Australian Open 2022. Wielki Szlem w cieniu COVID-19?

australian open 2022 kto wystapi

Na 17 stycznia zaplanowano rozpoczęcie pierwszego tenisowego turnieju wielkoszlemowego w 2022 roku. Ogłoszono już listy startowe, ale nie stanowią one jeszcze oficjalnego potwierdzenia udziału poszczególnych tenisistek i tenisistów w imprezie. Wiele będzie zależało od tego, kto zostanie zmuszony do rezygnacji z powodu odmowy obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19.

Lista nieobecności

Dość duży wpływ na obsadę i przebieg najbliższej edycji Australian Open może mieć sytuacja covidowa panująca na świecie i obostrzenia sanitarne obowiązujące w Australii. Organizatorzy turnieju wprowadzili dla wszystkich uczestników obowiązek szczepień przeciwko COVID-19, a nie wszyscy tenisiści chcą się temu obowiązkowi poddać.

Z tego powodu zabraknie między innymi nadziei gospodarzy, 19-letniej Olivii Gadecki, która mogła liczyć na otrzymanie od organizatorów tak zwanej „dzikiej karty”, dającej przepustkę do turnieju mimo niskiej pozycji w rankingu. Z udziału w tegorocznym Australian Open zrezygnował także niezaszczepiony Francuz Pierre-Hugues Herbert.

Pod znakiem zapytania stoi przede wszystkim występ lidera rankingu ATP – Novaka Djokovicia. Serb znalazł się wprawdzie na liście startowej, ale nadal nie zadeklarował czy zamierza się zaszczepić.

Z kolei czwarta tenisistka rankingu WTA – Karolina Pliskova, nie zagra w Australian Open 2022 z powodu kontuzji nadgarstka, której nabawiła się podczas przygotowań do nowego sezonu. Kwestie zdrowotne są także przyczyną absencji Rogera Federera, Sereny Williams oraz Bianki Andreescu.

Co najmniej czworo Polaków w Australian Open 2022

Wiadomo już za to, że w głównych drabinkach singlowych zobaczymy czworo polskich tenisistów: Igę Świątek, Magdę Linette i Magdalenę Fręch w singlu kobiet oraz Huberta Hurkacza w singlu mężczyzn. Być może ta liczba jeszcze się powiększy, bo w kwalifikacjach wystąpią: Katarzyna Kawa, Urszula Radwańska, Kamil Majchrzak i Kacper Żuk.

Czytaj także:

Sprawdź kursy na tenisa w STS! 🎾