Bez Rosji nie tylko na Igrzyskach Olimpijskich 2020!

Igrzyska Olimpijskie 2020 bez reprezentacji Rosji

WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła na Rosję czteroletni zakaz udziału we wszystkich imprezach sportowych. Oznacza to, że m.in. podczas Letnich i Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie usłyszymy rosyjskiego hymnu, a występowanie pod flagą Rosji będzie zabronione.

Jest to najsurowsza kara w dziejach sportu i zanosiło się na nią od dawna, bo od na światło dzienne ujrzały dowody na to, że rosyjscy sportowcy stosowali doping.

Igrzyska Olimpijskie 2020 i mistrzostwa świata zablokowane

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze 2022, czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. To tylko najważniejsze wydarzenia sportowe, w których nie zobaczymy reprezentantów Rosji. Sportowcy z tego kraju, którzy będą w stanie udowodnić, że nie są zamieszani w dopingową aferę, będą mogli startować, ale pod neutralną flagą. Takie decyzje zapadły podczas obrad w Lozannie.

Będzie odwołanie ze strony Rosji?

Oskarżona i ukarana strona ma jeszcze jedną możliwość obrony i ratunku. Jest nią odwołanie, które można wystosować do 21 dni od ogłoszenia kary. Organem, do którego odwoływać się może rosyjska strona jest Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Już sam fakt takiej furtki wywołał sporo kontrowersji, bowiem zwolenników surowego ukarania Rosji nie brakuje. „Chciałam kary, której nie można złagodzić. Jesteśmy to winni wszystkim czystym sportowcom” – napisała Linda Helleland, wiceprezydent WADA. Rosjanie poinformowali, że najpierw we własnym gronie przedyskutują sytuację i do 19 grudnia zdecydują o odwołaniu.

Afera z dopingiem sportowców w tv

Przypomnijmy, że cały skandal dopingowy wybuchł po tym, gdy w 2014 roku niemiecka telewizja ARD ujawniła nielegalne metody używane przez rosyjskich sportowców m.in. podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. W efekcie ujawnienia skandalu WADA wszczęła śledztwo i ujawniono przynajmniej część nieprawidłowości. Z tego powodu na Rosję posypały się sportowe kary. Ponad 160 sportowców z tego kraju startowało pod neutralną flagą na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, a od 2015 to samo dotyczy rosyjskich lekkoatletów. Udział w nielegalnym procederze miało mieć rosyjskie ministerstwo sportu oraz Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA).

Mistrzostwa świata i neutralna flaga sportowców

W 2019 roku odbyły się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce i w Dosze sportowcy z Rosji także nie występowali w narodowych barwach. Były to dla nich takie drugie mistrzostwa świata. Komitet Wykonawczy WADA orzekł również, że rosyjskim urzędnikom państwowym, a także urzędnikom Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) i Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego (RPC) zabrania się udziału we wszystkich ważnych międzynarodowych turniejach sportowych również przez okres czterech lat. W ramach kary Rosja także nie może organizować żadnych ważnych wydarzeń sportowych ani nie można jej przyznać takiego prawa. Istnieje jednak jeden wyjątek.

Rosja na EURO 2020

Chodzi o piłkarskie mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czyli EURO 2020. Kara, którą nałożono na Rosję nie dotyczy turnieju o miano najlepszej piłkarskiej drużyny Starego Kontynentu. Dlatego też fani piłki nożnej zobaczą w akcji Rosję na Mistrzostwach Europy 2020. Co ciekawe jednym z miast gospodarzy EURO 2020 jest rosyjski Sankt Petersburg. Tam mają się odbyć cztery ćwierćfinałowe mecze ME 2020. W Sankt Petersburgu zaplanowano również finał Ligi Mistrzów w 2021 roku.