Makabu vs. Mchunu. Afrykańska wojna o pas WBC w wadze junior ciężkiej! Kto wygra walkę?

makabu vs mchunu

Urzędujący czempion WBC wagi junior ciężkiej Ilunga Makabu z Demokratycznej Republiki Konga w drugiej obronie mistrzowskiego pasa zmierzy się z Thabiso Mchunu, pięściarzem z Republiki Południowej Afryki. Obaj pięściarze staną naprzeciw siebie w ringu już po raz drugi. Kto jest faworytem pojedynku Makabu vs. Mchunu? Zapraszamy na naszą analizę!

Ilunga Makabu vs. Thabiso Mchunu. Typy bukmacherskie

Ilunga Makabu wygra walkę.1,65Pięściarz z Demokratycznej Republiki Konga jest aktualnym mistrzem świata WBC w kategorii junior ciężkiej. 

Za faworyta zbliżającego się pojedynku, który pod koniec stycznia odbędzie się w Warren, w stanie Ohio, uchodzi Ilunga Makabu. Zawodnik z Demokratycznej Republiki Konga jest bowiem urzędującym mistrzem świata organizacji WBC w wadze junior ciężkiej. Tytuł zdobył w styczniu 2020 roku, a następnie raz skutecznie go obronił.

Ponadto bilans walk zawodowych Ilunga Makabu ma zdecydowanie lepszy od swojego najbliższego przeciwnika. 35-letni Kongijczyk stoczył do tej pory 30 pojedynków i wygrał 28 z nich, z czego aż 25 przed czasem. Ponadto doznał dwóch porażek, obu przed czasem, ale po raz ostatni zszedł z ringu pokonany w 2016 roku. Od tamtej pory wygrał 9 walk, z czego 7 przed czasem.

Thabiso Mchunu na profesjonalnych ringach stoczył do tej pory 28 pojedynków. Wygrał 23 walki, z czego 13 przed czasem. Nokautuje zatem rywali zdecydowanie rzadziej od swojego najbliższego rywala. Doznał przy tym 5 porażek, z czego 2 przed czasem. Po raz ostatni zszedł z ringu pokonany w 2018 roku.

Kurs aktualny na 27.01.2022.

Sprawdź kursy na boks w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Ilunga Makabu. Kim jest mistrz świata WBC kategorii cruiser?

Ilunga Makabu pochodzi z Kanangi, milionowego miasta położonego w Demokratycznej Republice Konga. Niewiele wiadomo o jego karierze amatorskiej, natomiast na zawodowym ringu debiutował w 2008 roku i pierwszą walkę… przegrał. Następnie jednak – w pierwszych latach kariery boksował bardzo często – kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, wygrywając 19 walk z rzędu i zyskując status bardzo solidnego i niebezpiecznego pięściarza wagi junior średniej.

W końcu otrzymał w 2016 roku szansę walki o tymczasowe mistrzostwo świata WBC z Tony’m Bellewem. Doświadczony Brytyjczyk znokautował pięściarza z Afryki w trzeciej rundzie. Od tamtej pory Makabu nie przegrał ani jednej walki i wspiął się na sam szczyt kategorii junior ciężkiej. Obecnie w rankingu magazynu „The Ring” kategorii cruiser zajmuje drugie miejsce.

Thabiso Mchunu. Kim jest pretendent do mistrzowskiego pasa WBC?

Profesjonalną przygodę z boksem Thabiso Mchunu rozpoczynał w wieku 19 lat. Na początku walczył przede wszystkim w ojczyźnie, czyli w RPA. Wygrał pierwszych 10 pojedynków. A gdy jego rekord wynosił 17 zwycięstw i 1 porażka stanął po raz pierwszy w karierze w szranki z Ilungą Makabu. Walka odbyła w 2015 roku w RPA i zakończyła się porażką Mchunu w 11 rundzie przez nokaut.

Wydawało się, że po tej przegranej Mchunu długo będzie musiał czekać na kolejną poważną szansę. Tymczasem szybciej niż wszyscy się spodziewali pięściarz z Republiki Południowej Afryki stanął naprzeciw wielce utalentowanego… Ołeksandra Usyka. Ukrainiec nie był wówczas tak znany, jak dziś, ale w walce o tytuł mistrza świata WBO w kategorii junior ciężkiej znokautował w dziewiątej rundzie Mchunu.

Forma zawodników

Ilunga Makabu. Pięć ostatnich walk

19.12.2020Olanrewaju DurodolaWygrana przez TKO
31.12.2020Michał CieślakWygrana na punkty
24.08.2019Aleksiej PapinWygrana na punkty
16.01.2019Dmitrij KudriaszowWygrana przez TKO
8.12.2018Giorgi TewdoraszwiliWygrana przez KO

Po porażce z Bellewem, Ilunga Makabu przeboksował kilka walk ze słabszymi zawodnikami, a powrót do ringu w kategorii junior ciężkiej zaliczył pokonując przez techniczny nokaut Dmitrija Kudriaszowa w czerwcu 2019 roku. Pięściarz z Demokratycznej Republiki Konga sprawił Rosjanom tym samym niemiłą niespodziankę. W przyszłości raz jeszcze zaproszono do Rosji Kongijczyka na walkę. Tymczasem ten znów pokonał przedstawiciela gospodarzy, Aleksieja Papina.

Zadał temu zawodnikowi pierwszą i jedyną, jak dotąd, porażkę. To zwycięstwo otworzyło Makabu szansę walki o wakujący pas mistrza świata WBC w wadze junior ciężkiej z Michałem Cieślakiem. Organizacja tego pojedynku, który odbył się w Kinszasie, stolicy DRK, pozostawiała jednakże wiele do życzenia, ale nie ulega wątpliwości, że Makabu był w ringu zawodnikiem lepszym i wygrał zasłużenie. W pierwszej obronie, przed czasem, Kongijczyk wygrał z Nigeryjczykiem Olanrewaju Durodolą.

Thabiso Mchunu. Pięć ostatnich walk

27.03.2021Jewgienij TiszczenkoWygrana na punkty
21.12.2019Denis LebiediewWygrana na punkty
20.10.2019Willbeforce ShihepoWygrana przez RTD
8.12.2018Thomas OosthuizenWygrana na punkty
1.09.2018Thomas OosthuizenPrzegrana na punkty

We wrześniu w walce o tytuł mistrza Afryki kategorii cruiser, Thabiso Mchunu przegrał niejednogłośnie na punkty ze swoim rodakiem, Thomasem Oosthuizenem. Czuł się jednak oszukany i zażądał rewanżu, w którym nie było już wątpliwości. Mchunu wygrał jednogłośnie na punkty, a następnie łatwo poradził sobie z Namibijczykiem, Willbeforce’m Shihepo, którego zastopował już w trzeciej rundzie.

Następnie, podobnie jak jego najbliższy rywal, dwa razy z rzędu walczył w Rosji. Nie był on faworytem w walkach z byłym mistrzem świata, Denisem Lebiediewem, a także z byłym znakomitym amatorem, mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro w wadze ciężkiej i wielką rosyjską nadzieją na sukcesy na ringu zawodowym, Jewgienijem Tiszczenko. Oba te pojedynki jednak Mchunu wygrał na punkty, dzięki czemu zapewnił sobie prawo walki o tytuł mistrza świata z Ilungą Makabu.

Kiedy i gdzie odbędzie się walka?

Niedziela, 30 stycznia, ok. godz. 4.00, Packard Music Hall, Warren, Ohio.

Kto jest faworytem pojedynku?

Faworytem walki jest obrońca mistrzowskiego pasa WBC kategorii junior ciężkiej, Ilunga Makabu. Kurs na jego zwycięstwo według zakładów bukmacherskich wynosi 1,65. Stawka na wygraną Mchunu to 2,10.

Gdzie oglądać walkę Makabu – Mchunu?

Jak na razie żaden polski nadawca nie potwierdził przeprowadzenia transmisji z walki. W Stanach Zjednoczonych galę będzie można obejrzeć w systemie pay-per-view.