Pekin 2022: Olimpijskie kwalifikacje w hokeju na lodzie. Analiza, typy, faworyci

kwalifikacje olimpijskie hokej 2022

Pod koniec sierpnia w Bratysławie, Rydze i Oslo rozegrane zostaną trzy turnieje kwalifikacyjne hokeistów do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W gronie 12 zespołów, które powalczą o trzy miejsca w turnieju znajduje się reprezentacja Polski, którą czeka jednak arcytrudne zadanie. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o zbliżającej się rywalizacji? Znakomicie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie pełne kompendium wiedzy, która – z całą pewnością – pomoże w przewidywaniu wyników zbliżających się zmagań.

Kto zagra na igrzyskach olimpijskich Pekinie?

9 zespołów jest już pewnych udziału w turnieju olimpijskim w Pekinie. W zmaganiach wezmą udział gospodarze turnieju, a także osiem najlepszych zespołów na podstawie rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), który został opublikowany w maju 2019 roku, po zakończeniu mistrzostw świata w hokeju na lodzie na Słowacji.

Dlaczego decydował ranking opublikowany niespełna trzy lata przed igrzyskami? Otóż pierwotnie kwalifikacje do turnieju w Pekinie miały odbyć się w 2020 roku, ale zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa i przesunięte o rok. Odbędą się na niespełna pół roku przed rozpoczęciem igrzyska.

Uczestnicy turnieju olimpijskiego w hokeju na lodzie

 • Chiny
 • Kanada
 • Rosja   
 • Finlandia
 • Szwecja
 • Czech
 • USA   
 • Niemcy
 • Szwajcaria

Kwalifikacje olimpijskie w hokeju na lodzie

Droga kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie dla pozostałych zespołów rozpoczęła się już jesienią 2019 roku. Najpierw do rywalizacji przystąpiły najsłabsze zespoły w światowym rankingu, które rywalizowały w trzech rundach prekwalifikacyjnych. W lutym 2020 roku rozegrano ostatnią fazę eliminacji wstępnych, z której awans uzyskały trzy zespoły: Słowenia, Węgry i Polska. Awans „biało-czerwonych”, prowadzonych jeszcze przez trenera Tomasza Valtonena, był nie lada niespodzianką. Polacy wygrali turniej w Kazachstanie. W pokonanym polu zostawili m.in. faworyzowanych gospodarzy.

Kto awansuje do turnieju hokejowego IO?

Tym sposobem trzy wymienione zespoły dołączyły do dziewięciu wyżej sklasyfikowanych w rankingu, które zostały rozstawione od finałowej rundy kwalifikacji. Łącznie dwanaście drużyn zostało podzielonych na trzy czterozespołowe grupy właśnie na podstawie rankingu IIHF. Trzy najwyżej sklasyfikowane zespoły, czyli Słowacja, Łotwa i Norwegia zostały gospodarzami turniejów eliminacyjnych. Z każdego z nich na igrzyska olimpijskie awansuje po jednym zespole.

🏒 Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Grupa D. Słowacja faworytem

 • Słowacja
 • Białoruś
 • Austria
 • Polska

Zdecydowanym faworytem kwalifikacji w grupie D będzie gospodarz zmagań, czyli reprezentacja Słowacji. Kibice za naszą południową granicą nie wyobrażają sobie, by ich ulubieńców zabrakło na turnieju w Pekinie. Słowacy, licząc od podziału Czechosłowacji, zawsze grali na igrzyskach olimpijskich. Nigdy nie udało im się zdobyć medalu, choć w 2010 roku byli blisko. W Vancouver zajęli czwarte miejsce.

Najgroźniejszym rywalem drużyny, która podczas turnieju będzie mogła liczyć na zawodników występujących na co dzień w ligach NHL i KHL, powinni być Białorusini, choć każde inne rozstrzygnięcie niż awans Słowacji będzie można określić mianem niespodzianki. A jeżeli to „biało-czerwonym” udałoby się – jakimś cudem – awansować na igrzyska w Pekinie, to mówilibyśmy już o gigantycznej sensacji. Polacy po raz ostatni wystąpili na olimpijskim turnieju 29 lat temu w Altberville. Od tego czasu nasza reprezentacja ani raz nie była nawet blisko awansu do olimpijskiej rywalizacji.

Grupa E. Łotwa idzie po awans

 • Łotwa
 • Francja
 • Włochy
 • Węgry

Łotysze przegrali bój o awans na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, co spotkało się w wielkim rozczarowaniem kibiców, bo na czterech poprzednich turniejach zespół ten wystąpił, a w 2014 roku w Soczi dotarł nawet do ćwierćfinału. Od 24 lat, nieprzerwanie, reprezentacja Łotwy występuje w światowej elicie, jeżeli chodzi o mistrzostwa świata. Choć nigdy nie awansowała wyżej, aniżeli do ćwierćfinału, to uchodzi za solidny zespół, który potrafi nawet napsuć krwi najlepszym.

Wydaje się, że ich najgroźniejszym rywalem do awansu na IO będą Francuzi i Włosi, ale podobnie, jak w przypadku Słowacji, brak awansu Łotwy na turniej olimpijski będzie niespodzianką. Francja, to bowiem zespół, który nie występuje w elicie, a Italia jest drużyną, która na ostatnich MŚ zajęła… ostatnie miejsce. O olimpijskim awansie po latach, podobnie, jak my, mogą jedynie marzyć Węgrzy. Madziarzy ostatni raz na igrzyskach grali jeszcze dawniej niż reprezentacja Polski, bo w 1964 roku, czyli 57 lat temu.

Grupa F. Stawka najbardziej wyrównana

 • Norwegia
 • Dania
 • Korea Południowa
 • Słowenia

Norwegowie, którzy wystąpili na trzech ostatnich igrzyskach olimpijskich, są faworytem rywalizacji w Oslo, ale nie tak zdecydowanym, jak Słowacy i Łotysze w dwóch poprzednich grupach. Ogromną chrapkę na to, by po raz pierwszy w historii zakwalifikować się na IO mają bowiem Duńczycy. Ostatnie mistrzostwa świata zespół ten zakończył na 12. miejscu, podczas gdy Norwegia była 13. Wydaje się, że bezpośrednie starcie dwóch skandynawskich zespołów zadecyduje o awansie, choć należy uważać na dwa pozostałe zespoły. Koreańczycy grali na IO w Pjongczangu, po raz pierwszy w historii, jako gospodarze.

W ostatnich latach poczynili spore postępy, choć niewiele o nich… wiadomo. Bo dwa turnieje MŚ dywizji I z udziałem Korei zostały odwołane z powodu koronawirusa. Słoweńcy, mimo iż ostatnio nie grali w elicie, są specjalistami od olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych. Sensacyjnie awansowali zarówno do IO w Soczi, gdzie dotarli następnie do ćwierćfinału, a także na turniej w Pjongczangu.

Kiedy i gdzie odbędą się turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich Pekin 2020?

26-29 sierpnia. Bratysława, Ryga, Oslo

Gdzie oglądać mecze kwalifikacyjne

Mecze z udziałem reprezentacji Polski transmitować będzie TVP Sport