18. etap Tour de France. Wielka trójka znów z przodu?

W czwartek przed uczestnikami 108. edycji Tour de France ostatni już górski etap, ze słynnym podjazdem pod Col du Tourmalet. Czy ponownie najlepszy okaże się lider wyścigu Tadej Pogacar? Kto wygra rywalizację o pozostałe miejsca na podium klasyfikacji generalnej? Sprawdź naszą analizę trasy i typy bukmacherskie!

Kto faworytem 18. etapu Tour de France? Typy bukmacherskie

Przebieg środowego etapu wszystkich pozbawił już chyba wątpliwości, kto jest najsilniejszym kolarzem w peletonie tegorocznego Tour de France i kto pewnie zmierza po triumf na Polach Elizejskich w Paryżu. Słoweniec Tadej Pogacar, którego najwytrwalszym i najmocniejszym pomocnikiem był nasz Rafał Majka, do ostatnich kilometrów kontrolował sytuację, a na końcu sam zaatakował i wygrał ten trudny górski odcinek.

Jedynymi kolarzami, którzy aż do finiszowych metrów dotrzymywali kroku liderowi grupy UAE Team Emirates, byli: Duńczyk Jonas Vingegaard z Jumbo – Visma i Ekwadorczyk Richard Carapaz z Ineos Grenadiers. Dzięki temu wyprzedzili oni w klasyfikacji generalnej Tour de France dotychczasowego wicelidera – Rigoberto Urana, bowiem Kolumbijczyk nie wytrzymał narzuconego tempa. W ten sposób ukształtowało nam się, prawdopodobnie już ostatecznie, podium obecnej edycji „Wielkiej Pętli”. Do rozstrzygnięcia pozostaje już chyba tylko walka o drugie miejsce pomiędzy Vingegaardem i Carapazem, bo Duńczyk wyprzedza Ekwadorczyka zaledwie o cztery sekundy.

Czwartkowy etap będzie znakomitą okazją dla obu kolarzy na rozstrzygnięcie tej rywalizacji, a dla Pogacara na ponowne potwierdzenie swojej dominacji w tegorocznym Tour de France. Jeśli do mety jako pierwsi nie dojadą uciekinierzy z odległych miejsc w klasyfikacji generalnej, o zwycięstwo etapowe ponownie powalczyć powinna wymieniona wcześniej wielka trójka. Tak w każdym razie przewidują analitycy w zakładach bukmacherskich STS, ustalając następujące stawki kursowe: Pogacar – 3.00, Vingegaard – 7.00, Carapaz – 10.00.

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

18. etap Tour de France: Pau – Luz Ardiden (129,7 km)

Trasa

Czwartkowy etap z Pau do Luz Ardiden ma tylko niespełna 130 kilometrów, na dodatek do połowy tego dystansu kolarze pojadą tylko lekko pod górkę, pokonując po drodze dwie premie górskie czwartej kategorii. Za to w drugiej części trasy 18. etapu czeka ich już prawdziwa droga przez mękę. Najpierw będą musieli wspiąć się na położone na wysokości 2 115 m n.p.m. Col du Tourmalet. Ten słynny podjazd ma 17,1 kilometra długości o średnim nachyleniu 7,3%. Po 18,5 kilometrowym zjeździe, do mety w Luz Ardiden poprowadzi nie mniej stromy (7,4%), ale trochę krótszy (13,3 km) podjazd finałowy.

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Czwartek 15 lipca
  • Eurosport 1 (13:30 – 17:45)
Tags: