Nowe wygrane
 • A.B. 26.09.2021
  150.48 zł
 • .. 04.09.2021
  339.32 zł
 • S.O. 01.09.2021
  106.92 zł
 • N.N. 30.08.2021
  183.04 zł
 • .. 27.08.2021
  233.37 zł

Kupon

 1. 1
 2. 2
 3. 3
list

Twój kupon jest pusty.

Dodaj zakład z oferty po lewej.

Wpisz numer kuponu z zakładów naziemnych:

Wprowadź numer kuponu

Numer kuponu powinien zawierać same cyfry.

Nie ma takiego kuponu

Gdzie szukać numeru kuponu?
Numer znajdziesz na wydrukowanym kuponie, pod datą przyjęcia zakładu lub pod kodem kreskowym.
ZAMKNIJ

Oferta niedostępna

Brak oferta dla wybranych kryteriów

Niemcy - wybory parlamentarne 2021

Partie w Niemczech. Czy CDU pozostanie główną siłą w parlamencie?


W obecnej kadencji Bundestagu na koalicję rządzącą w Niemczech składają się partie CDU, CSU i SPD. W opozycji znajdują się AfD, FDP, Linke i Zieloni. CDU i CSU są partiami siostrzanymi, wspólnie tworzącymi w parlamencie jedną frakcję (CDU/CSU) - pierwsza z nich działa we wszystkich landach z wyjątkiem Bawarii, z kolei druga - wyłącznie w Bawarii. Trzecie z ugrupowań koalicyjnych, SPD, jest najstarszą z działających partii w Niemczech. CDU/CSU i SPD to trzon niemieckiego Bundestagu - powojenni kanclerze Niemiec wywodzili się wyłącznie z CDU lub SPD. Obecnie jednak poparcie dla tych partii spada - w 2020 na CDU głosowałoby 26% respondentów, a na SPD - 16%. W siłę rosną opozycyjni Zieloni, którzy, gdyby wybory odbyły się w 2020, mogliby liczyć na 23% głosów. Wybory parlamentarne w Niemczech zaplanowane na 2021 rok mogą być więc końcem status quo na niemieckiej scenie politycznej - co budzi zainteresowanie politologów i miłośników politycznych zakładów bukmacherskich.

Niemcy - wybory parlamentarne w 2021 czy wcześniej?


Wybory do Bundestagu organizowane są co 4 lata. Ostatnie miały miejsce 24 września 2017, więc już na jesieni 2021 roku przeprowadzone zostaną kolejne wybory parlamentarne, które wyłonią skład niemieckiej izby niższej. Jednak napięcia na linii CDU-SPD mogą doprowadzić do rozwiązania koalicji rządzącej. Jeśli koalicyjne ugrupowania nie dojdą do porozumienia, wybory mogą zostać rozpisane przedterminowo - lub CDU zagra na czas i zdecyduje się na rząd mniejszościowy. Najprawdopodobniej jednak koalicja zostanie utrzymana, chociaż widmo przyspieszonych wyborów pozostaje.

Wybory w Niemczech - prognozy i sondaże


Niemiecka polityka jest teraz dynamiczna jak nigdy. Zarówno CDU, jak i SPD są w ogromnym kryzysie i gwałtownie tracą poparcie. Wskazują na to najlepsze i najpewniejsze w przypadku Niemiec sondaże - czyli wyniki wyborów landowych. Ostatnio przeprowadzono je m.in. w Turyngii. Ich wyniki można uznać za szokujące - CDU utraciło hegemonię w regionie, a dużo zyskały partie AfD i Linke. Pierwsza z nich to partia nacjonalistyczna i prawicowa, druga z kolei jest ugrupowaniem lewicowym - po wynikach widać, że zaliczane do centrum CDU traci na rzecz bardziej radykalnych partii. Z podobnymi problemami boryka się SDP - dawniej partia z lewicowym zacięciem, a teraz typowe ugrupowanie centrum. Wyniki wyborów do Bundestagu planowanych na 2021 mogą więc przynieść wiele zmian.

Zakłady na wybory parlamentarne w Niemczech


Interesujesz się polityką, śledzisz na bieżąco doniesienia na temat wyborów parlamentarnych w Niemczech? Swoje hobby możesz połączyć z typowaniem! W ofercie STS znajdziesz zakłady na wszystkie, najważniejsze wydarzenia w świecie polityki - w tym na zaplanowane na 2021 wybory do Bundestagu oraz typowanie następnego kanclerza Niemiec. Na stronie STS możesz sprawdzić też aktualną listę partii wraz z kursami na ich zwycięstwo, a do obstawiania możesz wykorzystać stronę, aplikację mobilną bądź odwiedzić punkty naziemne.