Terence Crawford vs Shawn Porter o tytuł mistrza WBO w wadze półśredniej. Jakie typy?

To jedna z najbardziej wyczekiwanych walk końcówki 2021 roku. W ringu naprzeciw siebie staną dwaj pięściarzy amerykańscy. Czy Terence Crawford obronił tytuł mistrza świata WBO w kategorii półśredniej? Kto jest faworytem zbliżającego się pojedynku. Zobacz analizę i typy bukmacherskie!

Terence Crawford – Shaw Porter. Typy bukmacherskie

Kto faworytem walki?Terence Crawford (1,15)Crawford jest niepokonany na zawodowych ringach. Do tej pory wygrał wszystkie 37 pojedynków w tym 28 przed czasem.

Terence Crawford, 34-letni amerykański pięściarz, to obecnie jedna z największych gwiazd zawodowych ringów. Aktualnie ten pochodzący ze stanu Nebraska zawodnik zajmuje czwarte miejsce w rankingu bez podziału na kategorie wagowe „pound for pound” magazynu „The Ring”, czyli czasopisma, które określane jest mianem biblii zawodowego boksu. Wyżej od niego we wspomnianej klasyfikacji znajdują się jedynie Saul „Canelo” Alvarez, Ołeksandr Usyk i Naouya Inoue. Do Crawforda należy obecnie tytuł mistrza świata organizacji WBO w wadze półśredniej. Posiadaczem pasa jest już od 2015 roku i na razie nie widać kogoś, kto mógłby go mu odebrać.

Na zawodowych ringach pięściarz, który nosi pseudonim „Bud” zadebiutował w 2008 roku. Zawodnik podjął decyzję o zostaniu profesjonalistą po porażce w walce o prawo wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Pekinie. W gronie amatorów Crawford wywalczył m.in. brązowy medal mistrzostw Stanów Zjednoczonych, ale większych sukcesów w olimpijskiej odmianie boksu nie odnosił. Jego zawodowy debiut miał miejsce w marcu 2008 roku i był bardzo… krótki. Już w 26 sekundzie walki „Bud” znokautował Briana Cummingsa. Pierwsze poważne walki stoczył pięć lat później. A w 2014 roku został po raz pierwszy mistrzem świata WBO w kategorii lekkiej.

Sprawdź kursy na boks w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

*kursy aktualne na 5.11.2021

Shawn Porter. Kim jest rywal Terrence’a Crawforda?

Shawn Porter jest rówieśnikiem Terence’a Crawforda. Na amatorskich ringach pokonał m.in. takich pięściarzy, jak Daniel Jacobs, Demetrius Andrad, Edwin Rodriguez, Shawn Estrada, Jonathan Nelson i – uwaga – walczącego wówczas w wadze średniej Oleksandra Usyka! Te spektakularne sukcesy nie pozwoliły mu jednak na wyjazd na igrzyska olimpijskie do Pekinu w 2008 roku.

Porter nie zakwalifikował się do reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Na igrzyska pojechał wspomniany Estrada, ale poległ już w drugiej walce i Amerykanie nie zdobyli w kategorii średniej medalu. Porter pierwszą zawodową walkę stoczył w październiku 2008 roku, czyli kilka miesięcy później od Crawforda. Po 77 sekundach walki wygrał przez techniczny nokaut z Normanem Johnsonem.

Aktualnie 34-letni pięściarz ma na swoim koncie 35 stoczonych pojedynków. Wygrał 31 walki, w tym 17 przed czasem, jeden pojedynek zremisował, a także doznał trzech porażek. Pierwszy znaczący sukces odniósł w 2013 roku, kiedy to został mistrzem świata IBF w kategorii półśredniej. Szybko jednak tytuł stracił, przegrywając z Brytyjczykiem Kellem Brookiem, a następnie otrzymał szansę walki o pas tej samej dywizji, ale w federacji WBA. Przegrał jednogłośnie na punkty ze swoim rodakiem Keithem Thurmanem.

Crawford vs. Porter. Forma zawodników

Terence Crawford. 5 ostatnich walk

14.11.202   Kell Brook (W. Brytania)Wygrana przez TKO
14.12.2019Egidujus Kavaliauskas (Litwa)Wygrana przez TKO
20.04.2019Amir Khan (W. Brytania)Wygrana przez TKO
14.10.2018   Jose Benavidez Jr. (USA)Wygrana przez TKO
9.06.2018Jeff Horn (Australia)Wygrana przez TKO

Terence Crawford, który w swojej karierze nie przegrał jeszcze zawodowego pojedynku, idzie, jak burza. Do ringu wraca po rocznej przerwie, ale poprzednie pojedynki przekonująco rozstrzygał na swoją korzyść. Tytuł mistrza świata WBO w wadze półśredniej zdobył w czerwcu 2018 roku, kiedy to przez techniczny nokaut w dziewiątej rundzie pokonał Australijczyka Jeffa Horna. Następnie cztery razy z rzędu udanie bronił wywalczonego pasa. Śmiało można stwierdzić, że „Bud” jest katem brytyjskich pięściarzy.

W kwietniu 2019 roku pewnie pokonał Amira Khana, a w ostatniej walce, w listopadzie zeszłego roku, nie dał większych szans byłemu mistrzowi świata w wadze półśredniej, Kellowi Brookowi. Pokonał go już w czwartej rundzie pojedynku.

Shawn Porter. 5 ostatnich walk

22.08.2020Sebastian Formella (Niemcy)Wygrana na punkty
28.08.2019Errol Spence Jr. (USA)Przegrana na punkty
9.03.2019Yordenis Ugas (Kuba)Wygrana na punkty
8.08.2018   Danny Garcia (USA)Wygrana na punkty
4.11.2017   Adrian Granados (USA)Wygrana na punkty

W sierpniu 2018 roku, pokonując jednogłośnie na punkty Danny’ego Garcię, Shawn Porter zdobył wakujący tytuł mistrza świata WBC w wadze półśredniej. Następnie, wygrywając z Yordenisem Ugasem z Kuby niejednogłośnie na punkty, obronił pas mistrzowski. Do kolejnej obrony stanął we wrześniu 2019 roku, a jego rywalem był niepokonany Errol Spence Jr. To był znakomity pojedynek.

W jego początkowej fazie Porter przeważał, ale druga część walki należała do pretendenta. Spence Jr. udokumentował w końcowych rundach swoją przewagę i walkę wygrał, pozbawiając rywala pasa WBC. Warto zaznaczyć, że decyzja sędziów nie była jednogłośna, a jeden z arbitrów widział wygraną Portera. W ostatniej walce „Showtime” pokonał jednogłośnie na punkty Niemca Sebastiana Formellę. Walka ta miała miejsce w sierpniu zeszłego roku, a zatem Porter wraca do ringu po ponad rocznej przerwie.

Kiedy i gdzie odbędzie się walka Crawford – Porter?

Niedziela, 21 listopada, ok. godz. 4.00, Michelob Ultra Arena, Paradise, Nevada.

Kto faworytem walki?

Zdecydowanym faworytem pojedynku jest czempion WBO w wadze półśredniej, Terence Crawford. Kurs na jego zwycięstwo w zakładach bukmacherskich wynosi 1,15. Stawka na zwycięstwo pretendenta to 4,60.

Gdzie oglądać walkę Crawford – Porter?

Jak na razie żaden polski nadawca nie poinformował o transmisji z walki. W najbliższym czasie może to ulec zmianie. W USA walkę pokaże stacja ESPN+, a w Wielkiej Brytanii i w Irlandii transmisję przeprowadzi SkySports.

Tags: