Kupon

  1. 1
  2. 2
  3. 3
list

Twój kupon jest pusty.

Dodaj zakład z oferty po lewej.

Wpisz numer kuponu z zakładów naziemnych:

zwycięzca

Wybory prezydenckie , Polska  - Poniedziałek 06.07.2020
Andrzej Duda
23:55
V 1.50
0 1
Rafał Trzaskowski
23:55
V 2.60
0 2

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie w Polsce


W Polsce wybory prezydenckie odbywają się co 5 lat. Tyle trwa kadencja prezydenta, który wybierany jest przez obywateli w wyniku głosowania. Do oddania głosu na wybranego kandydata na prezydenta uprawnieni są Polacy powyżej 18 roku życia. Aby oddać ważny głos należy zgłosić się do komisji wyborczej z ważnym dokumentem poświadczającym tożsamość (np. z dowodem osobistym) i w kwadracie przy nazwisku wybranego kandydata na prezydenta wpisać znak X. Jeśli jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich otrzyma ponad 50% wszystkich oddanych głosów, to wygrywa. Jeśli natomiast żaden z kandydatów nie będzie miał wymaganej liczby głosów, to przeprowadzana jest wówczas druga tura wyborów prezydenckich. Wtedy tylko dwóch kandydatów z największą liczbą głosów znajduje się na liście. W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat na prezydenta, który zdobył najwięcej głosów obywateli.

Kandydaci na prezydenta 2020


Aby stać się kandydatem na prezydenta, osoba ubiegająca się o stanowisko głowy państwa musi spełnić warunki formalne, w tym zebrać minimum 100 tysięcy podpisów poparcia od obywateli. Organem organizującym i nadzorującym przebieg wyborów prezydenckich w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, która w tym roku zarejestrowała 35 komitetów wyborczych. 19 kandydatów na prezydenta złożyło dokumenty w PKW, jednak po weryfikacji okazało się, że nie wszyscy złożyli wymagane dokumenty (w tym zbyt małą liczbę podpisów poparcia). Na chwilę obecną w wyborach prezydenckich 2020 możemy zagłosować na jedną, wybraną osobę spośród 12 kandydatów. Natomiast zakłady bukmacherskie dają możliwość obstawiania wyników wyborów wszystkim, którzy ukończyli 18 lat.

Kiedy wybory prezydenckie?


Wybory prezydenckie 2020 zaplanowano na 10 maja. Mimo kontrowersji związanych z terminem i potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa, na razie data nie została zmieniona. Z tego względu data wyborów prezydenckich spotyka się z krytyką. Z jednego z sondaży przedwyborczych wynika, że ok. 80% badanych deklaruje chęć przesunięcia daty wyborów prezydenckich 2020. Ustawodawcy pracują aktualnie nad możliwością wprowadzenia dla wszystkich obywateli opcji głosowania korespondencyjnego. Na czym polegać ma ten nietypowy sposób oddania głosu w wyborach prezydenckich? Każdy obywatel miałby wypełnić kartę do głosowania w domu, następnie włożyć do koperty i zakleić. Tryb odbierania od wyborców kopert ma zostać dopiero ustalony. Na dniach ma się okazać, czy właśnie tak będą wyglądać wybory prezydenckie 2020.

Sondaż wyborczy a kandydaci na prezydenta


Przed wyborami prezydenckimi dużym zainteresowaniem cieszą się sondaże wyborcze. Badania przeprowadzane są na wybranej grupie Polaków przez wyspecjalizowane firmy. Sondaż wyborczy jest więc próbą oszacowania, jakie nastroje panują wśród społeczeństwa. W wyborach prezydenckich 2020 na chwilę obecną walczy 12 kandydatów: Władysław Kosiniak-Kamysz z partii PSL, Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Andrzej Duda (PiS), Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Romuald Starosielec, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski. Wg sondażu wyborczego największe szanse w walce o zwycięstwo w wyborach prezydenckich 2020 ma sześciu kandydatów, wymienionych jako pierwszych powyżej.

PKW - rzetelne źródło informacji


Państwowa Komisja Wyborcza jest odpowiedzialna za organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich 2020. Strona internetowa PKW to także miejsce, gdzie można znaleźć aktualne i oficjalne wiadomości na temat wszelkich zmian i trybu przeprowadzania wyborów prezydenckich. Oficjalne komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej można znaleźć także w mediach. Co ważne PKW ma obowiązek podawania wyłącznie rzetelnych faktów, co może ułatwić wyborcom znalezienie przydatnych informacji. Przed wyborami prezydenckimi warto korzystać z wiarygodnych, zweryfikowanych i oficjalnych wiadomości, a właśnie takie publikuje PKW.

Oficjalne wyniki wyborów


W obecnej sytuacji trudno jest spekulować o dacie, kiedy poznamy zwycięzcę wyborów prezydenckich 2020. A to dlatego, że wszystko zależy zarówno od trybu przeprowadzenia głosowania, jak i od liczby tur. Jeśli w głosowaniu przeprowadzonym 10 maja któryś z kandydatów na prezydenta zdobędzie powyżej 50% głosów, to w standardowym trybie powinniśmy poznać oficjalne wyniki w przeciągu kilku dni. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie wymaganej liczby głosów, to 24 maja odbędzie się druga tura głosowania. Podejrzewa się, że w przypadku przeprowadzania głosowania korespondencyjnego i związanej z nim logistyki, wyniki wyborów mogą być podane do publicznej wiadomości nieco później. Warto pamiętać, że oficjalne wyniki wyborów zostaną opublikowane na stronie internetowej PKW.