Skoki narciarskie blisko Drakuli. Puchar Świata w Rasnov

Puchar Świata w skokach narciarskich - Rasnov

Sześciu z siedmiu polskich skoczków zakwalifikowało się do pierwszego konkursu indywidualnego w rumuńskim Rasnovie. Dobre skoki oddali Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Początek piątkowych zawodów o godzinie 14.00.

Przed tygodniem skoczkowie narciarscy startowali w Kulm, gdzie położona jest skocznia mamucia. Po lotach narciarskich przyszedł czas na zawody na obiektach dużo mniejszego kalibru. Chodzi o Rasnov w Siedmiogrodzie. Skocznie Trambulina Valea Carbunarii znajdują się niedaleko zamku w Branie, który powiązany jest z legendami o wampirze Drakuli.

Skoczkowie po raz pierwszy

Na skoczni w Rasnovie, której punkt konstrukcyjny wynosi 90 metrów, w przeszłości skakały panie, ale po raz pierwszy odbywają się tam zawody z cyklu Pucharu Świata. Dwa indywidualne konkursy skoków zaplanowano na piątek i sobotę, a w czwartek odbyły się skoki treningowe i kwalifikacje do pierwszych zawodów. Wzięło w nich udział 57 skoczków. Do Rumunii poleciało siedmiu zawodników Reprezentacji Polski: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Klemens Murańka oraz Jakub Wolny. W czwartkowych kwalifikacjach tylko Wąskowi nie udało się dostać do głównego konkursu. Młody zawodnik reprezentujący klub WSS Wisła z wynikiem 81 metrów, zajął bardzo pechową 51. lokatę.

Stoch skoczył daleko i omal nie upadł

Zdecydowanie lepiej poszło Kamilowi Stochowi. Utytułowany polski skoczek wygrał drugą sesję treningową. W kwalifikacjach skoczył aż 99 metrów, ale przy lądowaniu omal nie upadł, musiał się podeprzeć, w efekcie czego otrzymał niższe noty. Z tego powodu Stoch ukończył kwalifikacje na siódmym miejscu. Lokatę wyżej zajął drugi najlepszy polski skoczek narciarski, czyli Dawid Kubacki, który w Rasnovie osiągnął odległość 95 metrów. Najlepszy w tej części był Norweg Marius Lindvik, który skoczył 98 metrów. Pół metra dalej osiągnął Austriak Stefan Kraft, ale miał lepsze warunki atmosferyczne i uplasował się na drugim miejscu. Na najniższym stopniu podium w kwalifikacjach stanął Niemiec Markus Eisenbichler, który został nowym rekordzistą skoczni, skacząc 101 metrów.

Będzie szansa na pucharowe punkty

A jak poszło pozostałym polskim skoczkom? Aleksander Zniszczoł w kwalifikacjach osiągnął wynik 84,5 metra, a Klemens Murańka wylądował na 85 metrze. Jeszcze dalej skoczył Jakub Wolny, który zaliczył 89 metrów. Tuż za pierwszą dziesiątką kwalifikacji uplasował się Piotr Żyła, który był jedenasty z wynikiem 95 metrów. Trzeba przyznać, że wszyscy skoczkowie będą mieli w piątek szansę zdobycia punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. W piątek o godzinie 13.00 odbędzie się seria próbna, a godzinę później pierwsza sesja konkursowa. Natomiast w sobotę na godzinę 11.00 zaplanowano kwalifikacje, a o 12.45 rozpocznie się konkurs skoków.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich


1.Stefan KraftAustria1273
2.Karl GeigerNiemcy1135
3.Ryoyu Kobayashi Japonia1045
4.Dawid KubackiPolska985
5.Kamil StochPolska759
10.Piotr ŻyłaPolska 525
37.Jakub WolnyPolska47
42.Maciej KotPolska37
44.Stefan HulaPolska31
66.Aleksander ZniszczołPolska4
66.Klemens MurańkaPolska4

Tags:

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?