszczędzali się, a potężnych ciosów nie brakowało. Kownacki, w swoim stylu, wywierał presję, ale Helenius był na to przygotowany.

W czwartej rundzie „Nordycki Koszmar”, bo taki pseudonim nosi dwumetrowy Fin, zamroczył Polaka i posłał go na deski. Kownacki nie zdołał dojść do siebie i chwile później sędzia, przerwał pojedynek, chroniąc naszego pięściarza przed ciężkim nokautem. Taki przebieg walki powinien sugerować, że to Helenius jest faworytem rewanżowego starcia. Tymczasem bukmacherzy uważają inaczej. Może dlatego, że do pierwszej walki Adam Kownacki, co sam przyznał, wyszedł nieodpowiednio przygotowany. Teraz, tak sam przekonuje, będzie inaczej. „Babyface” utrzymuje, że jest znakomicie przygotowany i nawet nie dopuszcza do siebie myśli o porażce.

Sprawdź kursy na boks w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Kursy aktualne na 30.09.

Kim jest Robert Helenius, rywal Adama Kownackiego?

Robert Helenius w 2006 roku zdobył srebrny medal amatorskich mistrzostw Europy w bułgarskim Płowdiw, w wadze superciężkiej. Dwa lata później, nieoczekiwanie, nie zdołał zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie w Pekinie i rozpoczął zawodową karierę. Ze względu na wzrost – 201 cm – zyskał pseudonim „Nordic Nightmare”.

W pierwszych latach zawodowej kariery szedł, jak burza i wygrywał z uznanymi pięściarzami królewskiej dywizji, m.in. z Lamonem Brewsterem, Siergiejem Liachowiczem, Samuelem Peterem, a w walce o zawodowe mistrzostwo Europy pokonał Derecka Chisorę. Jego kariera wyhamowała nieco po porażce Johanem Duhaupasem.

Robert Helenius. 5 ostatnich walk

7.02.2020       Adam KownackiWygrana przez TKO
30.11.2019     Matrus Roberto OsorioWygrana przez TKO
13.07.2019      Gerald WashingtonPrzegrana przez KO  
29.08.2019      Erkan TeperWygrana przez KO
11.08.2018    Jurij BychawcowWygrana na punkty

Porażka z Francuzem była jego pierwszą w profesjonalnej karierze, ale jakże istotną, bo nie pozwoliła walczyć następnie o mistrzostwo świata. Fin wygrał kilka następnych pojedynków, ale kolejny przegrany – z Dillianem Whyte’m – znów zastopował mu drogę do walki o pas którejś z prestiżowych federacji.

Podobnie, jak klęska w starciu z Geraldem Washingtonem. Dopiero niespodziewana wygrana z Adamem Kownackim spowodowała, że „Nordycki koszmar” powrócił do gry o najwyższe cele. Helenius na ringach zawodowych stoczył 33 pojedynki, 30 z nich wygrał – w tym 19 przed czasem – i poniósł trzy porażki.

Adam Kownacki, czyli „Babyface” z Brooklynu

Adam Kownacki, gdy miał 7 lat, wyjechał z rodziną do USA i zamieszkał na Brooklynie. Amatorskiej kariery właściwie nie miał, bo w 2009 roku, w wieku 20 lat zadebiutował na zawodowym ringu. Pierwszych dziewięć pojedynków wygrał przed czasem, a eksperci dostrzegli w nim potencjał. Szczególnie, jeżeli chodzi o siłę ciosu, choć w początkowej fazie kariery nie walczył z uznanymi pięściarzami.

Z czasem jednak zaczęli pojawiać się coraz lepsi rywale, a przełomowym momentem kariery było zwycięstwo „Babyface’a” nad Arturem Szpilką. W 2017 roku Kownacki zmasakrował w ringu pięściarza, który był wówczas uważany za najlepszego Polaka w kategorii ciężkiej.

5 ostatnich walk Adama Kownackiego

7.03.2020        Robert HeleniusPrzegrana przez TKO
3.08.2019        Chris AreolaWygrana na punkty
26.01.2019       Gerald Washington Wygrana przez TKO
8.09.2018       Charles MartinWygrana na punkty
20.01.2018     Iago KiladzeWygrana przez TKO

Po pokonaniu „Szpili”, Kownacki otrzymał propozycje poważnych walk, w których radził sobie znakomicie. Pokonał byłego mistrza świata IBF, Charlesa Martina, a także byłych pretendentów do mistrzowskich pasów innych federacji – Geralda Washingtona (pogromcy Heleniusa) i Chrisa Arreolę.

Porażka z Robertem Heleniusem, a także pandemia koronawirusa i przełożenie walki rewanżowej, zastopowało nieco karierę naszego pięściarz, który na zawodowych ringach stoczył 21 pojedynków. 20 z nich wygrał, w tym 15 przed czasem, i poniósł jedną porażkę.

Kto faworytem walki Kownacki – Helenius?

Faworytem pojedynku jest Adam Kownacki. Kurs na jego zwycięstwo wynosi w zakładach bukmacherskich STS 1,42. Stawka na wygraną Heleniusa, to 2,87 (w dniu 30.09)

Kiedy i gdzie odbędzie się walka?

W nocy z 9 na 10 października, T-Mobile Arena, Paradise, Nevada.

Gdzie oglądać walkę Kownacki – Helenius?

Pojedynek będzie można obejrzeć jedynie za pośrednictwem platformy strumieniowej DAZN, oferującej za zryczałtowaną opłatą dostęp do transmisji wydarzeń sportowych „na żywo”.