UEFA Europa Conference League. Co to będą za rozgrywki?

Nowe rozgrywki piłkarskie - ECL

Po Lidze Mistrzów i Lidze Europy od sezonu 2021/22 kibice na Starym Kontynencie będą mogli emocjonować się kolejnymi międzynarodowymi rozgrywkami – Europa Conference League. Czy nowe europejskie puchary będą szansą na regularne występy dla polskich drużyn piłkarskich?

W pamięci wielu piłkarskich kibiców są nie aż tak odległe czasy, gdy w Europie rozgrywano trzy, a nawet cztery puchary. Była Liga Mistrzów, był Puchar UEFA, Puchar Zdobywców Pucharów i najmniej prestiżowy Puchar Intertoto. W 1999 roku zakończono rozgrywki o Puchar Zdobywców Pucharów, a potem Puchar UEFA przeszedł ewolucję i dziś jego następcą jest Liga Europy. Władze UEFA obwieściły niedawno, że już wkrótce pojawią się znów trzecie rozgrywki pod nazwą Europa Conference League.

Europa Conference League – dla kogo te rozgrywki?

Europejska Unia Piłkarska od lat stara się modyfikować swoje rozgrywki, aby po pierwsze je uatrakcyjnić, a po drugie, nie ma co się oszukiwać, zwiększyć zyski. Motywacje co do powstania ECL mogły być różne. Na pewno nowe rozgrywki będą szansą dla wielu drużyn, które albo szybko kończyły swoją przygodę z europejskimi rozgrywkami, albo miały trudności się zakwalifikować. Z drugiej strony zmniejszeniu ulegnie faza grupowa Ligi Europy, która zyska na prestiżu, bo dostanie się do tych rozgrywek stanie się trudniejsze. Ustalono, że w głównej fazie rozgrywek Europa Conference League zagrają 32 drużyny. Z tego powodu liczba zespołów w Lidze Europy zostanie zmniejszona z 48 do 32. Nie ma co ukrywać, że w ten sposób władze UEFA planują stopniowo ograniczać dostęp do Ligi Mistrzów i Ligi Europy dla klubów z państw słabszych piłkarsko. W zamian zespoły te mają trafić właśnie do Europa Conference League.

ECL szansą dla drużyn piłkarskich z Ekstraklasy?

Wobec takiego podejścia popularne są głosy, że Europa Conference League będzie szansą dla zespołów grających w polskiej Ekstraklasie. Liga Mistrzów jest od dawna barierą niemal nie do przebrnięcia, bo sztuka ta udała się jedynie Widzewowi Łódź i Legii Warszawa. Coraz trudniej polskim zespołom zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Europy. Dlatego też nowy puchar daje nowe nadzieje. Czy są jednak one podstawne? Zdania są podzielone, bo zakwalifikować się do ECL też nie będzie tak łatwo. Na papierze będzie wyglądało to tak, że mistrz Polski wystartuje w kwalifikacjach Ligi Mistrzów i będzie miał szansę dostania się do Ligi Europy. Pozostałe dwa zespoły z Ekstraklasy plus zdobywca Pucharu Polski automatycznie wezmą udział w kwalifikacjach Europa Conference League. Z powodu niskiej pozycji samej ligi, drużyny z Ekstraklasy zaczną międzynarodowe starania do drugiej rundy i aby dostać się do głównej fazy ECL, będą musiały przebrnąć przez trzy fazy eliminacji. A w tzw. międzyczasie do kwalifikacji dołączą drużyny ze znacznie silniejszych lig niż polska. Będą to przedstawiciele m.in. ligi portugalskiej, tureckiej, a na sam koniec eliminacji pojawią się pojedyncze drużyny z Niemiec, Anglii, Włoch, czy Francji. Czyli mówiąc wprost, łatwo nie będzie. 

Jak będą wyglądać kwalifikacje do Europa Conference League?

Pierwszy sezon z rozgrywkami ECL będzie miał miejsce jesienią 2021 roku. UEFA ustaliła już i przedstawiła konkretne zasady eliminacji do właściwej fazy rozgrywek ECL. Polska Ekstraklasa zajmuje obecnie miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki w rankingu UEFA zrzeszających europejskie ligi piłki nożnej. Jak zatem będą wyglądały kwalifikacje do Europa Conference League? Weźmie w nich udział:

  • 40 zdobywców pucharów z krajów z miejsc 16.-55. rankingu UEFA
  • 28 wicemistrzów lig z miejsc 16.-54. rankingu UEFA
  • 22 drużyny z trzecich miejsc z lig z miejsc 7.-51. rankingu UEFA
  • 10 drużyn z czwartych miejsc z lig z miejsc 6.-15. rankingu UEFA
  • 2 drużyny z piątych miejsc z lig 5.-6. rankingu UEFA
  • 4 drużyny z szóstych miejsc z lig 1.-4. rankingu UEFA

Mecze Europa Conference League zaplanowano na czwartki, a godziny rozpoczęcia meczów będą sztywne – 18.45 i 21. Zwycięzca ECL oprócz okazałego pucharu i premii finansowej uzyska także awans do fazy grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie. Będzie więc o co walczyć!

Kursy na mecze piłki nożnej znajdziesz w STS! ⚽ Typuj swoich faworytów i odbierz STS kod promocyjny na start!

Tags: