Jan -Krzysztof Duda walczy. Tata Steel Chess 2022. Czy Polak wygra najbliższy mecz?

jan krzysztof duda tata steel

Po dziesięciu rundach rozgrywanego w holenderskim Wij aan Zee prestiżowego turnieju Tata Steel Chess 2022, Jan-Krzysztof Duda zajmuje dziewiąte miejsce z dorobkiem 4,5 wywalczonych punktów. Do rozegrania pozostały naszemu zawodnikowi, jak zresztą wszystkim uczestnikom rywalizacji, po trzy spotkania. W najbliższym z nich Duda zmierzy się z Amerykaninem Samem Shanklandem.

Jan-Krzysztof Duda vs. Sam Shankland. Kto faworytem?

Jak na razie Jan-Krzysztof Duda w turnieju Tata Steel Chess odniósł jedno zwycięstwo. Siedem jego spotkań zakończyło się remisami, a dwa razy musiał odejść od szachownicy z goryczą porażki. Na pewno mogło być lepiej. Przede wszystkim w dwóch ostatnich meczach, czyli starciach z Anishem Girim i Andriejem Jesipienką. Szczególnie zawodnik z Rosji był w zasięgu, tym bardziej, że nasz reprezentant grał białymi. Remis z Girim, wiceliderem turnieju, należy uznać za osiągnięcie. Co więcej, Duda zaczynał partię czarnymi.

Sam Shankland, czyli najbliższy rywal Jana-Krzysztofa Dudy, w klasyfikacji Tata Steel Chess 2022 zajmuje 11. pozycję, a więc jest sklasyfikowany o dwa miejsca niżej od naszego zawodnika. Do tej pory zgromadził 4 punkty z 10 partii, ale żadnego meczu jeszcze nie wygrał. 2 partie przegrał, a aż 8 razy dzielił się punktami z rywalami. W związku z tym wydaje się, że to Polak jest nieznacznym faworytem tego spotkania. Kurs na jego zwycięstwo w zakładach bukmacherskich STS wynosi 2.65.

Prócz tego, że ma więcej punktów w klasyfikacji turnieju, to za naszym zawodnikiem przemawia również ranking FIDE. Duda zajmuje w nim 13. miejsce, a jego wartość ELO wynosi 2760. Shankland plasuje się w światowej klasyfikacji na 29. miejscu, a jego wartość punktowa jest niższa od naszego reprezentanta o 52 “oczka”.

Tata Steel Chess 2022. Z kim jeszcze zagra Jan-Krzysztof Duda?

Oprócz pojedynku z Samem Shanklandem, Jan-Krzysztof Duda, kolejno w sobotę i w niedzielę, stoczy jeszcze w turnieju dwie partie. Zmierzy się z Jordenem van Foreestem z Holandii, a także ze Szwedem Nilsem Grandeliusem.

Warto podkreślić, że obu wymienionych zawodników Duda wyprzedza zarówno w rankingu turnieju, jak i w rankingu FIDE, a zatem powinien być faworytem tych meczów. Polaka na pewno stać na wygrywanie partii, choć warto zaznaczyć, że jedyne zwycięstwo w tym turnieju odniósł na jego samym początku. Następnie żadnej z dziewięciu partii wygrać nie zdołał. 

Kolejne mecze Dudy w Tata Steel Chess 2022?

  • 29 stycznia vs. Jordeen van Foreest (Holandia)
  • 30 stycznia vs. Nils Grandelius (Szwecja)

Czytaj także:


Tata Steel Chess. Kto faworytem turnieju?

Magnus Carlsen wygra turniej.       1,02       Norweg jest aktualnym mistrzem świata, a w klasyfikacji generalnej turnieju zajmuje samodzielnie pierwsze miejsce.

Norweg wiele razy pokazał, że w Wijk aan Zee czuje się znakomicie. Turniej Tata Steel Chess wygrał już siedem razy, co jest rekordem, a tylko raz podzielił zwycięstwo z innym zawodnikiem. W tym roku – po dziesięciu rozegranych partiach – Carslen zajmuje, samodzielnie pierwsze miejsce. Nie doznał jeszcze ani jednej porażki i jest jedynym takim zawodnikiem w stawce. Z 10 partii zgromadził na swoim koncie 7 punktów. Cztery spotkania wygrał, a sześć zremisował.

Norweg ma obecnie pół punktu przewagi nad drugim obecnie w klasyfikacji Anishem Girim z Holandii. Może się wydawać, że to niewiele, ale w ostatnich trzech partiach turnieju Carlsen zmierzy się z nieco niżej notowanymi rywalami, a wcześniej pokonał nie tylko Giriego, ale też trzeciego w klasyfikacji Szachrijara Mamedjarowa i czwartego Richarda Rapporta. Do rozegrania pozostały mu mecze z Vidithem Gujrathim, Fabiano Caruaną i Daniłem Dubowem. Dwa z trzech spotkań Carlsen zagra białymi, a więc od początku tych pojedynków będzie w uprzywilejowanym położeniu.

♟️ Sprawdź kursy na szachy w STS! Odbierz kod bonusowy na start i typuj rozgrywki szachowe!

Kurs aktualny na dzień 27.01.2022.

Kiedy i gdzie odbywa się turniej Tata Steel Chess 2022?

14-30 stycznia, Wijk aan Zee, Holandia.

Kto jest faworytem turnieju?

Faworytem rywalizacji jest Magnus Carlsen. Kurs na zwycięstwo Norwega w całej rywalizacji w zakładach bukmacherskich wynosi 1,02.

Kiedy gra Jan-Krzysztof Duda?

Polski szachista swój najbliższy mecz rozegra w piątek, 28 stycznia. Rywalem będzie Amerykanin Sam Shankland.