MŚ w hokeju: W piątek pierwszy hit fazy grupowej. Rosja vs. Czechy! Sprawdź typy bukmacherskie na to spotkanie

czechy rosja hokej typy

Już w piątek, 21 maja, na Łotwie rozpoczynają się 85. mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. I już pierwszego dnia dojdzie do arcyciekawie zapowiadającego się starcia. W spotkaniu grupy A zmierzą się reprezentacje Rosyjskiej Federacji Hokejowej i Czech. Pierwszy z wymienionych zespołów, to nic innego, tylko reprezentacja Rosji, która nie może startować, ze względu dyskwalifikacji za doping, pod własną flagą. By jednak uprościć nazewnictwo w dalszej części tekstu pisać będziemy o Rosjanach i reprezentacji Rosji.

Kiedy i gdzie rozegrany zostanie mecz Rosja – Czechy?

Mecz Rosja – Czechy na mistrzostwach świata w hokeju na lodzie rozegrany zostanie w 

  • piątek, 21 maja o godz. 15.15.
  • Hala Olympic Sports Centre, Ryga

Czechy – Rosja na MŚ. Gdzie oglądać?

Bezpośrednią transmisję z meczu Rosja – Czechy przeprowadzi TVP Sport. Mecz będzie można również obejrzeć na stronie sts.pl.

Rosja – Czechy na MŚ w hokeju. Co wiemy o reprezentacjach?

Trener Walerij Bragin, który selekcjonerem reprezentacji Rosji został w 2020 roku, zadebiutuje w tej roli na mistrzostwach świata. W zespole, który ów szkoleniowiec powołał, znalazło się siedmiu zawodników z ligi NHL, a także 19 graczy z ligi KHL. Najliczniej reprezentowanym klubem jest SKA Sankt Petersburg, który dał reprezentacji aż 9 hokeistów. Co ciekawe tylko jeden zawodnik w kadrze reprezentuje zespół obecnego mistrza Kontynentalnej Hokej Ligi, czyli Awangardu Omsk. Tym graczem jest Siergiej Tołczyński. W drużynie rosyjskiej zabraknie tymczasem największych gwiazd. Z uwagi na udział w play offie ligi NHL w kadrze nie znaleźli się m.in. Aleksander Owieczkin i Jewgienij Małkin.

Z tego samego powodu w czeskim zespole nie znalazła się obecnie największa gwiazda hokeja za naszą południową granicą. David Pastrnak, który ma za sobą trzy starty w mistrzostwach świata, tym razem nie weźmie w tej imprezie udziału. Jego Boston Bruins rywalizuje właśnie z Washington Capitals w pierwszej rundzie play off. Co ciekawe w zespole z Waszyngtonu występuje… Aleksander Owieczkin, a także dwaj inni Rosjanie, czyli Dimitrij Orłowi i Jewgienij Kuzniecow. Oni także w mistrzostwach świata nie zagrają. Selekcjoner reprezentacji Czech, Filip Pesan, który po raz pierwszy poprowadzi drużynę narodową podczas mistrzostw świata, powołał do reprezentacji tylko jednego gracza z ligi NHL. Jest nim gracz Detroit Red Wings, Filip Hronek.

Rosja i Czechy na mistrzostwach świata. O co grają?

Zarówno Rosjanie, jak i Czesi na mistrzostwa świata w hokeju na lodzie przyjechali po to, by walczyć o najwyższe cele. Nic w tym dziwnego, skoro mamy do czynienia z drużynami wielce utytułowanymi. Rosjanie, licząc czasy ZSRR, zdobyli w MŚ aż 27 złotych medali. Czesi, licząc czasy Czechosłowacji, mistrzami świata byli 12 razy. Po raz ostatni jednak ze złotego medalu kibice za naszą południową granicą cieszyli się w 2010 roku. W 2011 i 2012 roku Czesi zdobywali brązowe medale, ale z ostatnich siedmiu turniejów wrócili bez krążka, co było dla nich porażką. Rosja ostatni raz mistrzostwo świata zdobyła w 2014 roku. Od tamtej pory wywalczyła jedno srebro i trzy razy brąz. Na podium zabrakło Rosjan tylko raz na sześciu ostatnich turniejach. Konkretnie w 2018 roku.

Rosja – Czechy na mistrzostwach świata. Bardzo bogata historia

Na poprzednich mistrzostwach świata, które rozgrywane były w 2019 roku na Słowacji, Rosjanie i Czesi zmierzyli się aż dwa razy. I w obu przypadkach górą był drugi z wymienionych zespołów. W grupie wygrał 3:0, a w spotkaniu o trzecie miejsce było mnóstwo emocji. Rosja wygrała po rzutach karnych 3:2, a decydujący najazd wykorzystała wielka gwiazda rosyjskiego hokeja ostatnich lat, Ilija Kowalczuk. Zawodnik ten w mistrzostwach świata na Łotwie jednak nie wystąpi, bo zawiesił swoją przygodę z reprezentacją.

W historii hokejowej rywalizacji Rosjan z Czechami, nie tylko w mistrzostwach świata, ale też na igrzyskach olimpijskich, rozegrano wiele pamiętnych meczów. Do najsłynniejszych należy mecz w fazie finałowej MŚ z 1985 roku rozgrywany w Pradze, kiedy to Czechosłowacja wygrała 2:1 z potężną reprezentacją radziecką i została mistrzem świata. Wspaniały mecz rozegrano również w finale igrzysk olimpijskich w Nagano, gdzie naszpikowana gwiazdami reprezentacja Rosji przegrała 0:1 z Czechami, którzy – w znacznej mierze dzięki fantastycznej grze w bramce legendarnego Dominika Haszka – zostali sensacyjnie mistrzami olimpijskimi.

Rosja. Odwieczny rywal Czechów

Czesi niemal od zawsze traktują Rosjan za odwiecznych rywali. Kluczową rolę w takim podejściu odgrywa historia polityczna. Przez całą swą wielką karierę z numerem 68 grał najwybitniejszy czeski hokeista w historii, Jaromir Jagr. Jego numer był nawiązaniem do 1968 roku i „praskiej wiosny”, która poskutkowała interwencją wojsk Układu Warszawskiej, pod przywództwem Związku Radzieckiego, na terenie Czechosłowacji.

Rosja – Czechy na MŚ. Wyniki ostatnich spotkań bezpośrednich

Choć w zeszłym roku oba zespoły nie miały okazji zmierzyć się w mistrzostwach świata, to następnie rozegrały między sobą cztery spotkania w ramach turniejów towarzyskich. W listopadzie zeszłego roku, w ramach Karjala Cup, Rosja wygrała 3:0. Miesiąc później, podczas Chanel One Cup, ponownie górą byli Rosjanie, wygrywając 4:1. W lutym tego roku Rosja pokonała Czechów po raz trzeci, tym razem 7:4, w ramach Baijer Hockey Games. Czesi zdołali się wreszcie odwiecznemu rywalowi zrewanżować i to całkiem niedawno, bo 15 maja. Podczas Carlson Hockey Games wygrali 4:0.

Rosja – Czechy na MŚ w hokeju. Kto wygra? Typy bukmacherskie

Według bukmacherów faworytem tego bardzo ciekawie zapowiadającego się spotkania są Rosjanie. Kurs na zwycięstwo „Sbornej” w STS wynosi 2,10. Stawka na remis po 60. minutach gry, to 4,15, a wygraną drużyny czeskiej wycenia się na 2,85.

🏒 Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!