Rusza Serie A – z Polakami, bez kibiców

Start Serie A

W sobotę rusza nowy sezon Serie A. Na razie bez publiczności na trybunach, ale za to z trzynastoma Polakami w kadrach najlepszych włoskich klubów piłkarskich.

Serie A przy pustych trybunach

Inauguracja włoskiej Serie A i pierwsze kolejki na pewno odbędą się bez udziału publiczności. Taka sytuacja potrwa co najmniej do 6 października. Ponadto piłkarze wszystkich drużyn mają co cztery dni przechodzić testy na obecność koronawirusa, aby zmniejszyć zagrożenie obowiązkową kwarantanną dla całego zespołu. Władze państwowe i sportowe we Włoszech dalsze decyzje uzależniają od tego, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna po powrocie dzieci ze szkół. Być może w razie pozytywnych sygnałów, wysłuchają wtedy apeli ponoszących ogromne straty finansowe włoskich klubów i otworzą bramy stadionów dla kibiców chociaż w ograniczonej liczbie, tak jak postanowiono na przykład w niemieckiej Bundeslidze, czy tak jak odbywa się to również w polskiej Ekstraklasie. Póki co, kibicom we Włoszech pozostaje śledzenie rozgrywek na ekranie telewizora.

„Polska kolonia” w Serie A

Liczna będzie też zapewne telewizyjna widownia w Polsce. Na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w kadrach klubów włoskiej Serie A znajduje się bowiem aż trzynastu polskich piłkarzy, jest więc to nadal najbardziej „polska” liga, z piątki najsilniejszych lig europejskich. Niejasna jest tylko sytuacja Arkadiusza Milika, ale wszystko wskazuje na to, że pozostanie on na Półwyspie Apenińskim. Zagadką nadal pozostaje jedynie, w jakim zespole będzie występował napastnik reprezentacji Polski. Faktem jest, że nie przedłużył on upływającego w czerwcu 2021 roku kontraktu z SSC Napoli i choć w ostatnich sparingach nie znajdował się nawet w kadrze meczowej, nadal figuruje w kadrze Napoli na sezon 2020/2021. Z drugiej strony media donoszą, że Polak opróżnił już swoją szafkę w szatni i opuścił klub z Neapolu, który w sprawie transferu Milika dogadał się z AS Romą. Według ostatnich doniesień, do sfinalizowania transakcji brakuje już tylko zgody samego piłkarza, a ten… nadal się waha. Jak skończy się ta saga, pewnie dowiemy się w najbliższych godzinach albo dniach.

W ramach klubów Serie A pracodawcę zmienił także Karol Linetty. Pomocnik reprezentacji Polski przeniósł się z Sampdorii Genua do Torino. „Polską kolonię” we włoskiej lidze zasilił za to inny kadrowicz, dotychczasowy obrońca francuskiego AS Monaco Kamil Glik, przeprowadzając się do beniaminka Serie A – Benevento Calcio. Pozostali polscy piłkarze będą występowali w tych samych klubach, w których grali w poprzednim sezonie. A są to: Wojciech Szczęsny – bramkarz Juventusu Turyn, Piotr Zieliński – pomocnik SSC Napoli, Bartosz Bereszyński – obrońca Sampdorii Genua, Łukasz Skorupski – bramkarz FC Bologna, Bartłomiej Drągowski – bramkarz Fiorentiny, Sebastian Walukiewicz – obrońca Cagliari, Filip Jagiełło – pomocnik FC Genoa, Łukasz Teodorczyk – napastnik Udinese oraz obrońca Paweł Dawidowicz i napastnik Mariusz Stępiński z Hellas Verona. Jeśli Milik rzeczywiście opuści SSC Napoli, to klub z Werony będzie jedynym, w którego kadrze znajduje się więcej, niż jeden polski piłkarz.

1. kolejka Serie A „na raty”

Takie rozbicie tej „polskiej kolonii” w Serie A ma ten plus, że niemal w każdej kolejce będziemy mogli trafić na kilka pojedynków pomiędzy naszymi piłkarzami broniącymi barw różnych włoskich klubów. Akurat pierwsza seria spotkań nowego sezonu Serie A będzie rozgrywana nieco „na raty”, bo od soboty do poniedziałku odbędzie się tylko siedem spotkań, natomiast trzy kolejne zostały przełożone na środę 30 września. Ale nawet wśród tych siedmiu spotkań mamy dwa (a być może trzy) w których może dojść do polskich pojedynków. Już w pierwszym meczu sezonu, w sobotę o 18:00 Fiorentina Bartłomieja Drągowskiego zagra z nowym klubem Karola Linetty’ego – Torino. W drugim z zaplanowanych na sobotę spotkań Serie A Hellas Verona Pawła Dawidowicza i Mariusza Stępińskiego podejmie AS Romę, w której być może zadebiutuje już Arkadiusz Milik. W niedzielę natomiast Wojciech Szczęsny wraz z kolegami z Juventusu będzie gościł w Turynie Bartosza Bereszyńskiego wraz z całą ekipą Sampdorii Genua.

Adam Pisula

Sprawdź kursy na Serie A w STS! ⚽