Siatkówka zaczyna budzić się do życia

Przedwczesne zakończenie lig krajowych i europejskich pucharów oraz odwołanie Ligi Narodów spowodowało, że od dwóch miesięcy nie możemy oglądać w akcji siatkarek i siatkarzy. Pojawiają się jednak pierwsze optymistyczne sygnały. Kadry narodowe kobiet i mężczyzn w czerwcu spotkają się na zgrupowaniach, a niewykluczone, że w kolejnych tygodniach rozegrają spotkania towarzyskie.

Europejskie puchary bez finału

Po tym jak w większości federacji krajowych ostatecznie zakończono zawieszone z powodu koronawirusa rozgrywki ligowe, przed podobnymi decyzjami stanęła Europejska Federacja Siatkówki (CEV). Rozgrywki europejskich pucharów, które w marcu zostały zawieszone, postanowieniem z 23 kwietnia definitywnie zakończono. Oznacza to, że w obecnym sezonie nie zostali wyłonieni zwycięzcy Ligi Mistrzów, Pucharu CEV i Pucharu Challenge. Decyzja ta była szczególnie przykra dla dwóch polskich klubów siatkarskich: Jastrzębskiego Węgla i Chemika Police. Jastrzębianie, jako jedyny nasz zespół, mieli jeszcze szansę na grę w Final Four Ligi Mistrzów. W dwumeczu ćwierćfinałowym ich rywalami mieli być siatkarze włoskiego Trentino Itas. Policzanki z kolei w półfinale Pucharu CEV trafiły na francuskie Volero Le Cannet i miały spore szanse na awans do finału. Z marzeniami o pucharowych sukcesach pożegnać musiało się także wielu polskich siatkarzy i siatkarek występujących w zakończonym przedwcześnie sezonie w zagranicznych klubach: Mateusz Bieniek (Cucine Lube Civitanova, obecnie PGE Skra), Wilfredo Leon (Perugia), Bartosz Bednorz (Leo Shoes Modena, obecnie Zenit Kazań), Fabian Drzyzga (Lokomotiw Nowosybirsk, obecnie Asseco Resovia), Joanna Wołosz (Imoco Volley Conegliano), Agnieszka Kąkolewska i Magdalena Stysiak (Savino Del Bene Scandicci).

Liga Narodów odwołana

8 maja zapadła z kolei ostateczna decyzja w sprawie Ligi Narodów. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła odwołanie edycji 2020 tych rozgrywek, których rozpoczęcie pierwotnie planowane było na 19 (kobiety) i 22 (mężczyźni) maja. Początkowo w marcu FIVB Ligę Narodów tylko odroczyło, licząc że uda się jeszcze w tym roku znaleźć nowy termin. Mając jednak na uwadze trudności organizacyjne i zdrowotne definitywnie z tych planów się wycofano.

„Wspólnie z naszymi partnerami zbadaliśmy wszelkie możliwości organizacji VNL 2020. Częścią tego, co czyni VNL tak wyjątkowym, jest prawdziwie globalny charakter wydarzenia, z którego korzystają zawodnicy i przede wszystkim kibice z całego świata. Ale to, co jest siłą tych rozgrywek zwiększa jednocześnie ryzyko w czasie obecnej globalnej pandemii. Byłoby zatem nieroztropne, a nawet nieodpowiedzialne, abyśmy kontynuowali to wydarzenie, gdy nie możemy zapewnić graczom i wszystkim zainteresowanym stronom pewności, że Siatkarska Liga Narodów 2020 będzie bezpieczna, dostępna dla wszystkich i utrzymana na wysokim poziomie. Zamiast tego skupiamy się teraz na VNL 2021 i chcemy sprawić, by była to najlepsza edycja VNL do tej pory. Wiem, że nasi fantastyczni sportowcy będą niestrudzeni w swoich przygotowaniach się do zawodów i nie mam wątpliwości, że przyszły rok okaże się dla siatkówki bardzo ekscytujący.

Prezydent FIVB dr Ary Graca

Siatkarze spotkają się w Spale…

Gdy na boiskach siatkarskich było pusto, spory ruch mieliśmy za to w gabinetach działaczy i menedżerów. O decyzjach władz europejskiej i światowej siatkówki było powyżej, ale rozmaite rozstrzygnięcia zapadały też na innych szczeblach. Kilku czołowych reprezentantów Polski zmieniło kluby (wymieniliśmy ich w akapicie dotyczącym europejskich pucharów), a selekcjoner „Biało-Czerwonych” Vital Heynen przedłużył kontrakt z PZPS do października 2021 roku. Belgijski szkoleniowiec nie zamierzał jednak długo odpoczywać od siatkówki i od razu zabierze się do pracy, razem z naszymi najlepszymi siatkarzami. Na 1 czerwca zaplanował w Spale zgrupowanie reprezentacji Polski, na które powołał następujących 19 zawodników:

 • Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Marcin Komenda, Grzegorz Łomacz.
 • Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Maciej Muzaj.
 • Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk.
 • Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski.
 • Libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

Selekcjoner zapowiedział też, że z tego grona wybierze 12-osobową kadrę na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 roku. Zgrupowanie będzie zorganizowane w dwóch turach z krótką przerwą i ma potrwać do połowy lipca. Jednocześnie władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej próbują zorganizować obu naszym drużynom narodowym (męskiej i żeńskiej) mecze sparingowe. Siatkarze nadal mają też nadzieję na to, że odbędzie się Memoriał Huberta Wagnera. Turniej zaplanowany został w dniach 9-11 lipca w krakowskiej Tauron Arenie i póki co nikt go jeszcze nie odwołał.

… a siatkarki w Szczyrku

Selekcjoner kobiecej reprezentacji Polski w siatkówce Jacek Nawrocki zaprosił swoje podopieczne na zgrupowanie do Szczyrku. Odbędzie się ono również w dwóch turach. Pierwsza w dniach 4-25.06, druga w dniach 6-30.07. Powołanych zostało 18 zawodniczek. Oto one:

 • Rozgrywające: Alicja Grabka, Julia Nowicka.
 • Przyjmujące: Oliwia Bałuk, Karolina Drużkowska, Monika Fedusio, Zuzanna Górecka, Magdalena Stysiak, Martyna Świrad, Julia Twardowska.
 • Środkowe: Weronika Centka, Aleksandra Gryka, Anna Stencel, Marta Ziółkowska.
  Atakujące: Paulina Damaske, Martyna Łukasik, Aleksandra Rasińska.
 • Libero: Monika Jagła, Maria Stenzel.

Adam Pisula