Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężyczyzn

Typy i faworyci Mistrzostw Europy 2022 w piłce ręcznej mężczyzn

Już 13 stycznia rozpoczną się 15. Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. z udziałem reprezentacji Polski. Kogo zalicza się do głównych faworytów turnieju? Jak wygląda terminarz i format rozgrywek? Gdzie oglądać mecze naszej reprezentacji? Sprawdź!

Faworyci Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn 2022

W 2021 roku odbyły się dwa największe turnieje piłkarzy ręcznych w kalendarzu. Na początku roku rozegrano Mistrzostwa Świata w Egipcie, a latem najlepsi szczypiorniści świata walczyli o tytuł Mistrzów Olimpijskich w Tokio. W obu turniejach cztery najlepsze europejskie drużyny były te same, a zamieniły się tylko kolejnością w końcowej klasyfikacji.  Ostatnie rozstrzygnięcia wskazują w roli głównych faworytów piłkarzy ręcznych z Francji, Dani, Hiszpanii i Szwecji. Francuzi to mistrzowie olimpijscy i czwarta drużyna Mistrzostw Świata. Duńczycy wygrali mundial, a na IO w Tokio przegrali w finale z Francuzami. Z obu imprez z brązowymi medalami wrócili Hiszpanie. Szwedzi to obecni wicemistrzowie świata i piąta drużyna ostatniego turnieju olimpijskiego.  Do innych czołowych drużyn Europy od lat zaliczani są: Chorwaci, Niemcy, Norwegowie, Rosjanie i Islandczycy. Na ich tle reprezentacja Polski wygląda przeciętnie, jednak Biało-Czerwoni nie raz udowadniali, że stać ich na sprawienie niespodzianki. Polscy szczypiorniści nie wzięli udziału w ostatnich Igrzyskach, a na Mistrzostwach Świata zajęli dopiero 13. miejsce. 

? Sprawdź kursy na piłkę ręczną! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

me pilka reczna mezczyzn

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych w historii Mistrzostw Europy

W styczniu reprezentacja Polski po raz 10. weźmie udział w Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Do tej pory najlepszym rezultatem było czwarte miejsce w 2010 roku w Austrii, gdzie w meczu o brązowy medal Polacy przegrali z reprezentacją Islandii. Drugi najlepszy wynik miał miejsce w 2014 roku w Dani, gdy Biało-Czerwoni skończyli imprezę na 6. miejscu. Ostatnie Mistrzostwa Europy były najgorsze w wykonaniu Polaków, którzy zajęli dopiero 21. miejsce. 

Najlepsze drużyny w historii Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych

Najwięcej złotych medali w historii Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych mają Szwedzi, którzy już cztery razy wygrywali turniej. Drugie miejsce w klasyfikacji wszechczasów zajmują Francuzi z trzema zwycięstwami. Podium uzupełniają Hiszpanie z dwoma złotymi medalami. Reprezentanci Hiszpanii zdobyli do tej pory łącznie 8 medali ME, co jest rekordem. 

Poniżej klasyfikacja medalowa wszechczasów

Kraj Złoto Srebro Brąz Łącznie medali
Szwecja 4 1 0 5
Francja 3 0 2 5
Hiszpania 2 4 2 8
Dania 2 1 3 6
Niemcy 2 1 1 4
Rosja 1 2 0 3
Chorwacja 0 3 3 6
Serbia 0 1 0 1
Słowenia 0 1 0 1
Islandia 0 0 1 1
Jugosławia 0 0 1 1
Norwegia 0 0 1 1