18. etap Vuelta a Espana. Kto najszybciej pokona drogę przez mękę?

18 etap Vuelta a Espana

Po ciężkim środowym etapie Vuelta a Espana, w czwartek kolarzy czeka etap… jeszcze trudniejszy. Jakie scenariusze są możliwe na tym odcinku i kto jest głównym faworytem do zwycięstwa? Sprawdź nasze typy bukmacherskie oraz analizę trasy!

Kto faworytem 18. etapu Vuelta a Espana? Typy bukmacherskie

Primoż Roglić postanowił nie czekać do ostatniego etapu jazdy indywidualnej na czas i już na środowym odcinku udowodnił, że jest najsilniejszym kolarzem tegorocznej Vuelty. Słoweniec najpierw jako jedyny zdołał dotrzymać towarzystwa uciekającemu Eganowi Bernalowi, a gdy do mety było już coraz bliżej uznał, że jednak woli ostatnie kilometry przemierzyć w samotności i pożegnał się z Kolumbijczykiem.

W ten sposób Primoż Roglić nie tylko wygrał swój trzeci etap podczas 76. edycji Vuelta a Espana, ale odzyskał koszulkę lidera wyścigu. Przed czwartkowym 18. etapem kolarz ze Słowenii ma na tyle bezpieczną przewagę, że jego trzeci z rzędu triumf w wyścigu dookoła Hiszpanii jest już niemal pewny. Dlatego w zakładach bukmacherskich stawka kursowa na zwycięstwo Roglicia w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana wynosi już tylko 1.03.

Bardziej otwarta pozostaje kwestia, kto okaże się najlepszy na 18. etapie? Wprawdzie bukmacherzy w roli głównego faworyta znów widzą przede wszystkim Primoża Roglicia (kurs 3.75), ale możliwy jest też taki scenariusz, że nie będzie on musiał walczyć o etapowe zwycięstwo, bo jego koledzy z grupy Jumbo-Visma zadbają o to, żeby żaden z najgroźniejszych rywali nie zdołał odskoczyć od peletonu.

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

18. etap Vuelta a Espana: Salas – Altu d’El Gamoniteiru (162,6 km)

Czwartkowy odcinek hiszpańskiej Vuelty to dla kolarzy prawdziwa droga przez mękę. Od samego startu trasa będzie się lekko wznosić, a na 44. kilometrze rozpocznie się podjazd pod pierwszą na 18. etapie premię górską pierwszej kategorii (9,9 kilometra o średnim nachyleniu 8,6% i maksymalnym 16%).

Drugą premię górską pierwszej kategorii umiejscowiono na 95. kilometrze trasy 18. etapu Vuelta a Espana. Prowadzi do niej podjazd o długości 7,9 kilometra i średnim nachyleniu 8,6% (w najbardziej stromym punkcie 14%). Po zjeździe z tego wzniesienia kolarzy czeka niespełna 30 kilometrów lekko opadającej drogi, co pozwoli im niejako z rozpędu pokonać premię górską drugiej kategorii (12,2 kilometra o średnim nachyleniu 3,8%).
To będzie jednak tylko namiastka finałowego podjazdu do mety umiejscowionej na wysokości 1 770 m n.p.m. Żeby się tam wspiąć, trzeba będzie pokonać 14,6 kilometra o średnim nachyleniu 9,8%. Najbardziej stromo (17%) będzie na ostatnich kilkuset metrach przed linią mety.

Kiedy odbędzie się 18. etap Vuelta a Espana?

Czwartek, 2 września

Gdzie oglądać 18. etap Vuelta a Espana?

Eurosport