Eliminacje EURO 2020: mecz Polska – Macedonia Płn.

Eliminacje EURO 2020 - mecz Polska - Macedonia

15 minut w miarę przyzwoitej gry i zaangażowania wystarczyło polskim piłkarzom, by pokonać w czwartkowym meczu eliminacji EURO 2020 Łotyszy. W niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie będą musieli trochę bardziej postarać się o zwycięstwo. Tym bardziej, że da ono awans na mistrzostwa Europy 2020.

Robert Lewandowski pokonał Łotwę

Reprezentacja Polski lekko, łatwo i przyjemnie pokonała Łotwę 3:0 w czwartkowym meczu eliminacji EURO 2020. Tym razem oszczędzono kibicom takiej nerwówki, jak w marcowym spotkaniu na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdy nasz zespół dopiero w ostatnim kwadransie strzelił zwycięskie gole najsłabszemu rywalowi w grupie G. W Rydze już po 13-tu minutach było 2:0, po dwóch golach Roberta Lewandowskiego, któremu bardzo pomogli w ich zdobyciu skrzydłowi: Kamil Grosicki i Sebastian Szymański, dla którego był to pierwszy mecz w biało-czerwonych barwach od pierwszej minuty. Odblokowanie w meczach reprezentacji naszego najlepszego napastnika i aktywność skrzydłowych (choć Grosicki ma bardzo duży minus za niewykorzystane sytuacje strzeleckie) to największe pozytywy z czwartkowego spotkania i… właściwie jedyne, poza trzema punktami więcej w tabeli.

Niestety po kwadransie większość reprezentantów Polski uznała, że mecz już się zakończył i nie trzeba więcej się wysilać. Piłeczka krążyła spokojnie od nogi do nogi, wracała na naszą połowę do obrońców i tak w kółko od początku. Nie było widać specjalnej chęci na strzelanie kolejnych goli. W efekcie padł jeszcze tylko jeden – w 76. minucie Robert Lewandowski posłał piłkę do bramki po przypadkowym zagraniu Grosickiego. To właśnie nasz kapitan był jednym z nielicznych (jeśli nie jedynym), któremu nie można było zarzucić braku zaangażowania przez pełne 90 minut. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałaby ten mecz eliminacji EURO 2020 i wyniki polskiego zespołu bez Roberta Lewandowskiego. Trochę szkoda, że pozostali nie bardzo chcą brać przykład z kapitana. Widocznie uznali, że licznie przybyli do Rygi polscy kibice nie zasługują na więcej. Być może uważają też, że są już tak dobrzy, iż nie potrzebują przećwiczyć różnych wariantów akcji ofensywnych, mając „na łopatkach” słabego przeciwnika. Oby nie zemściło się to w niedzielę, bo do Warszawy przyjedzie rywal znacznie silniejszy od Łotwy…

Polska - Łotwa: mecz eliminacji EURO 2020

Macedonia Północna – bo to o tym rywalu mowa – pokonała w czwartek na własnym boisku Słowenię 2:1 i włączyła się do walki o awans na EURO 2020. Już ten fakt powoduje podniesienie dla wybrańców Jerzego Brzęczka poprzeczki. Możemy być pewni, że Macedończycy zrobią podczas najbliższego meczu eliminacji EURO 2020 wszystko, aby wyszarpać reprezentacji Polski choćby jeden punkt. A że potrafią być groźni, udowodnili już w pierwszym meczu z biało-czerwonymi. 7 czerwca w Skopje stawili im twardy opór i tylko przez przypadkowego gola zdobytego w kuriozalnych okolicznościach przez Krzysztofa Piątka przegrali 0:1. Żeby ponownie ich pokonać, nasi piłkarze będą musieli zagrać na 100 procent swoich możliwości i ze stuprocentowym zaangażowaniem. Miejmy nadzieję, że są do tego zdolni, bo zwycięstwo zapewni Polakom awans na EURO 2020.

Dwa kluczowe mecze o awans na EURO 2020

Sytuacja w tabeli grupy G i terminarz eliminacji EURO 2020 tak się ułożyły, że dwa najbliższe mecze mogą wszystko rozstrzygnąć albo wszystko… skomplikować. Poza meczem Polski z Macedonią Północną w niedzielę zagra też Słowenia z Austrią, czyli spotkają się cztery drużyny mające jeszcze szanse na awans. W najlepszej sytuacji jest reprezentacja Polski, która w razie pokonania Macedonii Północnej zapewni sobie udział w EURO 2020 bez oglądania się na pozostałe wyniki już do końca eliminacji. Ale w przypadku jakiejkolwiek straty punktów w niedzielę, bez względu jaki wynik padnie w meczu Słowenia – Austria, nasi piłkarze będą musieli się o ten awans bić najprawdopodobniej aż do ostatniego meczu.

Kadra Polski na mecz eliminacji EURO 2020 z Macedonią Północną:

Bramkarze: Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Skorupski (Bologna), Radosław Majecki (Legia Warszawa)
Obrońcy: Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Kamil Glik (AS Monaco), Arkadiusz Reca (SPAL), Thiago Cionek (SPAL), Jan Bednarek (Southampton), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa)
Pomocnicy: Krystian Bielik (Derby County), Przemysław Frankowski (Chicago Fire), Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad), Kamil Grosicki (Hull City), Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb), Mateusz Klich (Leeds United), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa), Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa), Piotr Zieliński (Napoli), Dominik Furman (Wisła Płock)
Napastnicy: Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Krzysztof Piątek (AC Milan), Arkadiusz Milik (Napoli)

Dotychczasowe wyniki i tabela grupy G eliminacji EURO 2020:

1. kolejka: Izrael – Słowenia 1:1, Macedonia Płn. – Łotwa 3:1, Austria – Polska 0:1
  2. kolejka: Izrael – Austria 4:2, Słowenia – Macedonia Płn. 1:1, Polska – Łotwa 2:0
  3. kolejka: Łotwa – Izrael 0:3, Macedonia Płn. – Polska 0:1, Austria – Słowenia 1:0
  4. kolejka: Polska – Izrael 4:0, Łotwa – Słowenia 0:5, Macedonia Płn. – Austria 1:4
  5. kolejka: Izrael – Macedonia Płn. 1:1, Słowenia – Polska 2:0, Austria – Łotwa 6:0
  6. kolejka: Słowenia – Izrael 3:2, Polska – Austria 0:0, Łotwa – Macedonia Płn. 0:2
  7. kolejka: Łotwa – Polska 0:3, Macedonia Płn. – Słowenia 2:1, Austria – Izrael 3:1