Letnia Grand Prix w skokach narciarskich w Hinzenbach. Polskie orły wracają do gry!

lgp-hinzenbach

W sobotę w Hinzenbach rozegrany zostanie przedostatni konkurs obecnej edycji Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Zabraknie w nim lidera klasyfikacji Halvora Egnera Graneruda, ale wystąpią za to najlepsi polscy skoczkowie. Czy któryś z nich wykorzysta szansę na zwycięstwo? Oto nasza zapowiedź konkursu!

Letnia Grand Prix w Hinzenbach. Faworyci konkursu skoków

Organizatorzy konkursu na skoczni Aigner-Schanze w Hinzenbach otrzymali zgłoszenia uczestnictwa od 64 zawodników z siedemnastu krajów. Nie ma jednak wśród nich wielu skoczków z czołówki klasyfikacji obecnej edycji Letniej Grand Prix, z liderem Halvorem Egnerem Granerudem na czele. Oprócz Norwega, zabraknie także między innymi: jego rodaków Mariusa Lindvika i Roberta Johanssona, Rosjan Romana Trofimova i Mikhaila Nazarova, Austriaka Stefana Krafta i naszego Jakuba Wolnego.

To otwiera spore szanse przed Dawidem Kubackim na odrobienie części strat do lidera i włączenie się do walki o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Letniej Grand Prix. Największymi rywalami polskiego skoczka w Hinzenbach powinni być: Austriacy Jan Hoerl i Markus Schiffner oraz Słoweniec Anze Lanisek.

Polscy kibice będą też oczywiście liczyli na Kamila Stocha, który wraca do rywalizacji po wyleczeniu kontuzji, a także na Piotra Żyłę. Być może z dobrej strony przypomni się fanom skoków narciarskich któryś z zawodników dawno już nie widzianych w rywalizacji międzynarodowej, jak: Austriak Thomas Diethart, Szwajcar Killian Peier, czy Amerykanin Kevin Bickner.

⛷️ Sprawdź kursy na skoki narciarskie w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Polska kadra skoczków znów w najsilniejszym składzie!

Trener polskiej kadry skoczków narciarskich Michał Doleżal tym razem zdecydował się powołać na konkursy Letniej Grand Prix trójkę naszych najlepszych zawodników: Kamila Stocha, Piotra Żyłę i Dawida Kubackiego. Skład uzupełnią: Andrzej Stękała, Paweł Wąsek i Kacper Juroszek.

Przypomnijmy – Stoch wygrał kwalifikacje w Wiśle Malince, ale do konkursu już nie przystąpił, bowiem odnowiła mu się kontuzja stawu skokowego, co wyłączyło go również z kolejnych zawodów w Courchevel, Szczuczyńsku i Czajkowskim. Nie brali w nich udziału także Piotr Żyła i Dawid Kubacki, który wygrał jeden z konkursów w Wiśle Malince.

Kadra Polski na konkursy Letniej GP w Hinzenbach

 • Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Paweł Wąsek, Kacper Juroszek
 • Trener: Michał Doleżal

Letnia Grand Prix w Hinzenbach. Podstawowe informacje

Skocznia Aigner-Schanze w Hinzenbach została zbudowana w latach 2006-2010. Jej punkt konstrukcyjny (K) wynosi 85 metrów, a rozmiar (HS) – 90 metrów. Oficjalnym letnim rekordzistą tej skoczni jest Gregor Schlierenzauer, który przed kilkoma dniami ogłosił zakończenie swojej bogatej w sukcesy kariery sportowej. Austriak 27 września 2015 roku skoczył na Aigner-Schanze na odległość 96 metrów. O cztery metry dalej skoczył 6 lutego 2011 roku jego rodak Markus Eggenhofer, co jest nieoficjalnym letnim rekordem obiektu w Hinzenbach.

Inauguracyjne zawody (Letnie Mistrzostwa Austrii) odbyły się na Aigner-Schanze w październiku 2010 roku. Od roku 2011 na tej skoczni regularnie rozgrywane są konkursy w ramach Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Zwycięzcą pierwszych z nich został… oczywiście Gregor Schlierenzauer, który swój triumf powtórzył także w 2015 roku. Na Aigner-Schanze w Hintenbach aż czterokrotnie wygrywali Polacy, po dwa razy: Maciej Kot (2012 i 2016) i Dawid Kubacki (2017 i 2019). Konkurs z 2019 roku był jak dotąd ostatnim, bowiem w 2020 roku zawody się nie odbyły.

Granerud już na czele klasyfikacji Letniej Grand Prix

Halvor Egner Granerud nie brał udziału w trzech pierwszych konkursach Letniej Grand Prix (dwa w Wiśle Malince i jeden w Courchevel), ale trzy kolejne wygrał (dwa w Szczuczyńsku i jeden w Czajkowskim), co pozwoliło mu objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Najlepszym z Polaków jest póki co Jakub Wolny – zwycięzca pierwszego konkursu na skoczni im. Adama Małysza. Tuż zanim uplasował się Dawid Kubacki – zwycięzca drugich zawodów w Wiśle Malince.

Czołówka klasyfikacji Letniej Grand Prix 2021

 1. Halvor Egner Granerud (NOR) – 300
 2. Jan Hoerl (AUT) – 196
 3. Marius Lindvik (NOR) – 190
 4. Jakub Wolny (POL) – 185
 5. Dawid Kubacki (POL) – 160
 6. Roman Trofimov (RUS) – 159
 7. Mikhail Nazarov (RUS) – 147
 8. Anze Lanisek (SLO) – 146
 9. Markus Schiffner (AUT) – 140
 10. Robert Johansson (NOR) – 130
Kiedy odbędą się zawody LGP w Hinzenbach?

Piątek 24 września, godz. 18:30 – kwalifikacje
Sobota 25 września, godz. 15:30 – konkurs indywidualny

Gdzie obejrzeć zawody LGP w Hinzenbach?

TVP Sport