Wielki Szlem zawsze budzi ogromne emocje wśród kibiców tenisa. I choć powoli dobiega końca prestiżowy Wimbledon na londyńskich kortach trawiastych, to w tym roku nie zabrakło wielkich gwiazd. Na kortach wciąż możemy obserwować grę Halep, Jabeur, Nadala czy Djokovica. Teraz pozostaje nam odpowiedzieć tylko na jedno pytanie. Kto zwycięży w londyńskim Wielkim Szlemie?
Wimbledon to jeden z czterech tenisowych turniejów, wchodzący w skład tzw. Wielkiego Szlema. Jest wyjątkowy, ponieważ aktualnie jako jedyny rozgrywany jest na kortach trawiastych. 27 czerwca 2022 roku wystartowała 135. edycja londyńskiego Wimbledonu. Zakończy się ona natomiast 10 lipca.
Nagrody na Wimbledonie. O co walczą tenisiści?
Wimbledon jest najbardziej prestiżową imprezą tenisową na świecie, dlatego nie dziwi fakt, że pula nagród jest ogromna. W 2021 roku wyniosła ona 35 milionów funtów, a na konta zwycięzców singlowej rywalizacji wpadło po 1,7 miliona funtów. Zwycięzcy gry podwójnej zarobili z kolei po 480 tysięcy funtów. W 2022 roku nagrody są jeszcze wyższe (ponad 40 milionów funtów).
Wimbledon to nie tylko ogromne pieniądze. Najlepsi tenisiści walczą także o srebrny, pozłacany puchar mający 47 cm wysokości i 19 cm średnicy. Trofeum to jest przyznawane triumfatorowi gry pojedynczej od 1887 roku i jest na nim wygrawerowany napis: „Singlowy Mistrz Świata Angielskiego Klubu Tenisa na Trawie” („The All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the Word”). Oryginalny puchar służy jedynie celom komercyjnym i po sesji zdjęciowej wraca do organizatorów, a zwycięzca otrzymuje miniaturową replikę.
Tenisistki rywalizują natomiast o srebrną, pozłacaną paterę nazywaną „talerzem Venus Rosewater” („Venus Rosewater Dish”) lub po prostu „Talerzem Rosewater” („Rosewater Dish”). Patera ma około 48 cm średnicy i jest ozdobiona scenami z greckiej mitologii. Po raz pierwszy zwyciężczyni singla podniosła ją w 1886 roku.
Kto wygra Wimbledon 2022? Typy i kursy na zwycięzców
Zarówno w singlu pań, jak i panów do rozegrania pozostały oba półfinały i wielki finał. Faworytką do końcowego triumfu wśród tenisistek jest Ons Jabeur (2.10). Minimalnie wyższy kurs w zakładach bukmacherskich został wystawiony na Simonę Halep (2.15). Bukmacherzy najmniejsze szanse na zwycięstwo dają Niemce Tatjanie Marii (23.00).
Ciekawie wygląda sytuacja jeśli chodzi o tenisistów. Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju głównym faworytem do zwycięstwa wśród mężczyzn był Novak Djoković. Serb utrzymuje się na prowadzeniu aż do teraz, a jego zwycięstwo można postawić po kursie 1.27. „Djoko” sześciokrotnie wygrywał w Londynie, a ponadto to obrońca trofeum sprzed roku. W dalszej kolejności bukmacherzy upatrują nadzieje Nicku Kyrgiosie (6.25). Zastanawiać może wysoki kurs na Rafaela Nadala (7.25). Spowodowany on jest ogromnymi problemami zdrowotnymi Hiszpana.
🎾Kursy na tenisa znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Kursy aktualne na 07.07.2022.
Czytaj także:
- Sprawdź typy na tenis!
- Jak obstawiać tenis ziemny? Ściągawka dla kibiców
- Ons Jabeur vs Tatjana Maria w półfinale Wimbledonu. Dla kogo finał Wielkiego Szlema?
- Półfinały mężczyzn w singlu. Czeka nas sensacja w finale w Londynie?
Uczestnicy Wimbledonu 2022. Kto zagrał, a kogo zabrakło?
Wimbledon w 2022 roku odbył się bez Rogera Federera. Tenisista nie skorzystał z możliwości udziału w turnieju na zasadzie „dzikiej karty”. Z powodów zdrowotnych z udziału w londyńskim Wielkim Szlemie zrezygnowała także Naomi Osaka.
Pod dużym znakiem zapytania stał występ Rafaela Nadala, triumfatora tegorocznego Rolanda Garrosa. Hiszpanowi w Paryżu dokuczały ogromne problemy zdrowotne i często korzystał z pomocy lekarza, który przebywał z nim w hotelu. Popularny „Rafa” wyraził chęć wystąpienia na Wimbledonie, lecz zaznaczył, że wszystko zależy od jego aktualnego procesu leczenia i stanu zdrowia. Na około 1,5 tygodnia przed rozpoczęciem turnieju Hiszpan ogłosił, że podejmie próbę startu. Decyzją organizatorów w tegorocznej edycji Wimbledonu nie wezmą udziału tenisiści z Rosji i Białorusi.
Na start z „dziką kartą” zdecydowała się natomiast Serena Williams, która siedmiokrotnie triumfowała na londyńskich kortach (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016). Był to wielki powrót Amerykanki, o którym rozpisywały się sportowe media.
Nie zabrakło też biało-czerwonych akcentów. W tym roku w singlu zobaczyliśmy aż siedmiu Polaków na Wimbledonie. Największe nadzieje polscy kibice wiązali z Igą Świątek i Hubertem Hurkaczem, lecz oprócz nich oglądaliśmy jeszcze Kamila Majchrzaka, Magdę Linette oraz Magdalenę Fręch. W eliminacjach do Wimbledonu awansowały także natomiast Maja Chwalińska oraz Katarzyna Kawa. Swoich reprezentantów mieliśmy także w grze podwójnej. Co więcej, pojawiły się nawet dwa, polskie duety: Jan Zieliński i Kamil Majchrzak oraz Szymon Wałków i Łukasz Kubot.
Iga Świątek na Wimbledonie
Iga Świątek ma dobre wspomnienia z Wimbledonem. W 2018 roku wygrała jego juniorską edycję w grze pojedynczej, natomiast w seniorskiej karierze 21-letnia tenisistka zagrała dwukrotnie na londyńskich kortach. Polka nie czuje się jednak najlepiej na trawie, ponieważ w 2019 roku odpadła już w pierwszej rundzie, a w 2021 roku zakończyła swoje zmagania na czwartej rundzie. W 2020 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa. Niestety, w 2022 roku Polka odpadła w trzeciej rundzie turnieju.
Wimbledon – zasady i tradycje
Tradycyjnymi barwami Wimbledonu jest zielony i fioletowy. W takich kolorach jest logo turnieju, a także ręczniki, których używają zawodnicy. Tenisiści, grający na Wimbledonie zobowiązani są występować w białych kostiumach – jest to jedyne podobne ograniczenie w całym cyklu rozgrywek. Turniej na londyńskich kortach rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, pomiędzy 20 a 26 czerwca. Niedziela, czyli siódmy dzień turnieju, jest tradycyjnie dniem wolnym. Nie odbywają się wtedy żadne mecze. Wyjątkiem były lata 1991, 1997 i 2004, kiedy w niedzielę nadrabiano zaległości spowodowane opadami deszczu. Z tego powodu wprowadzono tanie bilety bez rezerwacji miejsc.
Wimbledon jest rozgrywany od 1877 roku, co czyni go najstarszym turniejem tenisowym na świecie. Pierwsze zawody oglądało około 200 osób, a liczba widzów rosła z każdym rokiem. W 1882 roku komitet turnieju zdecydował się na dokonanie kilku zmian w regulaminie, takich jak: obniżenie siatki, zezwolono na serwowanie znad głowy, czy zmniejszono wymiary pola serwisowego. Poza małymi poprawkami w 1888 roku oraz wprowadzeniu tie-breaka w 1968 roku, zasady gry w niezmienionej formie przetrwały do dzisiaj.
Aby zagrać na londyńskich kortach Wimbledonu, niżej sklasyfikowani tenisiści i tenisistki muszą przejść kwalifikacje składające się z trzech rund, które są rozgrywane w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie turnieju głównego. Ostatnia, finałowa runda kwalifikacji zgodnie z programem powinna się zakończyć w sobotę. Turniej główny liczy 4 rundy, ćwierćfinały, półfinały i finał.
Wimbledon 2021 – wyniki
Rodzaj turnieju | Zwycięzca |
Gra pojedyncza mężczyzn | Novak Djoković |
Gra pojedyncza kobiet | Ashleigh Barty |
Gra podwójna mężczyzn | Nikola Mektić/Mate Pavić |
Gra podwójna kobiet | Marcel Granollers/Horacio Zeballos |
Wimbledon 2021 w grze pojedynczej mężczyzn należał do Novaka Djokovicia, który w finale pokonał Matteo Berrettiniego. W tym miejscu warto wspomnieć o świetnej dyspozycji Huberta Hurkacza. Polak w poprzednim roku dotarł do półfinału i został wyeliminowany właśnie przez włoskiego tenisistę.
Wśród pań najlepsza okazała się Ashleigh Barty, która w tym roku sensacyjnie zakończyła karierę i poprosiła o usunięcie z rankingu WTA. W finale na londyńskich kortach uczestniczyła jako „jedynka”, a w decydującym meczu pokonała „ósemkę”, czyli Karolinę Plíškovą.
Emocji nie brakowało także w deblowych pojedynkach finałowych. Wśród mężczyzn triumfował chorwacki duet Nikola Mektić i Mate Pavić, a wśród kobiet Hsieh Su-wei i Elise Mertens.