12. etap Tour de France. Mark Cavendish jak Eddy Merckx?

tour de france 12 etap typy

Przed nami kolejny etap Tour de France. Profil 12. odcinka „Wielkiej Pętli” sprzyja rozgrywce finiszowej najlepszych sprinterów. Grono faworytów, z tym największym na czele, jest tym razem dość łatwe do przewidzenia. Sprawdź naszą analizę trasy i typy bukmacherskie!

Kto faworytem 12. etapu Tour de France? Typy bukmacherskie

Mark Cavendish wygrał już trzy etapy tegorocznego wyścigu i w sumie ma na koncie 33 etapowe triumfy na Tour de France. Rekordzistą pod tym względem jest legendarny Eddy Merckx, który wygrał 34 odcinki „Wielkiej Pętli”. Przed 36-letnim Brytyjczykiem otworem stoi więc szansa na wyrównanie tego rekordu. Kursy w zakładach bukmacherskich STS wskazują, że ta szansa jest bardzo duża, bo ewentualne zwycięstwo kolarza grupy Deceuninck-Quick Step oznaczono najniższym kursem – 2.40.

Wout Van Aert pokazał w ostatnich dniach, że jest najbardziej wszechstronnym kolarzem w peletonie tegorocznego Tour de France. We wtorek w Valence Belg finiszował tuż za Markiem Cavendishem, a w środę na trudnym górskim etapie wziął udział w ucieczce, po czym samotnie w znakomitym stylu jako pierwszy minął linię mety w Malaucene. Nic więc dziwnego, że bukmacher widzi w zawodniku grupy Jumbo – Visma najgroźniejszego rywala dla Cavendisha na czwartkowym etapie, wyznaczając kurs na jego ewentualne zwycięstwo na poziomie 5.00.

Kto może się wmieszać do rywalizacji tej dwójki? Na pewno apetyt na etapowe zwycięstwo ma kolejny Belg Jasper Philipsen (kurs 6.75) i Francuz Nacer Bouhanni (11.00). Być może przypomnieć o sobie postanowi kolejny obok Cavendisha weteran kolarskich szos – 31-letni Słowak Peter Sagan (kurs 12.50).

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

12. etap Tour de France: Saint-Paul-Trois-Chateaux – Nimes (159,4 km)

Trasa

Po wyczerpującym środowym etapie z dwukrotną wspinaczką na Mont Ventoux, na czwartek organizatorzy 108. edycji Tour de France zaplanowali uczestnikom o wiele lżejszy odcinek. Etap z Saint-Paul-Trois-Chateaux do Nimes jest nie tylko krótki (niespełna 160 kilometrów), ale też pozbawiony większych trudności związanych z ukształtowaniem terenu. Mniej więcej w połowie dystansu wyznaczono premię górską trzeciej kategorii (4,4 km o średnim nachyleniu 4,6%) na jednym z niewielkich pagórków, które będą mieli do pokonania kolarze. Na odkrytym terenie utrudnieniem dla kolarskiego peletonu może okazać się silny wiatr.

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Czwartek 8 lipca
  • Eurosport 1 (13:25 – 17:35)