Finał Grand Prix na żużlu! Czy Polak zostanie mistrzem świata?

Finał Grand Prix na żużlu 2019

W sobotę kibiców na toruńskiej Motoarenie oraz przed telewizorami czekają wielkie żużlowe emocje. Tego dnia odbędzie się bowiem dziesiąta i ostatnia już tegoroczna eliminacja indywidualnych mistrzostw świata – Grand Prix Polski. Najbliżej zdobycia tytułu żużlowego mistrza świata jest Bartosz Zmarzlik – lider klasyfikacji generalnej.

Bartosz Zmarzlik trzecim polskim żużlowym mistrzem świata?

Indywidualne mistrzostwa świata na żużlu rozgrywane są od 1936 roku. Do 1994 roku mistrza wyłaniano w zawodach jednodniowych. Od 1995 roku zmieniono formułę i najlepszym żużlowcem świata zostaje ten, który zdobędzie najwięcej punktów w całym cyklu turniejów Grand Prix na żużlu. Jak dotąd na najwyższym stopniu podium tylko dwukrotnie stawał Polak. Było to w 1973 roku, gdy SGP rozegrany na Stadionie Śląskim w Chorzowie wygrał Jerzy Szczakiel oraz w roku 2010, gdy zwycięzcą cyklu Grand Prix został Tomasz Gollob. Od tego ostatniego polskiego triumfu nasi żużlowcy regularnie pojawiali się na podium po finałowych zawodach, ale złoty medal za każdym razem zgarniał ktoś inny. Jarosław Hampel – żużlowy wicemistrz z 2010 roku, zdobył jeszcze brązowy medal w 2011 roku i ponownie srebrny w roku 2013. W 2014 roku wicemistrzem świata został Krzysztof Kasprzak, a w 2017 Patryk Dudek. Bartosz Zmarzlik jest brązowym medalistą z roku 2016 i srebrnym z poprzedniego sezonu. Do kolekcji brakuje mu więc tylko złota. Czy pójdzie zatem w ślady Jerzego Szczakiela i Tomasza Golloba?

Skorzystaj z freebetu 10 PLN z okazji żużlowego święta!

Szanse na to są bardzo duże. Po dziewięciu eliminacjach Polak ma już tylko dwóch rywali w walce o złoto i dość znaczną nad nimi przewagę. Emil Sajfutdinow traci siedem punktów, a Leon Madsen dziewięć. Aby być całkowicie pewnym utrzymania tej przewagi, Zmarzlik musiałby podczas Grand Prix Polski w Toruniu zdobyć co najmniej 15 punktów, co w praktyce oznacza konieczność awansu do wyścigu finałowego. Jest to jednak wymóg na okoliczność zdobycia przez Rosjanina kompletu 21 punktów, czyli wygrania wszystkich wyścigów, co jest scenariuszem mało realnym. Niezbędnym planem minimum dla naszego zawodnika powinien być więc awans do półfinałów z dwucyfrowym wynikiem punktowym i kontrolowanie najgroźniejszych rywali. Jest to plan bardzo prawdopodobny, bowiem w obecnym żużlowym sezonie Zmarzlikowi tylko jeden raz nie udało się awansować do czołowej ósemki zawodów Grand Prix i raczej trudno się spodziewać, by taka sytuacja powtórzyła się w decydującej batalii o złoto. Podsumowując, przewaga polskiego żużlowca jest z jednej strony bezpieczna, ale z drugiej wymaga od niego czujności i koncentracji, żeby nie wypuścić szansy z rąk. Tym bardziej, że rywale nie zasypują gruszek w popiele.

Leon Madsen i Emil Sajfutdinow w czołówce Grand Prix na żużlu

fot. Marcin Karczewski / PressFocus

Pokazali to przed dwoma tygodniami, podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii. W Cardiff zwyciężył Leon Madsen przed Emilem Sajfutdinowem, a Bartosz Zmarzlik zajął trzecie miejsce. Duńczyk i Rosjanin odrobili w ten sposób do Polaka po dwa punkty w klasyfikacji generalnej. Pytanie, czy zdołają odrobić znacznie więcej punktów niż dwa na Motoarenie w Toruniu? Leon Madsen miał okazję ścigać się na tym torze w zawodach Grand Prix tylko raz – w 2013 roku zajął dziewiąte miejsce. Zmarzlik i Sajfutdinow startowali tam w ostatnich latach regularnie, ale nie można powiedzieć, żeby dla któregoś z nich był to jakoś szczególnie ulubiony tor. Najlepsze miejsce jakie na nim osiągnęli to trzecie – Rosjanin przed rokiem, Polak przed dwoma i trzema laty.

W tle rywalizacji o złoty medal toczyć się będzie walka o utrzymanie w czołowej ósemce, dającej automatyczny awans do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Zaangażowani w nią będą dwaj Polacy: Maciej Janowski (szósty) i Patryk Dudek (siódmy). Szczególnie sytuacja tego drugiego będzie trudna, bo rywale depczą mu po piętach.

Pobierz aplikację i zgarnij Mobile Bonus 40 PLN!

Najlepsi w Grand Prix Wielkiej Brytanii (21.09):

1.Leon MadsenDania17 pkt.
2.Emil SajfutdinowRosja17 pkt.
3.Bartosz ZmarzlikPolska15 pkt.
4.Jason DoyleAustralia13 pkt.
5.Fredrik LindgrenSzwecja11 pkt.
6.Martin VaculikSłowacja9 pkt.
7.Antonio LindbackSzwecja9 pkt.
8.Matej ZagarSłowenia9 pkt.

Klasyfikacja generalna żużlowego Grand Prix 2019:

1.Bartosz ZmarzlikPolska118 pkt.
2.Emil SajfutdinowRosja111 pkt.
3.Leon MadsenDania109 pkt.
4.Fredrik LindgrenSzwecja98 pkt.
5.Martin VaculikSłowacja88 pkt.
6.Maciej JanowskiPolska80 pkt.
7.Patryk DudekPolska75 pkt.
8.Matej ZagarSłowenia74 pkt.
9.Jason DoyleAustralia73 pkt.
10.Artem LagutaRosja69 pkt.
11.Niels-Kristian IversenDania66 pkt.
12.Antonio LindbackSzwecja56 pkt.
13.Tai WoffindenWielka Brytania51 pkt.
14.Janusz KołodziejPolska51 pkt.
15.Robert LambertWielka Brytania37 pkt.
16.Max FrickeAustralia36 pkt.

Adam Pisula

Tags: