Skoki narciarskie Zakopane 2019: czas na Letnie Grand Prix

Letnie Grand Prix w Zakopanem

W najbliższy weekend na zakopiańskiej skoczni rozgrywane będą zawody w ramach Letniej Grand Prix. W piątek kwalifikacje, w sobotę „drużynówka”, a w niedzielę konkurs indywidualny. Polacy tym razem wystąpią w najsilniejszym składzie.

Letnie Grand Prix jako forma przygotowań do sezonu zimowego

Nikt w świecie skoków narciarskich nie ukrywa, że cykl letnich konkursów nie stanowi głównego punktu sezonu i wyniki w nim osiągane nie są najważniejsze. Dlatego też poszczególne reprezentacje nie na każde zawody w ramach Letniej Grand Prix wysyłają swoich najlepszych zawodników, co ma duży wpływ na układ klasyfikacji generalnej. Tym niemniej, jest to o wiele lepsza forma sprawdzenia swojej dyspozycji, niż treningi we własnym gronie, bo tylko rywalizacja międzynarodowa może pokazać, w którym miejscu się jest na tle rywali. A ten aspekt jest już ważny w kontekście przygotowań do sezonu zimowego.

Polscy skoczkowie chcą wygrywać przed polskimi kibicami

Dla naszych skoczków w całym cyklu najważniejsze są oczywiście konkursy rozgrywane na polskich skoczniach, przed polskimi kibicami, których nie chcą zawieść. Tak też było podczas inaugurujących obecną edycję LGP zawodów na skoczni Wiśle Malince. W konkursie drużynowym Polacy w składzie: Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Kamil Stoch i Dawid Kubacki wręcz zdeklasowali konkurencję, wyprzedzając drugich Słoweńców aż o 58,4 pkt. W rywalizacji indywidualnej wygrać już się wprawdzie nie udało (zwyciężył Słoweniec Timi Zajc), ale mieliśmy ośmiu skoczków w serii finałowej, z czego dwóch uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Najlepszym z biało-czerwonych był nasz specjalista od letniego skakania Dawid Kubacki, który zajął drugie miejsce.

Jak Polacy poradzą sobie w Zakopanem?

Na kolejne zawody do Hinterzarten i Courchevel czeski trener reprezentacji Polski Michal Dolezal wysyłał już okrojony skład, z tylko niektórymi zawodnikami kadry A. W Niemczech najlepszym z Polaków był Andrzej Stękała (13. miejsce), a wygrał reprezentant gospodarzy Karl Geiger. We Francji swoje drugie zwycięstwo w obecnej edycji odniósł Timi Zajc, a z polskiej ekipy najlepiej zaprezentowali się Jakub Wolny (6. pozycja) i Maciej Kot (7).

Wielka Krokiew w Zakopanem czeka na kolejne zwycięstwo Polaków

Jako że najbliższe zawody Letniej Grand Prix odbędą się w Zakopanem, to też tym razem możemy już liczyć na pełną mobilizację wśród biało-czerwonych. Tak samo jak oni mogą zresztą liczyć na jak zwykle gorący doping licznie zgromadzonych polskich kibiców. Tę mobilizację zapowiada już skład polskiej reprezentacji, jaki ogłoszony został przez Polski Związek Narciarski (patrz poniżej). Nasza drużyna jest największym faworytem sobotniego konkursu drużynowego. W końcu zwycięstwo w Wiśle zobowiązuje. Mamy też nadzieję na dalekie loty polskich skoczków podczas niedzielnego konkursu indywidualnego. Dodajmy, że letnie zawody wracają do Zakopanego po ośmiu latach przerwy. Po raz ostatni konkursy LGP odbyły się tu w 2011 roku. Później znalazły się jeszcze w kalendarzu cyklu w roku 2015, ale ostatecznie zostały odwołane.

Letnie Grand Prix 2019 –
skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich w Zakopanem:

Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł.

Program skoków narciarskich w Zakopanem:

Piątek 16.08:
16:30 – kwalifikacje
Sobota 17.08:
15:00 – konkurs drużynowy
Niedziela 18.08:
13:00 – konkurs indywidualny

Letnie Grand Prix w Zakopanem w skokach narciarskich – klasyfikacja generalna i miejsca Polaków:

  1. Timi Zajc (Słowenia) – 200 pkt.
  2. Karl Geiger (Niemcy) – 172 pkt.
  3. Evgeniy Klimov (Rosja) – 105 pkt.
  4. Robert Johansson (Norwegia) – 102 pkt.
  5. Naoki Nakamura (Japonia) – 99 pkt.
  6. Gregor Schlierenzauer (Austria) – 86 pkt.
  7. Dawid Kubacki (Polska) – 80 pkt

Pozostali Polacy: Maciej Kot (63 pkt.), Piotr Żyła (45), Jakub Wolny (45), Aleksander Zniszczoł (38), Andrzej Stękała (30), Stefan Hula (15), Kamil Stoch (12), Klemens Murańka (9), Paweł Wąsek (6)

Adam Pisula

🏆 Obstawiaj skoki narciarskie na sts.pl!

Tags: