Rzut oszczepem w Tokio 2020. Czy Polka sprawi niespodziankę?

Maria Andrejczyk Tokio 2020

Maria Andrejczyk doskonale wie, że 2 centymetry w rzucie oszczepem to bardzo dużo. Tyle Polce zabrakło w Rio de Janeiro 2016 do brązowego medalu. Mimo problemów zdrowotnych, których oszczepniczce nie brakowało, w Tokio powalczy o upragniony medal olimpijski.

Kiedy rzut oszczepem kobiet w Tokio?

  • 3 sierpnia – kwalifikacje
  • 6 sierpnia – finały, godzina 13.50 czasu polskiego

Jedyna reprezentantka Polski w rzucie oszczepem

Maria Andrejczyk będzie jedyną Polką, która wystartuje na igrzyskach w rzucie oszczepem. Wśród panów kibice zobaczą natomiast Marcina Krukowskiego i Cypriana Mrzygłoda. Ale to Andrejczyk jest największą olimpijską nadzieją w rzucie oszczepem.

W rzucie oszczepem kobiet Polska nigdy nie miała wielkich osiągnięć na igrzyskach olimpijskich, ale Maria może to zmienić. Polka przebojem wdarła się do światowej czołówki pięć lat temu, gdy na IO 2015 zajęła czwarte miejsce, ustanawiając rekord Polski. Andrejczyk przegrała walkę o brąz o całe… 2 centymetry z Czeszką Barborą Spotakovą.

Tuż po igrzyskach Polka zaczęła odczuwać problemy z barkiem. Jak się okazało był do niestety dopiero początek zdrowotnych kłopotów reprezentantki naszego kraju. Przez ostatnie lata Maria sporo się leczyła i pauzowała. Ostatnio jej bark znów był naprawiany. Polka, która ma 25 lat i pochodzi z Suwałk w rundzie eliminacyjnej oddała jeden rzut, bo… więcej nie było potrzeba. 65,24 m – taka była odległość oszczepu Andrejczyk, choć minimum kwalifikacyjne wynosiło 63 metry. Analizując bukmacherskie kursy, medal dla Polski wydaje się być niemal pewny. 59% tyle wynoszą szanse Andrejczyk na złoto, a 87% na medal innego koloru.

W pierwszym rzucie awansowałam do finału i mój bark się z tego bardzo cieszy

Maria Andrejczyk

Z kim przyjdzie walczyć Andrejczyk? Czyli faworytki rzutu oszczepem w Tokio 2020

W kwalifikacjach dobry wynik uzyskała Amerykanka Maggie Malone oraz Australijka Kelsey-Lee Barber. Niski kurs jest również na podium Chinki Lyu Huihui. Słabiej poszło jednej drugiej na światowych listach Niemce Christin Hussong, która zanotowała dopiero jedenasty wynik, ale w finale nie należy jej przekreślać. W najlepszej dwunastce nie będzie dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej, Czeszki Barbory Spotakovej.

Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!

Jakie rekordy do pobicia w rzucie oszczepem kobiet?

  • Rekord świata należy do dobrze już nam znanej Czeszki Barbory Spotakvej, która w 2008 roku rzuciła oszczepem na odległość 72,28 m.
  • Z kolei rekord olimpijski jest nieco starszy. W Atenach w 2004 roku Kubanka Osleidys Menendez posłała oszczep na odległość 71,53 m.

Rzut oszczepem w Tokio 2020 – typy i kursy

Rzut oszczepem do jednak z kilku konkurencji technicznych w lekkoatletyce. Rzut młotem czy pchnięcie kulą w Polsce jest popularniejsze i zapewne więcej typów będzie na wyniki tych zawodów, jednak udział Marii Andrejczyk i wyrównana stawka w czołówce kobiet sprawiają, że warto będzie obstawiać wyniki tego konkursu. Im bliżej będzie startu, tym kursy, notowania i typy będą konkretniejsze.

Czy Polka ma szanse dorzucić medal do biało-czerwonej puli? Naszym zdaniem tak, a ile łącznie Polska zdobędzie medali, to jeszcze trudniejsze pytanie, które można typować w zakładach bukmacherskich.

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Tokio!

Rzut oszczepem na olimpiadzie

Konkurencja ta występowała już w starożytności. Nic dziwnego, bowiem przypomina pierwotne polowania ludzi na zwierzynę. Rzut oszczepem mężczyzn na igrzyskach olimpijskich pojawił się w 1908 roku, a kobiety po raz pierwszy rywalizowały na IO dopiero w 1932 roku. Zawody rzutu oszczepem to osobna konkurencja, ale występuje też w zawodach siedmioboju i dziesięcioboju.

Tags: