Kupon

  1. 1
  2. 2
  3. 3
list

Twój kupon jest pusty.

Dodaj zakład z oferty po lewej.

Wpisz numer kuponu z zakładów naziemnych:

Wprowadź numer kuponu

Numer kuponu powinien zawierać same cyfry.

Nie ma takiego kuponu

Gdzie szukać numeru kuponu?
Numer znajdziesz na wydrukowanym kuponie, pod datą przyjęcia zakładu lub pod kodem kreskowym.
ZAMKNIJ

Oferta niedostępna

Brak oferta dla wybranych kryteriów

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie w Polsce


W Polsce wybory prezydenckie odbywają się co 5 lat. Tyle trwa kadencja prezydenta, który wybierany jest przez obywateli w wyniku głosowania. Do oddania głosu na wybranego kandydata na prezydenta uprawnieni są Polacy powyżej 18 roku życia. Aby oddać ważny głos należy zgłosić się do komisji wyborczej z ważnym dokumentem poświadczającym tożsamość (np. z dowodem osobistym) i w kwadracie przy nazwisku wybranego kandydata na prezydenta wpisać znak X. Jeśli jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich otrzyma ponad 50% wszystkich oddanych głosów, to wygrywa. Jeśli natomiast żaden z kandydatów nie będzie miał wymaganej liczby głosów, to przeprowadzana jest wówczas druga tura wyborów prezydenckich. Wtedy tylko dwóch kandydatów z największą liczbą głosów znajduje się na liście. W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat na prezydenta, który zdobył najwięcej głosów obywateli.

Kandydaci na prezydenta 2020


Aby stać się kandydatem na prezydenta, osoba ubiegająca się o stanowisko głowy państwa musi spełnić warunki formalne, w tym zebrać minimum 100 tysięcy podpisów poparcia od obywateli. Organem organizującym i nadzorującym przebieg wyborów prezydenckich w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, która w tym roku zarejestrowała 35 komitetów wyborczych. 19 kandydatów na prezydenta złożyło dokumenty w PKW, jednak po weryfikacji okazało się, że nie wszyscy złożyli wymagane dokumenty (w tym zbyt małą liczbę podpisów poparcia). W pierwszej turze w wyborach prezydenckich 2020 mogliśmy zagłosować na jedną, wybraną osobę spośród 11 kandydatów. Natomiast zakłady bukmacherskie dają możliwość obstawiania wyników wyborów wszystkim, którzy ukończyli 18 lat. Również w przypadku przewidywania wyniku II tury wyborów prezydenckich.

Kiedy wybory prezydenckie?


Wybory prezydenckie 2020 wstępnie zaplanowano na 10 maja. Jednak przez kontrowersje związane z terminem i potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa, data finalnie została zmieniona na 28 czerwca. Dodatkowo zapewniono możliwość opcji głosowania korespondencyjnego dla wszystkich chętnych obywateli. Na czym polega ma ten nietypowy sposób oddania głosu w wyborach prezydenckich? Każdy obywatel może zamówić pakiet wyborczy, potem wypełnić kartę do głosowania w domu, następnie włożyć do koperty i zakleić. Oddanie głosu musi zakończyć się dostarczeniem wypełnionego pakietu wyborczego do wybranego urzędu gminy lub poprzez Pocztę Polską. 28 czerwca żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganego poparcia, przez co 12 lipca dojdzie do II tury wyborów prezydenckich.

Sondaż wyborczy a kandydaci na prezydenta


Przed wyborami prezydenckimi dużym zainteresowaniem cieszą się sondaże wyborcze. Badania przeprowadzane są na wybranej grupie Polaków przez wyspecjalizowane firmy. Sondaż wyborczy jest więc próbą oszacowania, jakie nastroje panują wśród społeczeństwa. W I turze wyborów prezydenckich 2020 walczyło 11 kandydatów: Władysław Kosiniak-Kamysz z partii PSL, Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Rafał Trzaskowski (PO), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Andrzej Duda (PiS), Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski. Wg pierwszych sondażów wyborczych największe szanse w walce o zwycięstwo w wyborach prezydenckich 2020 miało sześciu kandydatów, wymienionych jako pierwszych powyżej. Dojdzie jednak do II tury wyborów, w której zmierzy się Andrzej Duda z Rafałem Trzaskowskim. Najnowsze sondaże wyborcze wskazują, że będzie to bardzo wyrównana walka.

PKW - rzetelne źródło informacji


Państwowa Komisja Wyborcza jest odpowiedzialna za organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich 2020. Strona internetowa PKW to także miejsce, gdzie można znaleźć aktualne i oficjalne wiadomości na temat wszelkich zmian i trybu przeprowadzania wyborów prezydenckich. Oficjalne komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej można znaleźć także w mediach. Co ważne PKW ma obowiązek podawania wyłącznie rzetelnych faktów, co może ułatwić wyborcom znalezienie przydatnych informacji. Przed wyborami prezydenckimi warto korzystać z wiarygodnych, zweryfikowanych i oficjalnych wiadomości, a właśnie takie publikuje PKW.

Oficjalne wyniki wyborów


W obecnej sytuacji trudno jest spekulować o dokładnej dacie, kiedy poznamy zwycięzcę wyborów prezydenckich 2020. A to dlatego, że wszystko zależy zarówno od wyjątkowego trybu przeprowadzenia głosowania. Podejrzewa się, że w przypadku przeprowadzania głosowania korespondencyjnego i związanej z nim logistyki, wyniki wyborów mogą być podane do publicznej wiadomości nieco później. Wybory prezydenckie 2020 powinny rozstrzygnąć się kilka dni po 12 lipca. Warto pamiętać, że oficjalne wyniki wyborów zostaną opublikowane na stronie internetowej PKW.