Adesanya vs. Whittaker II, czyli rewanż na gali UFC 271! Czy mistrz obroni pas?

adesanya whittaker

Israel Adesanya uznawany według wielu za najlepszego zawodnika mieszanych sztuk walki w historii, wraca do oktagonu, by po raz drugi w swojej karierze zmierzyć się z Robertem Whittakerem. To będzie zdecydowanie jeden z najważniejszych pojedynków początku roku w organizacji Ultimate Fighting Championship. Czy Nigeryjczyk obroni mistrzowski pas w wadze średniej? Sprawdź typy bukmacherskie na walkę Adesanya vs. Whittaker!

Israel Adesanya vs. Robert Whittaker II. Typy bukmacherskie

Israel Adesanya wygra walkę.       1,40       Nigeryjczyk w swojej nominalnej kategorii wagowej jeszcze nigdy w karierze nie odniósł porażki.

Israel Adesanya – tego nazwiska nikomu z fanów mieszanych sztuk walki z pewnością przedstawiać nie trzeba. Od kwietnia 2019 roku Nigeryjczyk dzierży pas mistrza UFC w kategorii średniej i nie chce oddać go absolutnie nikomu. Adesanya jest zawodnikiem kompletnym. Potrafi wygrywać walki zarówno na pełnym dystansie, jak i przed czasem. Dysponuje bardzo szerokim wachlarzem technik, o czym zresztą jego najbliższy rywal nie tak dawno się przekonał.

Będzie to bowiem drugi pojedynek pomiędzy tymi zawodnikami. W październiku 2019 roku Whittaker zmierzył się z Adesanyą na gali w Melbourne. Australijczyk, mimo tego, że walczył przed własną publicznością, został znokautowany za sprawą ciosów pięściami w trzeciej rundzie pojedynku. Z tego powodu obecnie panujący mistrz będzie miał w najbliższej walce przewagę psychologiczną.

Ponadto Israel Adesanya legitymuje się zdecydowanie lepszym bilansem w mieszanych sztukach walki. Wygrał 21 walk, z czego 15 przed czasem, i doznał zaledwie jednej porażki. Whittaker stoczył 28 pojedynków. Wygrał 23, z czego 14 przed czasem, a także poniósł 5 porażek, czyli znacznie więcej od nigeryjskiego przeciwnika.

Sprawdź kursy na sporty walki w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Kursy aktualne na 14.01.2022.

Kim jest czempion wagi średniej UFC?

Israel Adesanya pochodzi z Lagos, czyli największego miasta w Nigerii, a przygodę ze sportami walki zaczynał od taekwondo. Gdy miał 10 lat wyemigrował wraz z rodziną do Nowej Zelandii, gdzie mieszka na co dzień do dziś. To tam zaczął trenować kickboxing i rozpoczął starty, najpierw amatorskie, w tej właśnie dyscyplinie sportu. Następnie przeszedł na zawodowstwo.

Uprawiana przez Adesanyę dyscyplina sportu szybko okazała się dla niego zbyt ciasna, gdyż wygrywał w zasadzie niemalże wszystko, co było do wygrania. Dlatego postanowił spróbować swoich sił w MMA. Do 2017 roku uprawiał równolegle obie dyscypliny, ale wówczas zauważony został przez UFC i dla tej organizacji porzucił starty w kickboxingu. Jak się okazało była to świetna decyzja, bo dziś jest mistrzem tej organizacji. A w rankingu bez podziału na kategorie wagowe zajmuje trzecie miejsce.

Kim jest rywal mistrza?

Jeżeli chodzi o „wykształcenie” Roberta Whittakera w sportach walki, to urodzony w Nowej Zelandii, ale mieszkający w Australii zawodnik, wywodzi się z zapasów w stylu klasycznym. Wcześnie jednak, bo w wieku 18 lat, postawił na MMA i właśnie w tej dyscyplinie odnosi największe sukcesy. Początkowo walczył głównie w Australii, aż w 2012 roku zadebiutował w UFC.

Dokonał tego znacznie wcześniej od swojego najbliższego rywala, a na swoim koncie ma już 17 walk w tej organizacji, a także tytuł mistrza wagi średniej, który odebrał mu… Israel Adesanya. Whittaker, jeżeli chodzi o styl walki, to bardzo dobrze – za sprawą zapaśniczych korzeni – czuje się w parterze, choć cechuje się równie solidną stójką. Obecnie znajduje się na pierwszym miejscu pretendenta do walki o pas wagi średniej i na 13. pozycji bez podziału na kategorie.

Forma zawodników

Israel Adesanya. Pięć ostatnich pojedynków

12.06.2021Marvin VettoriWygrana przez decyzję
6.03.2021Jan BłachowiczPrzegrana przez decyzję
27.09.2020Paulo CostaWygrana przez TKO
7.03.2020Yoel RomeroWygrana przez decyzję
6.10.2019Robert WhittakerWygrana przez KO

Po wspomnianym zwycięstwie z Robertem Whittakerem, Israel Adesanya zunifikował tytuł mistrza UFC w kategorii średniej, a następnie dwukrotnie go obronił. Najpierw wyraźnie na punkty pokonał Yoela Romero, a następnie rozprawił się z Paulo Costą. Wykończył Brazylijczyka ciosami pięściami i łokciem, a sędzia musiał przerwać pojedynek. Następnie Nigeryjczyk podjął wielkie sportowe wyzwanie.

Postanowił bowiem zostać mistrzem UFC w kategorii półciężkiej i w marcu 2021 roku stanął w oktagonie naprzeciw naszego Jana Błachowicza. To była szalenie ciekawa i emocjonująca walka, którą nasz wojownik wygrał i obronił tytuł, zadając Nigeryjczykowi pierwszą w karierze porażkę w MMA! Adesanya zyskał po tym pojedynku wielu kibiców w naszym kraju, gdyż mimo porażki, po walce wypowiadał się o Polaku w samych superlatywach. Co więcej podkreślił, że Błachowicz wygrał zasłużenie. Po porażce Adesanya wrócił do swojej nominalnej kategorii średniej i kolejny raz obronił pas.

Robert Whittaker. Pięć ostatnich pojedynków

17.02.2021Kelvin GastelumWygrana przez decyzję
24.10.2020Jared CannonierWygrana przez decyzję   
26.07.2020Darren TillWygrana przez decyzję   
6.10.2019Israel AdesanyaPrzegrana przez KO
8.06.2018Yoel Romero   Wygrana przez decyzję   

Tytuł mistrza UFC Robert Whittaker zdobył pokonując Yoela Romero, z którym miał walczyć o pas po raz kolejny, ale Kubańczyk przekroczył limit wagowy. Wobec tego, walka odbyła się, ale tytuł nie był jego stawką. Whittaker wówczas zwyciężył. Nowozelandczyk mieszkający w Australii, po utracie pasa na rzecz Adesanyi, podobno, nosił się z zamiarem zakończenia kariery, ale szybko porzucił tę myśl.

Wrócił do oktagonu i była to bardzo dobra decyzja. Trzy ostatnie walki bowiem wygrał, a jego ostatni pojedynek – z Kelvinem Gaselumem – był naprawdę świetnym widowiskiem. Przez 25 minut w oktagonie działo się tyle, że uznano to starcie za walkę wieczoru.

Kiedy i gdzie odbędzie się walka?

Sobota, 12 luty, ok. godz. 4.00, Toyota Center, Houston, Texas.

Kto faworytem pojedynku?

Faworytem walki według zakładów bukmacherskich jest Israel Adesanya. Kurs na aktualnego czempiona kategorii średniej UFC wynosi 1,40. Stawka na zwycięstwo jego oponenta to natomiast 3,00 (kursy aktualne na dzień 14.01.2022).

Gdzie oglądać galę UFC 271 z walką Adesanya – Whittaker?

Bezpośrednią transmisję z kart głównej gali przeprowadzi Polsat Sport Extra.

Tags: