Grand Prix na żużlu w duńskim Vojens

Żużel: Grand Prix

W sobotę w Vojens rozegrana zostanie ósma eliminacja tegorocznej edycji mistrzostw świata na żużlu. Grand Prix Danii zapowiada się niezwykle ciekawie, a my tradycyjnie liczymy na dobry występ Polaków.

Maciej Janowski i Bartosz Zmarzlik odrabiają straty

Zapowiadając najbliższe zawody nie sposób jednak pominąć wydarzenia z ubiegłej soboty w Teterowie, gdzie Grand Prix Niemiec zakończyło się podwójnym zwycięstwem Polaków. Na najwyższym stopniu podium znalazł się Maciej Janowski, a tuż za nim zameldował się Bartosz Zmarzlik. Temu drugiemu pozwoliło to na odrobienie sześciopunktowej straty do dotychczasowego lidera Leona Madsena. Natomiast dla tego pierwszego było to już trzecie podium w obecnej edycji Grand Prix na żużlu. Wcześniej Janowski zajmował trzecie miejsca na szwedzkich torach – najpierw w Grand Prix Szwecji w Hallstavik, potem w Grand Prix Skandynawii w Malilli.

Dwóch Polaków na podium podczas Grand Prix Niemiec na żużlu
fot.: Rafal Wlosek / PressFocus

Dzięki tak regularnej jeździe w ostatnich tygodniach popularny „Magic” odrobił sporą część strat z początku sezonu, gdy zmagał się z kontuzją i dołączył do czołówki walczącej o medale mistrzostw świata. Na trzy turnieje przed końcem rywalizacji ma już tylko 11 punktów straty do zajmującego trzecią pozycję Emila Sajfutdinowa, co przy utrzymaniu obecnej dyspozycji jest stratą jak najbardziej do odrobienia. Kandydatów do podium jest jednak więcej i szanse ma każdy zajmujący obecnie miejsca od trzeciego do siódmego, a więc również Fredrik Lindgren, Martin Vaculik i nasz Patryk Dudek. Zapowiada to niezwykle zaciętą rywalizację do ostatniej eliminacji mistrzostw świata, która odbędzie się 5 października w Toruniu.

Leon Madsen głównym rywalem Zmarzlika w walce o mistrzostwo świata

O wyższe miejsce na podium będzie Janowskiemu i pozostałym zawodnikom już trudniej, bowiem liderujący Zmarzlik i Madsen mają o 7 punktów więcej od trzeciego Sajfutdinowa i to oni są głównymi faworytami do zdobycia tytułu mistrza świata. W klasyfikacji pierwszy jest Polak, ponieważ ma na swoim koncie już dwa zwycięstwa: w Grand Prix Słowenii i Grand Prix Polski we Wrocławiu, do których w Teterowie dołożył drugie miejsce. Duńczyk wygrał tylko raz – w inaugurujących cykl zawodach o Grand Prix Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ale później wchodził jeszcze na podium czterokrotnie: w Słowenii (trzecie miejsce), w Pradze (drugie miejsce w Grand Prix Czech), we Wrocławiu (trzecie miejsce) i w Malilli (druga pozycja). Jak widać, Leon Madsen choć wygrał o jedne zawody mniej od Zmarzlika, to jednak był dotychczas bardziej regularnym zawodnikiem. Teraz ma zaś nadzieję na zrównanie się z naszym żużlowcem pod względem zwycięstw. A okazję – trzeba przyznać – ma ku temu znakomitą.

Czy Madsenowi pomoże rola gospodarza?

Ta okazja to oczywiście najbliższe zawody o Grand Prix Danii, które zostaną rozegrane na świetnie znanym mu torze w Vojens przed własną publicznością. Dodatkowym handicapem dla Duńczyka powinien być profil toru, który ułatwia walkę na dystansie i wyprzedzanie, co jest jego sporym atutem. Madsen bardzo narzekał, że w Teterowie liczył się tylko start i pierwszy łuk, a potem nie było już możliwości odrabiania strat. Z drugiej strony, walki na dystansie nie boi się przecież również Bartosz Zmarzlik i dlatego możemy oczekiwać w sobotni wieczór w Vojens spektakularnego widowiska.

Czołówka klasyfikacji generalnej Grand Prix 2019:

  1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 85 pkt.
  2. Leon Madsen (Dania) – 85 pkt.
  3. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 78 pkt.
  4. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 72 pkt.
  5. Martin Vaculik (Słowacja) – 72 pkt.
  6. Patryk Dudek (Polska) – 69 pkt.
  7. Maciej Janowski (Polska) – 67 pkt.

Adam Pisula