Po raz pierwszy w historii aż dwa polskie zespoły grają w fazie grupowej Hokejowej Ligi Mistrzów. Nasz kraj w najważniejszych rozgrywkach na Starym kontynencie reprezentuje mistrz Polski, GKS Katowice, a także COMARCH Cracovia, która przepustkę uzyskała wygrywając Puchar Kontynentalny. Z kim mierzą się nasze drużyny? Jak wygląda podział na grupy, tabela i terminarz rozgrywek Hokejowej Ligi Mistrzów 22.23? Czy ekipy spod Wawelu i ze stolicy Górnego Śląska mają jeszcze szanse na to, by powalczyć o awans do fazy pucharowej?
- Tabela i podział na grupy Hokejowej Ligi Mistrzów
- Zasady rozgrywek HLM
- Terminarz Hokejowej Ligi Mistrzów
- Polskie drużyny w Hokejowej Lidze Mistrzów 22/23
- GKS Katowice w HLM. Kiedy mecze?
- Cracovia w HLM. Kiedy mecze?
- Faworyci Hokejowej Ligi Mistrzów 2022/23
- Polskie drużyny w historii HLM
- Triumfatorzy Hokejowej Ligi Mistrzów
Tabela i podział na grupy Hokejowej Ligi Mistrzów
W rozgrywkach HLM 2022/23 grają 32 zespoły, które zostały podzielone na 8 grup po 4 drużyny. Warto zaznaczyć, że w gronie uczestników rywalizacji znajduje się: po 5 zespołów ze Szwecji i Szwajcarii, po 4 drużyny z Niemiec i Finlandii, 3 ekipy z Czech, po 2 zespoły z Austrii i Polski, a także po 1 drużynie z Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Norwegii, Danii i Słowenii. W tej edycji Hokejowej Ligi Mistrzów występują zatem drużyny z 14 krajów. W gronie tym znajduje się 7 ekip, które w tych rozgrywkach rywalizują po raz pierwszy.
Zasady rozgrywek Hokejowej Ligi Mistrzów
Zasady rozgrywek są bardzo proste. W grupie każdy zespół rozegra z każdym mecz i rewanż, czyli każda drużyna zagra po 6 spotkań. Z każdej grupy awans do ⅛ finału uzyskają po dwa najlepsze zespoły, które utworzą następnie osiem par. Lepsi awansują do ćwierćfinałów, dalej do półfinałów i do tego momentu rozgrywane będą po dwa spotkania. Finał, to już tylko jeden mecz.
Terminarz
Faza grupowa HML 2022/23 zostanie rozegrana we wrześniu i w październiku br. ⅛ finału odbędzie się w listopadzie, w ćwierćfinały w grudniu. Decydująca faza rywalizacji, to już rok 2023. Półfinały odbędą się w styczniu, a finał zaplanowo na 18 lutego.
- 1. kolejka: 1-2 września
- 2. kolejka: 3-4 września
- 3. kolejka: 8-9 września
- 4. kolejka: 10-11 września
- 5. kolejka: 4-5 października
- 6. kolejka: 11-12 października
- ⅛ finału: 15-16 i 22-23 listopada
- Ćwierćfinały: 6-7 i 13 grudnia
- Półfinały: 10-11 i 17-18 stycznia
- FINAŁ: 18 lutego
Polskie drużyny w Hokejowej Lidze Mistrzów 22/23
GKS Katowice w Hokejowej Lidze Mistrzów
Katowiczanie debiutują w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów i trzeba przyznać, że rozpoczęli wręcz znakomicie, jak na pozycję polskiego hokeja w światowej hierarchii. “GieKSa” sensacyjnie prowadziła z Rogle BK, czyli z obrońca trofeum, aż 3:1, ale mecz przegrała 4:5. W następnym spotkaniu drużyna Jacka Płachty odniosła chyba najbardziej wartościowy wynik spośród wszystkich polskich drużyn w rozgrywkach HLM. Pokonała po dogrywce Lions Zurych 2:1, z silnej ligi szwajcarskiej.
W kolejnych dwóch meczach katowiczanie grali z tymi samymi rywalami na wyjazdach i tak dobrze już nie było. W tych spotkaniach wyższość rywali z obu lig była wyraźna. GKS walczył, starał się, ale przeciwnicy byli zdecydowanie za mocni. Nasz zespół nie zajmuje ostatniego miejsca w grupie, bo węgierski Fehervar, z którym katowiczanie zagrają dwa razy w październiku, przegrał wszystkie mecze. Niemniej jednak GKS nie ma już szans na awans z grupy, bo ten zapewniły sobie drużyny ze Szwecji i Szwajcarii.
Kiedy mecze GKS Katowice w Lidze Mistrzów?
- 1. kolejka: 1 września: GKS – Rogle BK 4:5
- 2. kolejka: 3 września: GKS – Lions Zurych 2:1 d.
- 3. kolejka: 8 września: Lions Zurych – GKS 5:1
- 4. kolejka: 10 września: Rogle BK – GKS 5:1
- 5. kolejka: 4 października: GKS – Fehervar (18:00)
- 6. kolejka: 12 października: Fehervar – GKS (19:00)
Hokejowa Liga Mistrzów wraca do Katowic. Czy “GieKSa” pokona węgierskiego rywala?
COMARCH Cracovia w Hokejowej Lidze Mistrzów
“Pasy”, w przeciwieństwie do zespołu z Katowic, znały smak występów w HLM, bo po raz trzeci biorą udział w tych rozgrywkach. Do tegorocznej edycji nie były w stanie wygrać spotkania, ale to się zmieniło. Najpierw jednak Cracovia uległa niemieckiemu Straubing. W drugim spotkaniu nadeszła historyczna chwila. Zespół spod Wawelu pokonał austriackie Villach i w końcu, po 11 kolejnych porażkach, kibice na lodowisku przy ul. Siedleckiego mogli cieszyć się ze zwycięstwa.
Co ciekawe w rewanżach z wymienionymi rywalami Cracovia zaprezentowała się… inaczej. Lepiej poszło jej ze Straubing, a w Niemczech była bardzo blisko, by sprawiła niespodziankę, doprowadzając do dogrywki. W Austrii zdecydowanie lepszy był zespół Villach. Cracovia zajmuje ostatnie miejsce w grupie, ale ma jeszcze matematyczne szanse na awans do ⅛ finału, choć – biorąc pod uwagę realia – wydają się one czystą abstrakcją. Najpierw dwa razy “Pasy” musiałby pokonał Farjestad ze Szwecji. Czyli… lidera grupy i jednego z faworytów całych rozgrywek
KIedy mecze COMARCH Cracovii w Lidze Mistrzów?
- 1. kolejka: 2 września: Cracovia – Straubing 0:4
- 2. kolejka: 4 września: Cracovia – Villach 4:2
- 3. kolejka: 9 września: Straubing – Cracovia 3:2
- 4. kolejka: 11 września: Villach – Cracovia 6:2
- 5. kolejka: 4 października: Cracovia – Farjestad BK (18:00)
- 6. kolejka: 11 października: Farjestad BK – Cracovia (19:05)
Cracovia gra w Szwecji w ramach Hokejowej Ligi Mistrzów. Jakie ma szanse?
Faworyci Hokejowej Ligi Mistrzów 2022/23
Zgodnie z przypuszczeniami z roli faworytów wywiązują się drużyny ze Szwecji. Dwie z nich: Lulea i Rogle BK mają już pewny awans do ⅛ finału, a trzy kolejne są tego bardzo blisko. W fazie pucharowej po jednym przedstawicielu mają już również Niemcy, Szwajcarzy i Finowie. Jak na razie nie ma większych niespodzianek, jeżeli chodzi o fazę grupową, choć zastanawiać może nieco słabsza forma mistrza Czech, czyli Ocelarzi Trzyniec, który w swojej grupie jest na trzecim miejscu i do końca będzie musiał walczyć o awans.
Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Polskie drużyny w historii HLM
W sezonie 2018/19 i 2019/20 Polskę w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów reprezentował GKS Tychy. Ani w pierwszym, ani w drugim przypadku ówczesnym mistrzom Polski nie udało się wyjść z grupy, ale za każdym razem udział tej drużyny w zmaganiach miał wymiar historyczny. W 2018 roku, wygrywając z włoskim HC Bolzano, tyszanie zostali pierwszym zespołem, który wygrał mecz w HLM. Tyszanie zajęli jednak ostatnie miejsce w grupie, bo pozostałe pięć spotkań przegrali.
Rok później GKS-owi udało się zdobyć więcej niż 3 punkty. Tyszanie wygrali jedno spotkanie z Vienna Capitals, a także ulegli po dogrywce Adler Mannheim, czyli wywalczyli punkt z rywalem z najwyższej europejskiej półki. Prócz satysfakcji nic to jednak mistrzom Polski nie dało, bo kolejny raz zakończył zmagania na ostatnim miejscu w grupie.
W ubiegłym sezonie nasz kraj w Hokejowej Lidze Mistrzów reprezentował JKH GKS Jastrzębie. Mistrz Polski w hokeju miał nieco łatwiej, bo ze względu na kwalifikacje olimpijskie trafił do grupy z teoretycznie słabszymi rywalami. Jastrzębianie to wykorzystali. Zdołali wygrać dwa spotkania, bo dwukrotnie okazali się lepsi od norweskiego Frisk Asker. Ponadto przegrali po dogrywce z HC Bolzano i doznali trzech porażek w regulaminowym czasie gry. 7 zdobytych punktów, to jednak rekord, jeżeli chodzi o występy polskich drużyn w HML. Jastrzębianie są jedynym zespołem z naszego kraju, który nie zajął ostatniego miejsca w grupie.
Bilans polskich zespołów w Hokejowej Lidze Mistrzów
- 36 mecze
- 5 zwycięstw
- 1 zwycięstwo po dogrywce
- 2 porażki po dogrywce
- 28 porażek
- 74 bramki zdobyte
- 166 bramek straconych
Triumfatorzy Hokejowej Ligi Mistrzów
Sezon | Zwycięzca | Finalista | Półfinaliści |
2014/15 | Lulea HF (SWE) | Froelunda HC (SWE) | Karpat Oulu (FIN) i Skelleftea (SWE) |
2015/16 | Frolunda HC (SWE) | Karpat Oulu (FIN) | HC Davos (SUI) i Rauman Lukko (FIN) |
2016/17 | Frolunda HC (SWE) | Sparta Praga (CZE) | HC Fribourg-Gotteron (SUI) i Vaxjoe Lakers (SWE) |
2017/18 | JYP Jyvaskyla (FIN) | Vaxjoe Lakers (SWE) | Ocelarzi Trzyniec (CZE) i Bili Tigrzi Liberec (CZE) |
2018/19 | Frolunda HC (SWE) | Red Bull Monachium (GER) | HC Pilzno (CZE) i Red Bull Salzburg (AUT) |
2019/20 | Frolunda HC (SWE) | Mountfield HK (CZE) | Djurgardens IF (SWE) i Lulea HF (SWE) |
2021/22 | Rogle BK (SWE) | Tappara Tampere (FIN) | Red Bull Monachium (GER) i Frolunda Goeteborg (SWE) |