Weekend z Tour de France, czyli czas na Pireneje!

Od piątku do niedzieli skala trudności dla kolarzy uczestniczących w obecnej edycji Tour de France będzie rosła. Rozpocznie się od spokojnego i płaskiego etapu z Nimes do Carcassonne, a zakończy wjazdem w Pireneje i pokonywaniem wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. Sprawdź naszą zapowiedź tego ekscytującego weekendu z kolarstwem szosowym!

Kto faworytem najbliższych etapów Tour de France? Typy bukmacherskie

Jak przed każdym niemal etapem kolarskiego wyścigu, także na Tour de France trzeba zakładać dwa scenariusze: skuteczną ucieczkę albo finisz całego peletonu. W tym pierwszym przypadku wskazanie faworytów jest niezwykle trudne, bo nigdy nie wiadomo kto zdecyduje się na ucieczkę i komu grupy liderów na taki odjazd pozwolą. W czwartek udało się uciec kolarzom, którzy nie zagrażali faworytom w klasyfikacji generalnej, nie było też wśród nich żadnego ze sprinterów typowanych do zwycięstwa na mecie 12. etapu.

Piątkowy 13. etap przypomina swoim profilem ten wczorajszy, więc grono faworytów znów jest złożone ze sprinterów. W zakładach bukmacherskich STS najniższą stawką kursową ponownie oznaczono Marka Cavendisha – 3.50, a tuż za nim są, tak jak przed czwartkowym etapem, Belgowie Wout Van Aert (9.00) i Jasper Philipsen (11.00). Jeśli do mety będzie finiszował cały peleton, ta trójka może rozegrać pomiędzy sobą kwestię etapowego zwycięstwa.

W sobotę i niedzielę raczej trudno już spodziewać się walki sprinterów na ostatnich metrach o etapowe zwycięstwo. Oba etapy kończą się zjazdem z premii górskiej i o triumf powalczą ci kolarze, którzy jako pierwsi się na niej zameldują. Pytaniem jest tylko to, czy będą to liderzy walczący o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de France, czy niegroźni dla nich uciekinierzy?

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

13. etap Tour de France: Nimes – Carcassonne (219,9 km)

Trasa

W piątek kolarze uczestniczący w wyścigu Tour de France będą mieli do przejechania prawie 220 kilometrów z Nimes do Carcassonne. Profil trasy tego etapu jest ogólnie płaski, z jedną premią górską najniższej czwartej kategorii 50 kilometrów od startu. Do linii mety prowadzi delikatny podjazd. Przez większość dystansu 13. etapu peleton pojedzie odkrytym terenem, więc ewentualny silny wiatr może go „rozerwać”.

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Piątek 9 lipca
  • Eurosport 1 (12:00 – 17:45)

14. etap Tour de France: Carcassonne – Quillan (183,7 km)

Trasa

Sobotni etap z Carcassonne do Quillan można już nazwać górskim, bowiem na dystansie niespełna 185 kilometrów wyznaczono aż pięć premii górskich. Żadna z nich nie jest wprawdzie premią tej najwyższej pierwszej kategorii, ale kilka podjazdów może sprawić kolarzom niemałe trudności.

Największe nachylenie (średnio 9%) jest na najkrótszym z nich (2,2 km) – pod Cote de Galinagues. Najdłuższa tego dnia wspinaczka (6,8 km) czeka kolarzy pod Col de la Croix des Morts. Z kolei największą wysokość (1 059 m n.p.m.) uczestnicy 14. etapu Tour de France osiągną na Col de Montsegur. Po ostatniej premii górskiej na Col de Saint-Louis kolarzy czeka ponad 15-kilometrowy zjazd do mety.

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Sobota 10 lipca
  • Eurosport 1 (12:20 – 17:15)

15. etap Tour de France: Ceret – Andorre-La-Vieille (191,3 km)

Trasa

W niedzielę uczestnicy 108. edycji Tour de France wjadą już na dobre w Pireneje. Tym razem z czterech zaplanowanych na trasie z Ceret do Andorre-La-Vieille premii górskich, aż trzy zostały oznaczone pierwszą kategorią.

Najdłuższy podjazd (10,7 km) i największa wysokość (2 408 m n.p.m.) czeka kolarzy na Port d’Envalira. Ale jeszcze bardziej wymagająca może być ostatnia tego dnia wspinaczka na Col de Beixalis, wprawdzie o wiele krótsza (6,4 km), za to bardziej stroma (średnie nachylenie 8,5%). Podobnie jak w sobotę, ostatnie około 15 kilometrów będzie stanowiło zjazd do mety.

Kiedy i gdzie oglądać?

  • Niedziela 11 lipca
  • Eurosport 1 (12:15 – 18:00)
Tags: