Mecz nad meczami. Super Bowl 2021 – finał inny niż wszystkie!

super bowl 2021

Nie ma drugiego takiego meczu. Raz do roku o futbolu amerykańskim jest wszędzie głośno, a w Stanach Zjednoczonych bite są kolejne rekordy – reklamowe, oglądalności czy… ilości spożywanych chipsów. Rok temu Super Bowl na żywo oglądało ponad 62 tysiące widzów. Teraz sceneria Super Bowl 2021 ma być zupełnie inna, a najliczniejszą grupę na stadionie będą stanowili zaszczepieni członkowie służby zdrowia! Jakie jeszcze emocje czekają nas podczas tegorocznego finału NFL? I która drużyna jest faworytem zakładów bumacherskich, a która graczy?

Gdy 2 lutego 2020 roku Kansas City Chief pokonywało San Francisco 49ers 31:20 można było czuć atmosferę sportowego święta. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Dla Europejczyków ten fenomen jest trudny do zrozumienia, bo futbol amerykański nie jest tak popularny na Starym Kontynencie, jak w Ameryce Północnej. NFL (Narodowa Liga Futbolowa) i Super Bowl przebija jednak najważniejsze mecze koszykówki NBA czy hokeja na lodzie i ligi NHL. Istne szaleństwo dopada Amerykanów podczas najważniejszego meczu NFL. Tak będzie i w tym roku, choć z oczywistych względów Super Bowl 2021 będzie inny niż wszystkie.

Super Bowl 2021

Data: 7 luty 2021, 0:30 czasu polskiego

Miejsce: Tampa (Floryda)

Stadion: Raymond James Stadium

Drużyny: Kansas City Chiefs – Tampa Bay Buccaneers

Wyjątkowe Super Bowl 21. Kansas City Chiefs – Tampa Bay Buccaneers!

W tym roku, najważniejszy mecz ligi NFL odbędzie się 7 lutego i… nigdy Super Bowl nie zaplanowano w kalendarzu później. Mecz finałowy zostanie rozegrany na stadionie w Tampie na Florydzie, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa drużyna Tampa Bay Buccaneers. Super Bowl zagości tam po raz piąty w historii. 55 edycja tego prestiżowego meczu będzie wyjątkowa z powodu panującej na świecie pandemii koronawirusa. Z tego powodu trybuny wypełnią się tylko w części. Według organizatorów mecz na żywo ze stadionu oglądać będzie mogło ok. 22 tysiące widzów. Aż 7500 kibiców stanowić będą zaszczepieni członkowie amerykański służby zdrowia. To gest w kierunku ludzi będących na pierwszej linii walki z pandemią. Obiekt w Tampa Bay w normalnych okolicznościach mógłby pomieścić ok. 65 tys. widzów.

W połowie stycznia rozpoczęła się faza Divisional playoffs w której udział wzięło udział osiem najlepszych drużyn.

American Football Conference (AFC)

  • Baltimore Ravens
  • Buffalo Bills
  • Cleveland Browns
  • Kansas City Chiefs

National Football Conference (NFC)

  • Tampa Bay Buccaneers
  • New Orleans Saints
  • Los Angeles Rams
  • Green Bay Packers

Finał Super Bowl 2021. Kto faworytem bukmacherów?

Zakłady bukmacherskie od początku przyjmowały typy na udział w Super Bowl 2021. Na początku fazy play off faworytami były zespoły Kansas City, Green Bay, Buffalo oraz New Orleans.

Ostatecznie w Super Bowl 2021 udział wezmą zwycięzcy z 2020 roku, czyli ekipa Kansas City oraz gospodarze, czyli zespół Tampa Bay Buccaneers. Futboliści Chiefs w finale AFC pokonali Buffalo Bills 38:34. Z kolei drużyna Buccaneers w finale konferencji NFC okazała się lepsza od Green Bay Packers 31:26. Ciekawostką dotyczącą zespołu z Tampy jest grający wciąż Tom Brady. 43-latek uznawany jest za jedną z legend futbolu amerykańskiego i ligi NFL. Ma on na koncie aż sześć triumfów w Super Bowl. Drużyna Buccaneers w historii raz wygrała Super Bowl. Było to w 2003 roku.

final super bowl typy zwyciezca
Kto zostanie zwycięzcą Super Bowl 2021? Klienci STS typują na Kansas City!

Faworytem bukmacherów na całym świecie jest jednak drużyna Chiefs. Kurs na zwycięzców Kansas City, czyli zwycięzców Super Bowl 2020 oscyluje poniżej 1.60, a na ich rywali wynosi około 2.40. Najnowsze dane wskazują, że 65% graczy STS obstawia zwycięstwo w Super Bowl 2021 drużyny Kansas City. Zespół z Tampa Bay obstawiło ok 35% typujących w STS.

Kursy i nietypowe zakłady na finał NFL

W ofercie zakłady bukmacherskie mają nie tylko kursy na zwycięstwo jednej drużyn. Gracze mogą obstawiać m.in. tytuł MVP, pierwsze przyłożenie, pierwsze punkty, najdłuższe kopnięcie oraz… nietypowe zakłady. Jakie? Np. kolo „kąpieli chwały”, rzutu monetą, czy na boisko wbiegnie jakiś szalony kibic, lub jaka będzie pierwsza piosenka, którą wykona podczas finału NFL zespół The Weeknd?

Sprawdź kursy na futbol amerykański i Super Bowl! 🏈

W Super Bowl 2020 nie było zdecydowanego faworyta. Mecz nie zawiódł 

Przy tak dużym wydarzeniu często sama sportowa rywalizacja schodzi na dalszy plan. Taki odbiór jest poza USA, gdzie wszyscy zachwycają się liczbami, pieniędzmi, oglądalnością… Jednak najważniejszym punktem Super Bowl jest oczywiście mecz najlepszych drużyn NFL tego sezonu. Dwa lata temu New England Patriots pokonali Los Angeles Rams 13:3. Super Bowl 2020 miał być zaciętym pojedynkiem i takim był. Tamto spotkanie awizowano jako starcie najlepszej ofensywy (Chiefs) z super defensywą (49ers). Wśród bukmacherów lekkim faworytem był zespół Chiefs.

Z kolei zwracano uwagę, że atutem San Francisco miały być… białe stroje. 13 z 15 zespołów, które ostatnio wygrały Super Bowl grało właśnie w takich barwach. Drużyna z San Francisco miała na koncie sześć występów w Super Bowl, 49ers wygrali pięć finałów. Zespół Kansas City miał mniejsze doświadczenie z Super Bowl, bo Chiefs wcześniej zagrali w nim tylko raz, w 1969 roku. W 2020 zagrali po raz drugi i po raz drugi byli górą. Chiefs w ostatniej kwarcie przegrywali 10 punktami, ale ostatnia część zdecydowanie należała do nich i ostatecznie wygrali 31:20. Prezydent USA Donald Trump pośpieszył z internetowymi gratulacjami przy okazji… myląc stan który reprezentuję zespół Chiefs. MVP Super Bowl 2020 został Patrick Mahomes.  

super bowl 2021 final nfl

Super Bowl to także super pieniądze

Finałowy i najważniejszy mecz sezonu futbolu amerykańskiego nosi nazwę Super Bowl. Dlaczego właśnie taka nazwa? Wymyślił ją nieżyjący już właściciel klubu NFL z Kansas w latach 60, który zaczerpnął ją z zabawki, którą bawiły się jego dzieci. Nazywała się “super ball” i była to sprężysta, skacząca piłka. Z kolei wyraz bowl oznacza kulę, miskę i stadion sportowy. Początkowo termin dotyczył meczu finału rozgrywek akademickich. Z czasem przeniesiono go i do najważniejszych, zawodowych rozgrywek. Historia Super Bowl sięga lat 60. i 70. Wydarzenie to zyskiwało na popularności i znaczeniu. Ranga meczu rosła, aż w XXI wieku przybrała monstrualnych rozmiarów. Jak wspomnieliśmy Super Bowl 2020 odbyło się na stadionie w Miami, który może pomieścić 65 tysięcy widzów i pod tym względem był to… jeden z najmniejszych obiektów w NFL! Średnia ceny biletu na Super Bowl 2020 wynosiła 4700 dolarów, a najlepsze miejsca kosztowały nawet kilkanaście tysięcy dolarów!

Inne liczby związane z Super Bowl 2020 także robią wrażenie. Dwa lata temu 30 sekund reklamy w trakcie transmisji Super Bowl kosztowało 5,3 mln dolarów. W 2020 roku cena jeszcze wzrosła i przekroczyła ma 5,6 mln dolarów. W ostatnich latach średnio Super Bowl w telewizji ogląda ponad 100 milionów Amerykanów. Rekordowy był 2015 rok, który przed ekrany przyciągnął ponad 114 mln Amerykanów. Dla porównania ostatni finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2018 pomiędzy Francją a Chorwacją był oglądany we Francji w ok. 35 procentach gospodarstw domowych. Super Bowl przyciąga ponad 43 procent gospodarstw. Wyliczono, że w trakcie transmisji Super Bowl Amerykanie zjadają ok 15 tysięcy ton chipsów i pałaszują 1,3 miliarda skrzydełek kurczaków! To się nazywa głód sportu. 

Gwiazdy nie tylko na boisku NFL

Oczywiście Super Bowl to nie tylko sam mecz i reklamy przedzielające spotkania. To wydarzenie promowane na wiele sposobów, które trwa znacznie dłużej, a towarzyszy mu wiele pobocznych imprez z gwiazdami show-biznesu. Dla przykładu podczas Super Bowl 2020 hymn Stanów Zjednoczonych przed meczem wykonała Demi Lovato, a w przerwie spotkania na scenie wystąpiły gwiazdy muzyki pop – Kolumbijka Shakira i Amerykanka Jennifer Lopez. Mieliśmy też mały, polski akcent. Z J.LO na scenie wystąpiła polska tancerka – Klaudia Antos, która brał udział w programie „You Can Dance – Po prostu tańcz”. W tym roku w przerwie wystąpić ma kanadyjski wokalista The Weekend, zdobywca trzech nagród muzycznych Grammy.

Oczywiście Super Bowl to nie tylko sam mecz i reklamy przedzielające spotkania. To wydarzenie promowane na wiele sposobów, które trwa znacznie dłużej, a towarzyszy mu wiele pobocznych imprez z gwiazdami show-biznesu. Dla przykładu podczas Super Bowl 2020 hymn Stanów Zjednoczonych przed meczem wykonała Demi Lovato, a w przerwie spotkania na scenie wystąpiły gwiazdy muzyki pop – Kolumbijka Shakira i Amerykanka Jennifer Lopez. Mieliśmy też mały, polski akcent. Z J.LO na scenie wystąpiła polska tancerka – Klaudia Antos, która brał udział w programie „You Can Dance – Po prostu tańcz”.

W tym roku w przerwie wystąpić ma kanadyjski wokalista The Weekend, zdobywca trzech nagród muzycznych Grammy. Oprócz nich podczas Super Bowl 2021 zagra Miley Cirus. Atrakcji więc nie zabraknie, a największe będą na boisku!

Gdzie oglądać Super Bowl 2021?

Rok temu żadna polska telewizja nie transmitowała Super Bowl. I wszystko wskazywało na to, że z Super Bowl 2021 będzie podobnie. Niespodziewanie jednak, na kilka dni przed najważniejszym meczem dla fanów NFL, sytuacja się zmieniła. Okazało się, że w ostatniej chwili prawa do pokazywania Super Bowl zakupiła telewizja TVP Sport i to ona pokaże ten mecz na żywo!

Tags: