Nowe wygrane
 • M.K. 30.01.2023
  242.00 zł
 • D.L. 30.01.2023
  572.00 zł
 • J.Ś. 30.01.2023
  154.00 zł
 • M.R. 30.01.2023
  325.60 zł
 • R.P. 30.01.2023
  126.72 zł

Kupon

 1. 1
 2. 2
 3. 3
list

Twój kupon jest pusty.

Dodaj zakład z oferty po lewej.

Wpisz numer kuponu z zakładów naziemnych:

Wprowadź numer kuponu

Numer kuponu powinien zawierać same cyfry.

Nie ma takiego kuponu

Gdzie szukać numeru kuponu?
Numer znajdziesz na wydrukowanym kuponie, pod datą przyjęcia zakładu lub pod kodem kreskowym.
ZAMKNIJ

mecz

Ekstraklasa , Polska  - Poniedziałek 30.01.2023
18:15
Bochnia 2.00 X 4.40 Białystok 2.61
7 91322

Futsal dynamiczną odmianą klasycznego futbolu

Futsal Ekstraklasa - najważniejsze rozgrywki w Polsce


Ligowe rozgrywki futsalu w Polsce mają miejsce od sezonu 1994/95. Liga, która najpierw była typowo amatorskimi rozgrywkami, przez kolejne lata się rozwijała i stawała coraz bardziej profesjonalna. I liga futsalu istniała do 2008 roku, a potem przekształciła się w Futsal Ekstraklasę, która po dziś dzień jest organizatorem rozgrywek piłki nożnej halowej w Polsce. Stała się ona spółką, która odpowiada za każdy aspekt funkcjonowania ligi w świecie sportu. Kiedyś organizatorem był PZPN, ale od dekady jest nią właśnie spółka Futsal Ekstraklasa. Mecze w hali można oglądać w internecie oraz obstawiać w zakładach bukmacherskich. Obecnie w najważniejszej lidze futsalu w Polsce występuje kilkanaście drużyn z całego kraju.

Piłka halowa - liczy się szybkość i technika


Historia tego sportu, który jest odmianą piłki nożnej, nie jest zbyt bogata. Nie ma nawet stu lat. Obecnie wszyscy znają ten sport pod nazwą futsal, ale wcześniej funkcjonował on jako piłka halowa pięcioosobowa. Co ciekawe wszystko zaczęło się w Ameryce Południowej. Małe boisko, mniejsza piłka i bramki były stworzone dla młodzieży, ale gra ta szybko zdobyła popularność wśród dorosłych. Wszystko przez to, że w futsalu liczyły się trochę inne atuty niż w tradycyjnej piłce nożnej. Siła nie miała takiego znaczenia, jak zwinność, wyszkolenie techniczność i umiejętność szybkiej gry. Do dziś wielu piłkarzy, którzy w piłce nożnej błyszczą pod względem techniki, swoje początki miało na parkietach piłki halowej.

1 liga futsalu zapleczem Ekstraklasy


Struktura rozgrywek futsalu jest bardzo podobna do tej związanej z tradycyjną piłką nożną. Mamy mistrzostwa świata w futsalu, mamy mistrzostwa Europy oraz rozgrywki Ligi Mistrzów. W Polsce, tak jak wspominaliśmy najwyższą ligą jest Futsal Ekstraklasa, która kiedyś nazywała się 1 ligą futsalu. Dziś ta nazwa jest przywiązana do zaplecze futsalowej czołówce. Drużyny z 1 ligi walczą o awans do Futsal Ekstraklasy. Trzeba przyznać, że jest ona mniej profesjonalna niż halowa elita. Obecnie 1 liga futsalu podzielona jest na dwie grupy, a awans wywalczyć mogą tylko zwycięzcy każdej z grup. Co warte podkreślenia są także niższe szczeble rozgrywek Polskiej Ligi Futsalu. Tam jednak dominuje futbol stricte amatorski, hobbystyczny.

Niespodzianki w Futsal Ekstraklasie. Tabela często się zmienia


W historii Futsal Ekstraklasy zapisało się niemal sześćdziesiąt drużyn. Tyle zespołów choć jeden sezon spędziło w futsalowej elicie. Rekord Bielsko-Biała i Clearex Chorzów - to kluby, które rozegrały najwięcej sezonów w Futsal Ekstraklasie. Tabela wszech czasów pokazuje, że te dwa kluby z województwa śląskiego zdecydowanie wyprzedzają konkurencję. Górny Śląsk to mekka piłki nożnej halowej w Polsce, bo przez lata przewinęło się wiele klubów z tego regionu. Trzeba przyznać, że dla kibiców bardzo atrakcyjne są rozgrywki Futsal Ekstraklasy. Tabela często się zmienia, niespodziewane wyniki padają stosunkowo często. Trudno jest przewidzieć kto może dominować w danym sezonie. To ciekawa liga do oglądania i obstawiania w zakładach bukmacherskich.

Piłka nożna halowa - zasady i różnice


Futsal jest odmianą piłki nożnej i cechuje go kilka podstawowych różnic w porównaniu z klasycznym futbolem. Boisko ma wymiary od 38 do 42 m długości i pomiędzy 18 a 22 m szerokości. Bramki i piłka także są mniejsze. Auty wykonuje się za pomocą nogi, a nie ręki. Zmiany w drużynach można dokonywać w każdej chwili. Możliwe jest także wycofanie bramkarza i zastąpienia go zawodnikiem z tzw. pola. Mecz składa się z dwóch połów po 20 minuta każda. Liczony jest tylko czas gry, czyli przy każdej przerwie zegar jest zatrzymywany. W piłce nożnej halowej występuje m.in. przedłużony rzut karny. Co to takiego? Po każdym szóstym faulu jednej z drużyn w trakcie jednej połowy, drużyna przeciwna wykonuje przedłużony rzut karny. Piłkę ustawia się w wyznaczonym punkcie i z tego miejsca strzela się bezpośrednio na bramkę.

Jesienno-wiosenne rozgrywki Futsal Ekstraklasa. Terminarz jest stały


Od dawna przyjęto, że mecze futsalu w Polsce odbywają się w miesiącach, gdy pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza. Piłka nożna halowa ma być wypełnieniem i dopełnieniem piłkarskiego sezonu. Dlatego mecze Futsal Ekstraklasy i jego terminarz są zaplanowane od jesieni do wiosny. Regularnie więc sezon odbywa się od września do maja, gdy poznaje się nowego Mistrza Polski w futsalu. Każda z drużyn piłki halowej rozgrywa mecz u siebie i rewanż z każdym przeciwnikiem. Nie ma dzielenia punktów, ani fazy play off.