• Zakłady bukmacherskie
  • Zakłady live
  • Sporty wirtualne
  • Betgames
  • Esport
  • Promocje
  • Gotowi na sport
piątek, 31 marca, 2023
Blog STS
  • Typy bukmacherskie
  • Poradnik typera

    Najnowsze poradniki

    surebet pewny zakład bukmacherski
    Poradnik typera

    Surebet – na czym polega? Jak obstawiać surebety?

    29 marca 2023
    co znaczy btts
    Piłka nożna

    BTTS – co to znaczy? Sprawdź, co należy wiedzieć o obstawianiu BTTS w zakładach bukmacherskich

    28 marca 2023
    zaklad dnb
    Poradnik typera

    Co to jest zakład bez remisu? Na czym polega DNB w bukmacherce?

    28 marca 2023
    depozyt-zaklady-bukmacherskie
    Poradnik typera

    Bankroll, czyli jak zarządzać pieniędzmi w zakładach bukmacherskich

    27 marca 2023

    Jak typować?

    Jak obstawiać mecze?

    Jak obstawiać mecze CS:GO?

    Jak obstawiać darta?

    Jak obstawiać Formułę 1?

    Jak obstawiać żużel?

    Jak obstawiać tenis ziemny?

    Jak obstawiać szachy?

  • Piłka nożna

    Piłka nożna

    Górnik Łęczna Raków Częstochowa typy
    Ekstraklasa

    Górnik Łęczna – Raków. Pierwszoligowiec sprawi niespodziankę w półfinale PP?

    31 marca 2023
    kks kalisz - legia typy
    Ekstraklasa

    KKS Kalisz – Legia Warszawa. Bez zaskoczeń w tym pojedynku?

    31 marca 2023
    real madryt vs fc barcelona typy
    La Liga

    Barcelona – Real. Czas na kolejne El Clasico. Kto awansuje do finału Pucharu Króla?

    31 marca 2023
    Piast - Górnik typy
    Ekstraklasa

    Piast vs Górnik. Walka o zwycięstwo w derbach i utrzymanie w lidze

    31 marca 2023

    Rozgrywki Piłkarskie

    Euro 2024

    Reprezentacja Polski

    Ekstraklasa

    La Liga

    Serie A

    Premier League

    Bundesliga

    Ligue 1

    Liga Mistrzów

    Liga Europy

    Liga Konferencji

    Liga Narodów

    Mistrzostwa Świata 2022

  • Euro 2024
  • Tenis
  • MMA
  • Siatkówka
  • WięcejSportu

    Boks

    Dart

    Esport

    Formuła 1

    Hokej na lodzie

    Kolarstwo

    Koszykówka

    Lekkoatletyka

    Piłka ręczna

    Różne

    Skoki narciarskie

    Żużel

Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zaloguj się do STS.PL
Blog STS
Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Znani piłkarze z polskimi korzeniami. Zacne grono!

16 lutego 2022
polskie korzenie piłkarzy
Blog » Piłka nożna » Znani piłkarze z polskimi korzeniami. Zacne grono!

Według ostatnich badań poza ojczyzną żyje ponad 21 milionów Polaków lub osób polskiego pochodzenia. Biało-czerwone korzenie mogą sięgać dalej i doskonale widać to w piłce nożnej. Znany i świetnych piłkarzy nie brakowało i nie brakuje. Przejrzeliśmy biografie wielu graczy i wybraliśmy najlepszych i najciekawszych!

Losy Polski i państwa polskiego sprawiły, że rodacy „rozlali się” po całym świecie. Czasem z własnej woli, często z braku wyjścia. Polonia mocno się rozrosła, bo w innych częściach świata żyło im się lepiej. Obecnie osób z polskimi korzeniami, z polskimi dziadkami czy rodzicami jest bardzo wiele. Widać to w piłce nożnej, gdzie na każdym kroku można trafić na polskobrzmiące nazwisko.

Tak naprawdę najwięcej piłkarzy z polskimi korzeniami możemy znaleźć w trzech miejscach: na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech oraz we Francji. Wszystkie te destynacje mają podłoże historyczno-ekonomiczno-polityczne. Postanowiliśmy przeanalizować piłkarzy z ostatnich 30 lat, którzy byli znani nie tylko lokalnej społeczności kibicowskiej. Każdy z nich ma większe lub mniejsze powiązanie z Polską, chętniej lub mniej się tym chwali. Zestawienie robi jednak wrażenie.


Czytaj także: TOP 10 Polaków w Bundeslidze, czyli najlepsi „biało-czerwoni” na niemieckiej ziemi


Pierre Littbarski

Mistrz świata z 1990 roku z reprezentacją Niemiec ma francuskie imię i polskobrzmiące nazwisko. Jego pradziadek pochodził z Warszawy, ale Pierre Littbarski zawsze czuł się stuprocentowym Niemcem. W Bundeslidze rozegrał 414 meczów i strzelił 116 goli, głównie dla 1. FC Koln. W reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów zagrał w 73 meczach, zdobywając 18 bramek.

Lukas Podolski i Miroslav Klose

Kto wie, czy Littbarskiego nie podziwiali dwaj inni reprezentanci Niemiec, których polskie korzenie są jeszcze bardziej oczywiste. Lukas Podolski, który urodził się w gliwickiej dzielnicy Sośnica, nigdy nie wstydził się polskich korzeni, co rok odwiedzając babcię, czy ukochany klub swój i ojca – Górnik Zabrze. „Poldi” mówi po polsku, czuje do naszego kraju duży sentyment. Fakt, że w 2021 roku zdecydował się zagrać dla Górnika w Ekstraklasie, dobitnie to pokazuje. Lukas to mistrz świata z 2014 roku, brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2006 i 2010 oraz srebrny medalista Euro 2008. W karierze strzelał gole m.in. dla 1. FC Koln, Bayernu Monachium, Arsenalu, czy Galatasaray.

Miro Klose, który urodził się w Opolu aż tak bardzo związkami z Polską specjalnie nie lubił się chwalić. Gdy był dzieckiem jego rodzice zabrali go najpierw do Francji, a potem do Niemiec, gdzie najpierw zamieszkali w obozie dla uchodźców. Wydawało się, że Klose odcina się od swoich korzeni, ale w 2012 roku udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej”, gdzie przyznał: „Tu się urodziłem, tu spędziłem część dzieciństwa, tu mam rodzinę. Poza tym, moja żona pochodzi z Polski. Z dziećmi rozmawiamy po polsku i po niemiecku. Jak pan słyszy mój polski jest nie najgorszy choć czasem wtrącam niemieckie słowa. Nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę.”

Dariusz Wosz, Martin Max, Bernd Schneider

Skoro już jesteśmy przy niemieckich graczach, to w Bundeslidze nie brakowało i nie brakuje nadal takich z polskimi korzeniami. Czasem te korzenie są niemal niewidoczne i tylko sprawne oko je wychwyci. Z Dariuszem Woszem tak nie było, bo urodził się w Piekarach Śląskich w 1969 roku. W wieku 10 lat wyemigrował na Zachód. – W Polsce nauczyłem się prostych rzeczy. Nie miałem nawet butów piłkarskich – wspominał w jednym z wywiadów. Wosz po latach stał się prawdziwą legendą klubu VfL Bochum. W Bundeslidze rozegrał 324 mecze, strzelając 39 goli i notując 77 asyst.

Martin Max urodził się w 1968 roku w Tarnowskich Górach. Jako junior trenował w bytomskim klubie o nazwie Rodło Górniki. W 1989 roku trenował już w Niemczech, gdzie się przeprowadził, reprezentując barwy Borussii Mönchengladbach, z którą zdobył Puchar Niemiec. Z Schalke 04 z kolei sięgnął po Puchar UEFA. Z kolei w TSV 1986 Monachium zdobył dwukrotnie nagrodę dla najlepszego strzelca Bundesligi. Max w 2002 roku rozegrał jeden, jedyny mecz w reprezentacji Niemiec.

Najbardziej tajemniczo i pogmatwanie przedstawia się historia polskich korzeni Bernda Schneidera, ważnego gracza Bayeru Leverkusen i reprezentacji Niemiec. Piłkarz ten miał się nazywać Arkadiusz Skrzypiciel. Oficjalnie urodził się w niemieckiej Jenie. Nieoficjalnie w Wodzisławiu Śląskim. Potem miał wyemigrować z rodzicami do Darmstadt. Ojciec piłkarza, Janusz Skrzypiciel grał w Odrze Wodzisław. Polskie korzenie Schneidera wywołały zainteresowanie niemieckich mediów, ale sam zainteresowany nigdy się to tego nie odniósł. W 2009 roku zawiesił buty na kołku, a największym sukcesem jest tytuł wicemistrza świata z 2002 roku.

Koscielny, Kurzawa, Kolodziejczak, Sikora, Sibierski

Z Niemiec przenosimy się do Francji, gdzie polskobrzmiących nazwisk nie brakuje i mocno rzucają się one w oczy. Z takich piłkarzy można by ułożyć całkiem niezłą drużynę. W przeciwieństwie jednak do niemieckich graczy większość z nich łączy z Polską niewiele, a sami też niezbyt o te wspomnienia dbają. Oczywiście przeciwieństwem był Ludovic Obraniak czy Damien Perquis, ale to zawodnicy, których pomijamy z faktu, że ostatecznie w reprezentacji Polski wystąpili.  

Dziadek Laurenta Koscielnego był Polakiem, a gdy ten grał w Lorient polska federacja chciała aby reprezentował biało-czerwone barwy. Ojciec piłkarza przyznał jednak, że polska strona nie była sama co do tego przekonana i zabiegała niemrawo. Koscielny zapracował na transfer do angielskiego Arsenalu, gdzie stał się kluczowym defensorem. Z „Kanonierami” Laurent sięgał po Puchary Anglii i Tarcze Wspólnoty, a w reprezentacji Francji rozegrał aż 51 meczów, w 2016 roku zdobywając wicemistrzostwo Europy. Obecnie Koscielny broni barw Bordeaux.

W Pogoni Szczecin gra Rafał Kurzawa, ale nie ma on nic wspólnego z Layvinem Kurzawą z PSG. Dekadę temu Layvin miał otrzymać propozycję gry dla reprezentacji Polski poprzez… jeden z portali społecznościowych. W 2014 roku zadebiutował w kadrze Francji. Za 25 mln euro trafił do Paris Saint-Germain. Lewy obrońca zaliczył 13 meczów i 1 bramkę dla seniorskiej reprezentacji „Trójkolorowych”. Próbę podjęto też w przypadku Timothée Kolodziejczaka. Miało to miejsce ponad 15 lat temu, ale ojciec piłkarza i sam zawodnik nie byli przekonani co do gry dla biało-czerwonych. Kolodziejczak zaliczył występy we wszystkich kategoriach wiekowych juniorskich reprezentacji Francji, ale w pierwszym zespole nie zagrał nigdy. Najlepszy okres miał grając w hiszpańskiej Sevilli i niemieckiej Borussii Mönchengladbach.

W Lens swoje piętno odcisnęli dwaj piłkarze z polskimi korzeniami – Erik Sikora i Antoine Sibierski. Ten pierwszy stał się legendą górniczego klubu z Francji. Rozegrał w jego barwach 545 meczów (!), a później pełnił rolę trenera. Sibierski zwiedził dużo więcej klubów, bo oprócz Lens były jeszcze m.in. Lille, Manchester City, czy Newcastle United.  

Dybala, Filipe Luis, Jagielka, Radzinski

Na koniec zostawiliśmy sobie prawdziwe wisienki na torcie. Chodzi o piłkarzy z polskimi korzeniami niepochodzącymi z trzech głównych państw, o których pisaliśmy wyżej. A nazwiska mogą robić wrażenie. Zaczynamy od Argentyńczyka Paulo Dybali. Gwiazdor Juventusu i Serie A w 2012 roku miał przyjąć obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej. Dziadek Bolesław był Polakiem, ale przed II wojną światową udał się do Argentyny. Paulo miał też włoskich przodków i wybrał ten paszport.

Czuję się bardziej Polakiem niż Włochem. Pod względem charakteru mój tata był bardziej Polakiem. Podobnie jak mój brat. Wszyscy trochę jesteśmy [Polakami]. Może mamy nieco chłodniejszą, polską krew. Włosi wydają się być bardziej emocjonalni


Paulo Dybala dla „The Guardian”

Materiał filmowy o Argentyńczyku nakręcili polscy dziennikarze Mateusz Święcicki i Filim Kapica. Ten pierwszy przygotował też kapitalny materiał o historii przodków Filipe Lusia Kasmirskiego, byłego reprezentanta Brazylii i kluczowego gracza Atletico Madryt. Dziadek piłkarza pod koniec XIX wieku przybył do Brazylii, gdzie osiedlił się na skraju dżungli w Santa Catarina. Prawdopodobnie rodzina nazywała się Kaźmirski lub Kaźmierski. Podobno kiedyś interesowała się nim reprezentacja Polski. Filipe Lusi zdobył m.in. mistrzostwo Hiszpanii i stał się podstawowym reprezentantem Brazylii, ale chętnie poznał historię swoich przodków.

Legendą, ale kanadyjskiej piłki nożnej jest Tomasz Radzinski. Jako 15-latek opuścił Polskę, choć trenował w Cuiavii Inowrocław. Najpierw z rodziną osiedlił się w Niemczech, by po dwóch latach wyjechać do Kanady. Jako 21-latek trafił do ligi belgijskiej, ale angielski Everton wykupił go za 4,5 mln funtów, przez co Radzinski stał się najdroższym piłkarzem w historii kanadyjskiego futbolu. W reprezentacji „Klonowego liścia” rozegrał 45 meczów i zdobył 10 bramek.

40 meczów dla reprezentacji Anglii rozegrał Phil Jagielka, a właściwie Filip Nikodem Jagielka, którego dziadkowie przybyli do Anglii z Polski. Sam Phil urodził się w Manchesterze i od zawsze marzył o grze w drużynie „Synów Albionu”. Rozegrał ponad 300 meczów dla Evertonu, a jego doświadczenie w Premier League jest prawie dwa razy większe.

Mniej znanych piłkarzy z polskimi korzeniami jest oczywiście więcej, moglibyśmy pisać i pisać, ale postacie, o których wspomnieliśmy w tym tekście odegrały znaczące role w swoich klubach lub reprezentacjach. Jak widać, świat futbolu jest mały, a polskie ślady można spotkać na wielu boiskach w Europie…

Oceń nasz wpis
Poprzedni Wpis

Zarobki w Ekstraklasie. Ile pieniędzy krąży w polskiej lidze?

Następny Wpis

Polki za granicą, czyli biało-czerwone piłkarki w najlepszych ligach

Jesteś gotowy, żeby wygrać?

Podobne wpisy

Faza NBA play-in, czyli walka o miejsce w play-off
Koszykówka

NBA play-in, czyli przedsmak play-off. Terminarz, zasady i historia rozgrywek

31 marca 2023
Górnik Łęczna Raków Częstochowa typy
Ekstraklasa

Górnik Łęczna – Raków. Pierwszoligowiec sprawi niespodziankę w półfinale PP?

31 marca 2023
kks kalisz - legia typy
Ekstraklasa

KKS Kalisz – Legia Warszawa. Bez zaskoczeń w tym pojedynku?

31 marca 2023
real madryt vs fc barcelona typy
La Liga

Barcelona – Real. Czas na kolejne El Clasico. Kto awansuje do finału Pucharu Króla?

31 marca 2023
indywidualny mistrz swiata grand prix zuzel
Speedway Grand Prix

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata na żużlu. Uda mu się to po raz czwarty?

31 marca 2023
Piast - Górnik typy
Ekstraklasa

Piast vs Górnik. Walka o zwycięstwo w derbach i utrzymanie w lidze

31 marca 2023
druzynowy mistrz polski zuzel typy
Ekstraliga Żużlowa

Drużynowy Mistrz Polski na żużlu. Kto najlepiej rozpocznie nowy sezon?

31 marca 2023
Termalica Nieciecza - Ruch typy
Ekstraklasa

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Ruch Chorzów. Ważny mecz w walce o awans

31 marca 2023
bayern-freiburg-bundesliga
Bundesliga

Bayern vs Freiburg – typy. Dla kogo półfinał Pucharu Niemiec?

31 marca 2023

RANKINGI STRZELCÓW LIG

  

Król strzelców Ekstraklasa

Król strzelców Serie A

Strzelcy Premier League

La Liga strzelcy

Bundesliga strzelcy

Ligue 1 strzelcy

Liga Mistrzów strzelcy

 

SKOKI NARCIARSKIE

  

Klasyfikacja Pucharu Świata w skokach narciarskich

 

FAWORYCI DO MISTRZOSTWA

  

Mistrz Polski Ekstraklasa

Mistrz Anglii

Mistrz Hiszpanii

Mistrz Włoch

Mistrzowie Niemiec

Mistrz Francji

Kto wygra Ligę Mistrzów?

Kto wygra Ligę Europy?

 

KOSZYKÓWKA

  

Mistrz NBA

NBA Terminarz

 

PIŁKA NOŻNA

  

Rekordy Roberta Lewandowskiego

Mecze Polski

Ile zarabia piłkarz ekstraklasy?

Kto awansuje do ekstraklasy?

Kto spadnie z ekstraklasy?

 

HOKEJ NA LODZIE

  

NHL

NHL mistrzowie

NHL tabela

 

SIATKÓWKA

  

Mistrzowie Polski w siatkówce

Plusliga tabela i terminarz

Mistrzostwa Europy w siatkówce

Plusliga

Siatkarska Liga Mistrzów

 

TENIS

  

French Open

Polacy w US Open

Mecze Igi Świątek

 

PIŁKA RĘCZNA

  

Mistrzostwa Świata piłka ręczna 2023

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych

 

ESPORT

  

Ile zarabia esportowiec?

Turnieje CS:GO 2023

 

FORMUŁA 1

  

Klasyfikacja konstruktorów F1

Klasyfikacja kierowców F1

 

Jagiellonia
Lech
Zagłębie
Zagłębie
Lechia
PLS

OFICJALNY BUKMACHER

Fundacja STS

FUNDACJA

OFERTA

  

Zakłady Bukmacherskie

Zakłady live

Sporty wirtualne

Betgames

Esport

Promocje

Wyniki sportowe

Statystyki

 

PRODUKTY

  

Szybka Rejestracja

Błyskawiczne płatności

Cash-out

Bezpieczny zakład

Szybka wypłata

STS TV

 

INFORMACJE

  

Centrum Klienta

Blog STS

Odpowiedzialna Gra

Regulaminy

Kod promocyjny STS

 

O FIRMIE

  

Informacje o STS

Lokale STS

Kariera

Fundacja STS

Dla mediów

STS Holding

 

POBIERZ APLIKACJĘ

aplikacja android STS

aplikacja app store STS

aplikacja app gallery STS

DOŁĄCZ DO NAS

© 2022 STS S.A. www.sts.pl. Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Typy Bukmacherskie
  • Poradnik typera
  • Piłka nożna
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Siatkówka
  • Skoki narciarskie
  • MMA
  • Nowości STS
  • Koszykówka
  • Boks
  • Dart
  • ESPORT
  • Formuła 1
  • Hokej na lodzie
  • Kolarstwo
  • Lekkoatletyka
  • Żużel

© 2022 STS S.A.