Polska zagra ze Słowenią i Austrią w eliminacjach EURO 2020

Eliminacje EURO 2020

Przed piłkarską reprezentacją Polski być może najważniejsze spotkania w eliminacjach EURO 2020. W piątek biało-czerwoni zagrają na wyjeździe ze Słowenią, w poniedziałek na Stadionie Narodowym w Warszawie z Austrią. W razie dwóch zwycięstw drużyna Jerzego Brzęczka praktycznie zapewni sobie awans, w przypadku porażek – skomplikuje komfortową jak dotąd sytuację.

Reprezentacja Polski blisko awansu na EURO 2020

Po czterech kolejkach Polacy są nie tylko liderem w swojej grupie, ale jedną z najlepszych drużyn biorąc pod uwagę wszystkie grupy eliminacyjne EURO 2020. Wygrali wszystkie spotkania, co udało się jeszcze Anglikom (rozegrali tylko dwa mecze), Irlandii Północnej, Niemcom (w trzech meczach), Hiszpanii, Belgii i Włochom. Są za to jedynym zespołem, który nie stracił w dotychczasowych meczach nawet gola.

Ponieważ rywale biało-czerwonych w grupie G potracili już sporo punktów, nie tylko w rywalizacji z naszym zespołem, ale też odbierając je sobie nawzajem, przełożyło się to wszystko na znakomitą sytuację w tabeli. Przypomnijmy, że bezpośredni awans na EURO 2020 uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a Polska ma na obecną chwilę pięć, sześć i siedem punktów przewagi nad zajmującymi kolejno drugie, trzecie i czwarte miejsce: Izraelem, Austrią i Słowenią. To zaś oznacza, że powiększając tę przewagę (albo przynajmniej ją utrzymując) po dwóch najbliższych meczach ze Słowenią i Austrią, podopieczni trenera Jerzego Brzęczka będą na cztery kolejki przed zakończeniem eliminacji jedną nogą w turnieju finałowym EURO 2020.

Polska podczas eliminacji EURO 2020
fot.: Dziurek / Shutterstock.com

Istnieje też oczywiście scenariusz pesymistyczny – w przypadku dwóch porażek grupa pościgowa zbliży się na tyle, że Polacy do końca eliminacji EURO 2020 będą musieli drżeć o awans i wystrzegać się kolejnych strat punktowych. Biorąc pod uwagę klasę najbliższych przeciwników, historię dotychczasowych z nimi spotkań, ich trudną sytuację w tabeli, możemy spodziewać się dwóch bardzo trudnych meczów i możliwości zrealizowania każdego z wymienionych powyżej scenariuszy. A to tylko pokazuje, jak poważne wyzwanie stoi przed naszą reprezentacją piłki nożnej w najbliższych meczach eliminacji EURO 2020.

Słowenia i Austria trudnymi przeciwnikami dla biało-czerwonych

Z reprezentacją Słowenii Polska zagra w eliminacjach EURO 2020 po raz pierwszy, ale nie po raz pierwszy w ogóle. Bilans dotychczasowych spotkań jest minimalnie korzystniejszy dla biało-czerwonych (2 zwycięstwa, trzy remisy, jedna porażka). Warto jednak zaznaczyć, że cztery z tych sześciu spotkań miały charakter towarzyski, a w jedynej rywalizacji o punkty lepsi byli Słoweńcy, którzy w eliminacjach do mistrzostw świata 2010 najpierw zremisowali we Wrocławiu 1:1, by w rewanżu 9 września 2009 roku wygrać u siebie 3:0. Przypomnijmy, że to po tamtym meczu pracę selekcjonera naszej kadry stracił słynny Holender Leo Beenhakker, a drużyna Słowenii – w przeciwieństwie do Polski – awansowała na mundial. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło. Z tamtej drużyny w kadrze pozostał tylko najlepszy obecnie polski piłkarz Robert Lewandowski, który teraz ma obok siebie zdecydowanie lepszych kolegów. Z kolei drużyna Słowenii nie jest już tak silna, co najlepiej pokazują jej dotychczasowe słabe wyniki w obecnych eliminacjach. Największym atutem naszego piątkowego rywala jest najlepszy bramkarz hiszpańskiej La Liga, występujący w Atletico Madryt Jan Oblak.

Z drużyną austriacką graliśmy już w eliminacjach EURO 2020. Marcowe zwycięstwo 1:0 w Wiedniu przechyliło bilans dotychczasowych spotkań na naszą korzyść, obecnie wygląda on następująco: pięć zwycięstw, jeden remis i cztery porażki. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zwycięstwo to zostało odniesione bardzo szczęśliwie. Austriacy byli drużyną zdecydowanie lepszą i stworzyli sobie o wiele więcej sytuacji strzeleckich. Wprawdzie od tamtego spotkania drużyna Jerzego Brzęczka uczyniła spory postęp, co pokazało ostatnie zwycięstwo w dobrym stylu nad Izraelem (4:0), ale podobny progres można zauważyć u Austriaków, którzy po dwóch porażkach na początku eliminacji (z Polską i Izraelem) pokonali Słowenię i Macedonię. Na szczególną uwagę polskich obrońców zasługuje strzelec czterech goli w tych eliminacjach, napastnik Marko Arnautovic.

Tabela grupy G eliminacji EURO 2020:

1.Polska 4 12 8:0
2.Izrael 4 7 8:7
3.Austria 4 6 7:6
4.Słowenia 4 5 7:3
5.Macedonia Płn. 4 4 5:7
6.Łotwa 4 0 1:13

Kadra Polski na mecze ze Słowenią i Austrią podczas eliminacji EURO 2020:

Bramkarze: Szczęsny, Fabiański, Skorupski
Obrońcy: Bednarek, Bereszyński, Cionek, Glik, Gumny, Jędrzejczyk, Kędziora, Pazdan, Reca, Rybus
Pomocnicy: Bielik, Błaszczykowski, Góralski, Grosicki, Kądzior, Klich, Krychowiak, Linetty, S. Szymański, Zieliński
Napastnicy: Kownacki, Lewandowski, Piątek

Adam Pisula