Najlepsi darterzy na start! Przed nami Mistrzostwa Świata PDC

15 grudnia rozpoczynają się mistrzostwa świata organizacji PDC w darcie. Na początek 64 zawodników powalczy o to, by znaleźć się w drugiej rundzie, w której czeka 32 najwyżej rozstawionych graczy. Jak prezentują się najciekawsze pary pierwszej rundy rywalizacji? Kto jest faworytem spotkań? Sprawdź nasze analizy i typy!

Mistrzostwa świata PDC. Typy bukmacherskie

To najważniejszy turniej w międzynarodowym kalendarzu, a dla kibiców prawdziwa darterska uczta. W grudniu w londyńskiej Alexandra Palace rozpoczynają się 29. Mistrzostwa Świata PDC z udziałem aż 96 zawodników. Czy Gerwyn Price obroni tytuł?

Adrian Lewis (Anglia) vs. Matt Campbell (Kanada) – 15 grudnia

Adrian Lewis wygra mecz      1,25       Anglik jest dwukrotnym mistrzem świata PDC. Najważniejszy turniej w kalendarzu wygrywał w 2011 i 2012 roku.        

W ostatnich latach Adrian Lewis wyraźnie spuścił z tonu i zajmuje dopiero 34. miejsce w światowym rankingu. Jego rywal klasyfikowany jest jednak dopiero w drugiej setce. Trwający sezon jest dopiero jego drugim w World Tourze, co oznacza, że Lewis bije go doświadczeniem na głowę. Kanadyjczyk awans do mistrzostw świata zapewnił sobie dzięki dobrej postawie w PDC Cahllange Tour. To zawody dla graczy, którzy grają na zdecydowanie niższym poziomie, aniżeli najlepsi darterzy na świecie.

Steve Lennon (Irlandia) vs. Madars Razma (Łotwa) (16 grudnia)

Madars Razma wygra mecz      1,72       Łotysz zajmuje nieco wyższe miejsce w światowym rankingu. Jest 49, podczas gdy jego rywal zajmuje 52 miejsce.       

W tym sezonie lepiej prezentuje się zawodnik z Łotwy. Szczególnie w ostatnich miesiącach. W jednym z turniejów Players Championship dotarł aż do półfinału, a wcześniej grał w ćwierćfinale prestiżowego Nordic Darts Masters, gdzie pokonał m.in. dziesiątego w światowym rankingu Nathana Aspinalla. Lennon nie może pochwalić się takimi osiągnięciami, choć warto zaznaczyć, że różnica między oboma zawodnikami jest nieznaczna i zanosi się na wyrównany mecz. Warto zaznaczyć, że zwycięzca tego pojedynku w kolejnej rundzie zmierzy się z Krzysztofem Ratajskim.

Steve Beaton (Anglia) vs. Fallon Sherrock (Anglia) – 19 grudnia

Fallon Sherrock wygra mecz1,75Sherrock jest obecnie najlepszą darterką na świecie i wielokrotnie wygrywała spotkania z mężczyznami.   

To starcie elektryzuje fanów darta. Fallon Sherrock jest jedną z dwóch kobiet, która wystąpi w mistrzostwach świata. Bywały w tym sezonie turnieje, w których prezentowała się znakomicie. W Nordic Darts Masters, pokonując m.in. piątego w światowym rankingu Dmitriego Van den Bergha, dotarła aż do finału, w którym postawiła się samemu Michaelowi van Gerwenowi. Jej najbliższy rywal jest niezwykle doświadczony W mistrzostwach świata PDC, Anglik zagra już po raz 20. W przeszłości wygrywał mistrzostwa świata słabszej organizacji, BDO.

Raymond van Barneveld (Holandia) vs. Lourence Ilagan (Filipiny) – 20 grudnia

Raymond van Barneveld wygra mecz1,27Holender, to żywa legenda darta. Na swoim koncie ma m.in. tytuł mistrza świata PDC i cztery tytuły mistrza świata BDO.

Raymond van Barneveld, który w 2019 roku postanowił zakończyć karierę, ale następnie wrócił do zawodowego darta, zmierzy się z zawodnikiem praktycznie anonimowym. Filipińczyk nie ma na swoim koncie żadnych poważniejszych sukcesów. W mistrzostwach świata wystąpi już po raz szósty, ale nigdy nie wygrał ani jednego spotkania. Pomniejsze osiągnięcia odnosi jedynie w Azji, gdzie poziom jest zdecydowanie niższy. Forma Holendra po powrocie na pewno nie jest jeszcze taka, jaka była przed laty, ale nie zmienia to faktu, że jego porażka w tym meczu byłaby ogromną niespodzianką.

Typy na zwycięzcę turnieju

Gerwyn Price i Michael van Gerwen faworytami turnieju4,50 / 5,50Walijczyk i Holender, to dwaj najpoważniejsi kandydaci do końcowego triumfu. Pierwszy broni tytułu. Drugi mistrzem świata był już 3 razy.

Zeszłoroczne mistrzostwa świata PDC, które rozgrywano w trudnych, pandemicznych warunkach, bez udziału publiczności, to był teatr jednego aktora. Od początku rywalizacji Gerwyn Price spisywał się znakomicie. Były rugbysta, który porzucił poprzednio uprawianą przez siebie dyscyplinę sporu z powodu kontuzji i przerzucił się na grę w darta, od początku zawodów grał, jak z nut. To zawodnik o dużej charyzmie i specyficznym stylu gry. Często kibice nie są mu przychylni i – być może – pusta sala gry mu sprzyjała. Price miał nieco kłopotów w drugiej i trzeciej rundzie rywalizacji, ale im bliżej było finału, tym grał lepiej. W decydującym starciu bardzo pewnie pokonał Gary’ego Andersona 7:3 w setach.

Ostatnio Gerwyn Price potwierdził, że jest w znakomitej dyspozycji. W pięknym stylu wygrał bardzo mocno odsadzony turniej Grand Slam of Darts. Wprawdzie w fazie grupowej doznał niespodziewanej porażki z Martinem Schindlerem, ale później – już w fazie pucharowej – szedł jak burza. W półfinale wygrał 16:9 w legach z Jamesem Wade’m, a w decydującej rozgrywce nie dał szans Peterowi Wrightowi, wygrywając z nim 16:8. Price pozostaje liderem światowego rankingu PDC Order od Merit i w mistrzostwach świata będzie rozstawiony z numerem 1.

Z numerem 3 rozstawiony w nadchodzących zmaganiach będzie Michael van Gerwen. Holender w poprzednich mistrzostwach świata spisał się poniżej oczekiwań, bo odpadł w ćwierćfinale. Podzcas niedawnego Grand Slam of Darts zakończył swój udział w imprezie na tym samym poziomie. Co zatem powoduje, że jest jednym z dwóch głównych faworytów mistrzostw świata? Otóż to, że spośród aktywnych darterów ma najwięcej triumfów w imprezie tej rangi. Mistrzem świata był trzy razy, a łącznie pięciokrotnie grał w finale.

🎯 Sprawdź kursy na darts w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Kursy aktualne na 23.11.


Czytaj także:


Mistrzostwa świata PDC. Format turnieju i kalendarz

  • I runda (15-20 grudnia): 64 zawodników. 32 z rankingu Pro Tour Order of Merit i 32 z kwalifikacji. Do trzech wygranych setów.
  • II runda (15-23 grudnia): 64 zawodników: 32 rozstawionych graczy i 32 zawodników, którzy wygrają mecze I rundy. Do trzech wygranych setów
  • III runda (27-29 grudnia): 1/16 finału. Do czterech wygranych setów
  • IV runda (29-30 grudnia): 1/8finału. Do czterech wygranych setów
  • Ćwierćfinały (1 stycznia). Do pięciu wygranych setów
  • Półfinały (2 stycznia). Do sześciu wygranych setów
  • Finał (3 stycznia). Do siedmiu wygranych setów.    

Historia mistrzostw świata PDC w darcie

Po raz pierwszy mistrzostwa świata PDC odbyły się w 1994 roku, czyli niedługo po rozłamie w darterskim świecie. Wielu czołowych zawodników odeszło z organizacja BDO (British Dart Organisation) i utworzyło PDC (Professional Dart Corporation). Z czasem organizacja ta stała się znacznie lepszą od poprzedniczki, choć warto zaznaczyć, że do 2020 roku rozgrywano dwa turnieje o mistrzostwo świata. Następnie jednak BDO upadło i teraz rozgrywany jest jeden turniej.

Absolutnym liderem, jeśli chodzi o liczbę zdobytych tytułów mistrza świata PDC jest Phil Taylor. Legendarny Anglik, który obecnie nie gra już zawodowo (choć podobno myśli o wznowieniu kariery) aż 14 razy zdobył tytuł mistrza świata. Trzy tytuły ma na swoim koncie Michael van Gerwen, a po dwa razy mistrzami świata zostawali Gary Anderson, Adrian Lewis i John Part. Pozostali zawodnicy mają na swoim koncie po jednym triumfie.

Jeżeli chodzi o klasyfikację państw, to na pierwszym miejscu – z 18 tytułami mistrza świata – znajdują się Anglicy. Cztery razy z triumfu w światowym czempionacie cieszyli się Holendrzy. Trzy tytuły mają na swoim koncie Szkoci, dwa razy wygrywał Kanadyjczyk, a jedno mistrzostwo świata, to dzieło zawodnika z Walii.

Lista mistrzów świata PDC

1994Dennis Priestley (Anglia)
1995Phil Taylor (Anglia)
1996Phil Taylor (Anglia)
1997Phil Taylor (Anglia)   
1998Phil Taylor (Anglia)
1999Phil Taylor (Anglia)
2000Phil Taylor (Anglia)
2001Phil Taylor (Anglia)   
2002Phil Taylor (Anglia)
2003John Part (Kanada)
2004   Phil Taylor (Anglia)
2005Phil Taylor (Anglia)
2006Phil Taylor (Anglia)
2007Raymond van Barneveld (Holandia)   
2008John Part (Kanada)
2009Phil Taylor (Anglia)
2010Phil Taylor (Anglia)
2011Adrian Lewis (Anglia)   
2012Adrian Lewis (Anglia)
2013Phil Taylor (Anglia)
2014Michael van Gerwen (Holandia)
2015Gary Anderson (Szkocja)
2016Gary Anderson (Szkocja)   
2017Michael van Gerwen (Holandia)   
2018Rob Cross (Anglia)
2019Michael van Gerwen (Holandia)   
2020Peter Wright (Szkocja)   
2021Gerwyn Price (Walia)   

Polacy w mistrzostwach świata PDC

Pierwszym polskim darterem, który wystartował w mistrzostwach świata PDC był w 2010 roku Krzysztof Kciuk, który jednak przegrał swój pierwszym pojedynek z Japończykiem Harukim Muramatsu. Na kolejny występ „biało-czerwonego” czekaliśmy aż 8 lat. Krzysztof Ratajski dwóch pierwszych startów w Alexandra Palace nie zaliczył do udanych, bo przegrywał w pierwszych rundach, kolejno, z Jamesem Wilsonem i Seigo Asadą. 

Przed dwoma laty Ratajski, jako pierwszy Polak, wygrał mecz w MŚ PDC, pokonując w II rundzie (zaczynał od tej fazy rywalizacji) Zorana Lerchbachera. Następnie uległ jednak Nathanowi Aspinallowi. W zeszłym roku najlepszy nasz darter spisał się na światowym czempionacie bardzo dobrze. Pokonał kolejno Ryana Joyce’a, Simona Whitlocka i Gabriela Clemensa, a dopiero w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Stephena Buntinga. W tym roku Krzysztof Ratajski wystąpi w mistrzostwach świata po raz piąty w karierze.

2010Krzysztof KciukPorażka w I rundzie
2018Krzysztof Ratajski Porażka w I rundzie
2019Krzysztof Ratajski    Porażka w I rundzie
2020Krzysztof Ratajski Porażka w III rundzie   
2021Krzysztof Ratajski Porażka w ćwierćfinale
Kiedy i gdzie odbędą się mistrzostwa świata PDC w darcie?

15 grudnia 2021 – 3 stycznia 2021, Alexandra Palace, Londyn.

Kto zagra w mistrzostwach świata w darcie?

W turnieju weźmie udział 96 zawodników i na starcie nie zabraknie najlepszych darterów na świecie.

Kto faworytem mistrzostw świata PDC?

Faworytami zbliżających się mistrzostw wg bukmachera STS są Gerwyn Price i Michael van Gerwen. Kursy na zwycięstwo obu zawodników są identyczne i wynoszą 5,00 (w dniu 23.11)

Czy w mistrzostwach świata PDC zagra Polak?

Tak, w turnieju nasz kraj reprezentować będzie Krzysztof Ratajski. Kurs na to, że Polak zostanie mistrzem świata wynosi 50,00.

Gdzie oglądać mistrzostwa świata w darcie?

Turniej będzie bezpośrednio transmitowany na sport.tvp.pl. Spotkania z udziałem Krzysztofa Ratajskiego, a także decydującą fazę zmagań będzie można obejrzeć na TVP Sport.