WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła na Rosję czteroletni zakaz udziału we wszystkich imprezach sportowych. Oznacza to, że m.in. podczas Letnich i Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie usłyszymy rosyjskiego hymnu, a występowanie pod flagą Rosji będzie zabronione.
Jest to najsurowsza kara w dziejach sportu i zanosiło się na nią od dawna, bo od na światło dzienne ujrzały dowody na to, że rosyjscy sportowcy stosowali doping.
Igrzyska Olimpijskie 2020 i mistrzostwa świata zablokowane
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze 2022, czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. To tylko najważniejsze wydarzenia sportowe, w których nie zobaczymy reprezentantów Rosji. Sportowcy z tego kraju, którzy będą w stanie udowodnić, że nie są zamieszani w dopingową aferę, będą mogli startować, ale pod neutralną flagą. Takie decyzje zapadły podczas obrad w Lozannie.
Będzie odwołanie ze strony Rosji?
Oskarżona i ukarana strona ma jeszcze jedną możliwość obrony i ratunku. Jest nią odwołanie, które można wystosować do 21 dni od ogłoszenia kary. Organem, do którego odwoływać się może rosyjska strona jest Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Już sam fakt takiej furtki wywołał sporo kontrowersji, bowiem zwolenników surowego ukarania Rosji nie brakuje. „Chciałam kary, której nie można złagodzić. Jesteśmy to winni wszystkim czystym sportowcom” – napisała Linda Helleland, wiceprezydent WADA. Rosjanie poinformowali, że najpierw we własnym gronie przedyskutują sytuację i do 19 grudnia zdecydują o odwołaniu.
Afera z dopingiem sportowców w tv
Przypomnijmy, że cały skandal dopingowy wybuchł po tym, gdy w 2014 roku niemiecka telewizja ARD ujawniła nielegalne metody używane przez rosyjskich sportowców m.in. podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. W efekcie ujawnienia skandalu WADA wszczęła śledztwo i ujawniono przynajmniej część nieprawidłowości. Z tego powodu na Rosję posypały się sportowe kary. Ponad 160 sportowców z tego kraju startowało pod neutralną flagą na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, a od 2015 to samo dotyczy rosyjskich lekkoatletów. Udział w nielegalnym procederze miało mieć rosyjskie ministerstwo sportu oraz Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA).
Mistrzostwa świata i neutralna flaga sportowców
W 2019 roku odbyły się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce i w Dosze sportowcy z Rosji także nie występowali w narodowych barwach. Były to dla nich takie drugie mistrzostwa świata. Komitet Wykonawczy WADA orzekł również, że rosyjskim urzędnikom państwowym, a także urzędnikom Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) i Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego (RPC) zabrania się udziału we wszystkich ważnych międzynarodowych turniejach sportowych również przez okres czterech lat. W ramach kary Rosja także nie może organizować żadnych ważnych wydarzeń sportowych ani nie można jej przyznać takiego prawa. Istnieje jednak jeden wyjątek.
Rosja na EURO 2020
Chodzi o piłkarskie mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czyli EURO 2020. Kara, którą nałożono na Rosję nie dotyczy turnieju o miano najlepszej piłkarskiej drużyny Starego Kontynentu. Dlatego też fani piłki nożnej zobaczą w akcji Rosję na Mistrzostwach Europy 2020. Co ciekawe jednym z miast gospodarzy EURO 2020 jest rosyjski Sankt Petersburg. Tam mają się odbyć cztery ćwierćfinałowe mecze ME 2020. W Sankt Petersburgu zaplanowano również finał Ligi Mistrzów w 2021 roku.