Nigeria z brązem, a kto ze złotem? Senegal zagra z Algierią w finale Pucharu Narodów Afryki

Algieria vs. Senegal - kto wygra Puchar Narodów Afryki?

Algieria po raz trzeci, Senegal po raz drugi. Tak wygląda doświadczenie tegorocznych finalistów Pucharu Narodów Afryki, którzy w piątek o 21 na stadionie w Kairze powalczą o triumf w całym turnieju. Faworyt? Trudno wskazać…

Jeden tytuł już mają

Algieria w 1980 roku przegrała decydujący mecz z Nigerią. 10 lat później wygrała turniej organizowany przed własną publicznością. Senegal z kolei w finale w 2002 roku był o krok od zwycięstwa, ale uległ Kamerunowi po serii rzutów karnych. Kto teraz ma większe szanse na triumf na stadionie w Kairze? Najlepszą odpowiedzią jest: trudno powiedzieć. Bukmacherzy niemal po równo oceniają szanse obu drużyn. Teoretycznie lekką przewagę może mieć reprezentacja Algierii, potocznie nazywana „Lisami Pustyni”. Drużyna trenera Djamela Belmadiego straciła dotąd ledwie dwie bramki, a strzeliła aż dwanaście. Z Senegalem Algieria grała ostatnio w grupie 27 czerwca i po trafieniu Mohameda Belaili wygrała 1:0.

Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej

Gole samobójcze i rzuty karne

Obie drużyny awansowały do finału po bardzo zaciętych spotkaniach. Senegal wygrał z Tunezją 1:0 po samobójczym trafieniu Dylana Bronna w dogrywce. Dopełnieniem dramatycznych chwil było też to, że w regulaminowym czasie jedenastek nie wykorzystali Ferjani Sassi oraz Henri Saivet. Senegalczycy nie wykorzystali już w tym turnieju aż trzech rzutów karnych, bo wcześniej dwa razy pudłował Sadio Mane (w spotkaniach z Kenią oraz Ugandą). Kibice Senegalu jednak wciąż wierzą w swoją drużynę i w gwiazdę angielskiego Liverpool FC – SadioMane. Potencjał drużyna z Afryki Zachodniej ma ogromny.

Algieria z kolei prowadziła do przerwy także po samobójczym trafieniu. Z rzutu karnego wyrównał w końcówce Odion Ighalo. O tym, że tak było zdecydował VAR. Gambijski sędzia Bakary Papa Gassama miał sporo wątpliwości co do takiej decyzji, ale ostatecznie wskazał na jedenasty metr. W ostatnich minutach „Lisy Pustyni” poderwał do walki Ismael Bennacer, który najpierw trafił w poprzeczkę, a w jednej z ostatnich akcji wywalczył rzut wolny, po którym piłkę do bramki skierował Riyad Mahrez.

Nigeria trzecią drużyną Pucharu Narodów Afryki

Znamy już brązowego medalistę piłkarskich mistrzostw Afryki. W meczu o trzecie miejsce Nigeria pokonała wyżej notowaną Tunezję 1:0. Już w trzeciej minucie bramkę zdobył Odion Ighalo, który wykorzystał błąd tunezyjskich stoperów. Dla nigeryjskiego napastnika była to piąta bramka w turnieju, dzięki czemu jest on najskuteczniejszym piłkarzem PNA. Jak się później okazało, był to jedyny gol strzelony w tym spotkaniu. Sam mecz również nie obfitował w zbyt wiele podbramkowych sytuacji. Tunezyjczycy mieli dwie bardzo dobre okazje, by doprowadzić do wyrównani. Mamy nadzieję, że zdecydowanie ciekawiej będzie w piątkowym finale Pucharu Narodów Afryki!