Pomoc dla klubów, obniżka kontraktów i zmiana nazwy. Czyli co słychać w Ekstraklasie?

Aktualności w Ekstraklasie

13 marca miała rozpocząć się 27. kolejka Ekstraklasa. Wszystko jednak się zmieniło. Drużyna Górnika Zabrze nie wyjechała do Łodzi na mecz z ŁKS, a liga została zawieszona. Od tamtej pory piłkarze trenują w domach, a władze klubów i PZPN omawiają różne kwestie związane z wpływem epidemii koronawirusa na rozgrywki sportowe.

Ligi piłki nożnej w Polsce nie są wyjątkami, bowiem przed identycznymi problemami stanęły niemal wszystkie kluby na świecie i ligi. Mecze są zawieszone do odwołania, nie wiadomo, czy i jak uda się dokończyć sezony, a kluby nie zarabiają i muszą szukać oszczędności. Nic więc dziwnego, że w Ekstraklasie, choć nic się nie dzieje, co chwilę pojawiają się nowe pomysły i nowe dyskusje. Oto najważniejsze kwestie poruszane w ostatnim czasie.

Liga wróci latem? Jak będzie wyglądała tabela Ekstraklasy?

Ekstraklasa w czasie koronawirusa zawiesiła rozgrywki
Rafał Rusek/Pressfocus

Powyższe pytania dotyczą obecnie jednej z ważniejszych kwestii, czyli terminarza i sprawy fundamentalnej, czyli czy rozgrywki zostaną w ogóle dokończone. Na to drugie pytanie chyba nikt w tej chwili nie może odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością. Niektórzy mają nadzieję, że w Ekstraklasie – nawet przy pustych trybunach – mecze powrócą w połowie maja lub na początku czerwca. Pojawiały się pomysły, żeby ligę dokończyć jeszcze później, w lipcu lub sierpniu, gdy szanse na to będą większe. Pojawia się jednak problem kontraktów piłkarzy i okresów wypożyczeń, które datowane są do 30 czerwca tego roku. A co jeśli liga jednak nie zostałaby dokończona? Anulować sezon, uznać stan, jaki mamy teraz, czyli po 26. kolejkach? Kto spadnie z Ekstraklasy, kto zagra w europejskich pucharach? Pytań, jak widać jest całe mnóstwo. Sensownych odpowiedzi bardzo mało. Eksperci, byli piłkarze, dziennikarze – każdy przedstawia swoje propozycje. Są zwolennicy tego, aby z Ekstraklasy w tym sezonie nie spadła ni jedna drużyna, a w kolejnym sezonie piłki nożnej zamiast 16 drużyn wystartowało aż 19 drużyn. Na razie wiadomo tyle, że Ekstraklasa jest zawieszona do 26 kwietnia. Co będzie później? Trudno przewidzieć, choć Zbigniew Boniek na łamach „Przeglądu Sportowego” dał do zrozumienia, że UEFA jest za tym, żeby dokończyć ligi w Europie. – UEFA powiedziała, że możemy wydłużyć rozgrywki do 19 lipca. Wcześniej mieliśmy deadline wyznaczony na 20 czerwca, co wiązało się ze sporym ryzykiem, że nie zdążymy. Teraz już wiemy, że piłkarze mogą wrócić na boisko nawet w drugiej połowie czerwca i zdążą dokończyć sezon. W miesiąc można rozegrać jedenaście kolejek albo przynajmniej być dużo bliżej mety niż teraz – mówił prezes PZPN w dzienniku sportowym.

PZPN pomaga klubom piłkarskim

Terminarz ligi jest pewnym kłopotem, ale teraz w klubach żyją innymi problemami, związanymi z finansami i brakiem przychodów. Kluby, gdy nie grają to nie zarabiają zbyt wiele. Dlatego fani poszczególnych drużyn wykupują bilety na wirtualne mecze i zamawiają klubowe gadżety, by choć trochę wspomóc budżet swoich drużyn. To jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego szybko zareagował Polski Związek Piłki Nożnej, ustanawiając pakiet pomocowy, który szacowany jest na 116 mln zł. Jak będzie wyglądała owa pomoc. Plan zawiera kilka punktów:

  • PZPN utrzyma projekt Pro Junior System, premiujący grę młodymi polskimi piłkarzami, na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości. Kluby, które nie dostaną nagród otrzymają dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł.
  • Dofinansowane zostaną wszystkie kluby Ekstraklasy, I, II i III ligi odpowiednio: ESA: 30.000.000 zł; I liga: 10.000.000 zł; II liga: 6.000.000 zł; III liga: 4.000.000 zł.
  • PZPN zawiesi na jeden sezon opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy w sezonie 2020/2021. Na wsparcie finansowe liczyć może także piłka kobieca.
  • Jeśli chodzi o piłkę juniorską, to związek utrzyma wprowadzone w 2018 roku całkowite zwolnienie klubów z obowiązku ponoszenia opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach juniorskich.

Trudne rozmowy kontraktowe z piłkarzami

Jeszcze trudniejszym tematem związanym z finansami jest obniżka pensji piłkarzy. Wszyscy zawodnicy nie trenują w klubach, tylko indywidualnie, o meczach na razie nikt nie myśli. Pensje zawodników stanowią największą część wydatków klubów z Ekstraklasy. Nic więc dziwnego, że władze poszczególnych drużyn, jak i spółki odpowiadającej za ligę, poruszyły tę kwestię. Efektem finalnym jest uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy, która pozwala odgórnie wprowadzić ograniczenia kontraktów. Kluby Ekstraklasy mogą obniżyć wynagrodzenia zawodników o połowę, jednak do kwoty nie niższej niż 10 tys. zł brutto. Obniżki te mają obowiązywać do końca sezonu 2019/20 lub do 30 czerwca 2020 roku. Władze Ekstraklasy i kluby liczą, że PZPN poprze ich działania, jednak związek czeka na decyzje UEFA. Jednocześnie prezes ZPN Zbigniew Boniek zaapelował do piłkarzy i władz klubów, aby starały się porozumieć w sprawach kontraktowych w drodze kompromisu i rozmów. Sytuacja więc nie jest jeszcze jasna i klarowna, a przyszłość może przynieść nowe rozwiązania.

Apeluję o zrozumienie trudnych czasów, jakie nadchodzą, a właściwie już nadeszły dla całego polskiego środowiska piłkarskiego. Postawcie na jedność, zrozumienie i solidarność Waszego środowiska. Stawiajcie na rozmowy, na dialog z mądrymi ludźmi, którzy mają pomysł na piłkarskie życie w tych czasach. Pokażcie kibicom, że dbacie o Wasz klub i jesteście gotowi na poświecenia.

Zbigniew Boniek, prezes PZPN

Ekstraklasa znów I ligą?

Tymczasem w mediach i nie tylko, zaczął przewijać się inny pomysł dotyczący… nazewnictwa lig piłki nożnej w Polsce. W latach 1948-2008 najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce nosił nazwę – I liga. Od ponad dekady mamy do czynienia z Ekstraklasą. Teraz, podobno, znów zaczęto zastanawiać się nad powrotem do przeszłości. Ekstraklasa miałaby być I liga, I liga II liga itd. To jednak przy wyżej opisanych kwestiach i sprawach, wydaje się najmniejszym kłopotem do rozwiązania…

Tags: