Europejski klasyk Szwecja – Czechy na MŚ w hokeju. Obie drużyny mają nóż na gardle!

szwecja - czechy hokej

Po trzech kolejkach Mistrzostw Świata w hokeju zarówno Szwecja jak i Czechy znajdują się poza najlepszą czwórką. Kto jest faworytem w bezpośrednim starciu? Oto nasze analizy i typy bukmacherskie!

Gdyby przed rozpoczęciem mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które odbywają się na Łotwie, ktoś powiedział, że po trzech kolejkach fazy grupowej reprezentacja Czech będzie miała na swoim koncie dwa, a reprezentacja Szwecji trzy punkty, ten zostałby… wyśmiany. Oba zespoły zawsze zaliczane są do ścisłego grona faworytów takiej imprezy, a w swoim dorobku mają wiele medali. Obecnie sytuacja w grupie A jest taka, że zarówno jedni, jak i drudzy znajdują się poza najlepszą czwórką, a to wiąże się z brakiem awansu do ćwierćfinałów. Zarówno zespół „Trzech koron”, jak i drużyna naszych południowych sąsiadów, ma nóż na gardle i w czwartkowym, bezpośrednim spotkaniu, walka rozpęta się na całego. Przegrany z tego spotkania może mieć bardzo poważne problemy z awansem do najlepszej ósemki turnieju.

Szwecja vs Czechy. Typy bukmacherskie

Po jednym zwycięstwie na MŚ w hokeju

Przed trzecią kolejką obie drużyny nie miały na swoim koncie ani jednego punktu, co szczególnie zmotywowało reprezentację Szwecji. Podopieczni Johana Grapenloeva rozbili Szwajcarię aż 7:0, grając wreszcie tak, jak oczekują tego od nich kibice. Czesi również zapisali na swoim koncie pierwsze punkty, choć raczej jedno „oczko”, wygrywając z Białorusią po dogrywce, stracili. Obecnie w tabeli grupy Szwecja zajmuje szóste miejsce, a reprezentacja Czech jest siódma. Gorsza od obu wymienionych zespołów w grupie A jest tylko Wielka Brytania, zespół od początku turnieju uznawany za outsidera.

Szwecja – Czechy na MŚ w hokeju. Dotychczasowe wyniki

  • Dania – Szwecja 4:3
  • Szwecja – Białoruś 0:1
  • Szwajcaria – Szwecja 0:7
  • Rosja – Czechy 4:3
  • Czechy – Szwajcaria 2:5
  • Czechy – Białoruś 3:2 po dogrywce.

Szwedzi uczyli grać Duńczyków. Teraz ci wymierzyli im policzek!

Dlaczego tak się stało? Otóż po dwóch kolejkach sytuacja obu drużyn była… jeszcze trudniejsza! O ile porażkę Czechów z Rosjanami można było wkalkulować, o tyle przegrana „Trzech koron” z Danią, to dla kibiców reprezentacji Szwecji policzek. W dodatku wymierzony przez drużynę, która zawsze uczyła się od Szwedów hokeja. Szwedzi w następnej serii gier zaprezentowali się… jeszcze gorzej. Sensacyjnie, 0:1, ulegli Białorusi, czyli drużynie, która na poprzednich mistrzostwach świata nie występowała w Elicie, tylko w Dywizji I A. Czechy wcale nie zaprezentowały się lepiej, choć porażka ze Szwajcarią, która często na mistrzostwach świata potrafi sprawiać niespodzianki, to już nie taka sensacja.

Szwecja vs Czechy. Kto faworytem?

Wszystkie powyższe informacje o tym, że to będzie zacięte i wyrównane spotkanie, znajdują swoje odzwierciedlenie w typach bukmacherskich. Kursy na zwycięstwo obu zespołów są takie same i wynoszą 2,40. Remis został wyceniony na 4,15.

🏒 Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Kursy aktualne na 26.05.

Szwecja – Czechy. Gdzie i kiedy odbędzie się mecz?

  • czwartek, 27 maja, o godz. 19.15.
  • Olympic Sports Centre, Ryga

Szwecja kontra Czechy, czyli wielka historia hokeja!

Aż trudno uwierzyć w to, że pierwszy raz do hokejowego kontaktu obu reprezentacji doszło – uwaga – 101 lat temu! Turniej hokeja rozegrano podczas letnich igrzysk olimpijskich w Antwerpii i Czechosłowacja zmierzyła się ze Szwecją w meczu o brązowy medal. Nasi południowi sąsiedzi wygrali 1:0, a gola na wagę zwycięstwa strzeliła legenda romantycznej ery czeskiego hokeja, Josef „Bobak” Szroubek. Na wielkich turniejach obie ekipy spotykały się wręcz niezliczoną ilość razy. Po raz ostatni do bezpośredniej konfrontacji doszło w 2019 roku podczas mistrzostw świata na Słowacji. W grupie Czesi, dopingowani przez całą halę, bo na mecz daleko kibice do Bratysławy nie mieli, wygrali 5:2. Nie była to jednak ostatnia konfrontacja obu drużyn. Aż siedem razy od tamtej pory oba zespoły zdążyły się zmierzyć w ramach turniejów towarzyskich. Cztery razy górą byli Czesi, a trzy mecze wygrała Szwecja. Ostatnie dwa spotkania, rozegrane już w 2021 roku, kończyły się dogrywkami i oba zespoły zaliczyły po zwycięstwie, co jedynie potęguje fakt, że w czwartek kibice.

Szwecja i Czechy na mistrzostwach świata w hokeju. Zdobywcy wielu medali

Licząc dorobek reprezentacji Czechosłowacji i Czech, to zespół ten ma na swoim koncie 12 złotych, 13 srebrnych i 21 brązowych medali mistrzostw świata, co łącznie daje aż 46 krążków. Jeden raz więcej, czyli 47 razy na podium, stawali Szwedzi, ale zdobyli o jedno złoto mniej, czyli 11. 19 razy zostawali wicemistrzami świata, co jest rekordem wszech czasów, a 17 razy sięgali po brązowe medale. Jak oba zespoły radziły sobie na mistrzostwach świata w ostatnich latach? Czesi ostatni raz mistrzami świata zostali w 2010 roku, gdy turniej odbywał się w Niemczech. Był to również ostatni finał światowego czempionatu w wykonaniu tego zespołu. Szwecja w finale zagrała w roku 2011, ale go przegrała. Trzy kolejne takie mecze padały już jednak łupem „Trzech koron”. Złote medale zespół ten wywalczył w 2013, 2017 i 2018 roku. Na poprzednich MŚ w 2019 roku żaden z zespołów nie zdobył medalu. Czesi zajęli czwarte miejsce, a Szwecja odpadła w ćwierćfinale.