Rusza Tour de Pologne!

TdP

W środę na Stadionie Śląskim startuje 77. edycja Tour de Pologne. Będzie to prawdziwa inauguracja kolarskiego sezonu, opóźniona z powodu epidemii koronawirusa. Z tego też powodu będzie to wyścig inny, niż w poprzednich latach. Ale to nie znaczy, że pod względem sportowym czegoś zabraknie. Wręcz przeciwnie. Organizatorzy przygotowali ciekawą trasę, a zespoły zgłosiły do wyścigu znakomitych kolarzy.

Tour de Pologne w nowej rzeczywistości

Polski wyścig narodowy będzie pierwszą wieloetapową imprezą kolarską elitarnej kategorii World Tour po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Właściwie teraz dopiero na dobre kolarski sezon na najwyższym poziomie się zaczyna. Inauguracją był sobotni klasyk Strade Bianche, a TdP rozpocznie cykl wyścigów wieloetapowych. Nie będzie to jednak taki wyścig, jaki znamy z przeszłości. Wszyscy będą musieli podporządkować się protokołom sanitarnym, zakazom i obostrzeniom. Kolarze przeszli już badania na obecność koronawirusa, ale będą badani również w trakcie wyścigu. Poszczególne zespoły będą izolowane we własnym gronie, podobnie sędziowie, obsługa techniczna, dziennikarze i sponsorzy. Ogólna liczba osób pracujących wokół Tour de Pologne będzie ograniczona do niezbędnego minimum. Zabraknie też tradycyjnych kolarskich miasteczek na starcie i mecie poszczególnych etapów, nie będzie także efektownych dekoracji. Wszystko w obawie przed Covid-19. Nie da się ukryć, że Tour de Pologne będzie swoistym testem dla Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) przed dalszą częścią sezonu, w której w napiętym do granic możliwości kalendarzu upchano wiele poprzesuwanych w czasie wyścigów z Tour de France na czele.

Rafał Majka polskim faworytem

Skoro wiemy już czego podczas 77. edycji Tour de Pologne na pewno nie będzie, zobaczmy czego możemy się spodziewać. Kolarze przejadą w sumie 891 km. Trasa wyścigu podzielona została na pięć etapów. Weźmie w nim udział 157 kolarzy w dziewiętnastu zespołach (trzech pojedzie z dzikimi kartami). Symboliczny będzie pierwszy etap, którego start wyznaczono na Stadionie Śląskim. Odbędzie się on dokładnie rok po tragicznej śmierci Bjorga Lambrechta. Belgijski kolarz zginął na trasie ubiegłorocznego TdP, podczas etapu z Chorzowa do Zabrza, gdy niespodziewanie zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust wodny umieszczony na poboczu. Aby uczcić jego pamięć, organizatorzy zastrzegli numer 143, z którym jechał wtedy młody Belg. Bjorg Lambrecht będzie też patronem klasyfikacji młodzieżowej.

Pomimo trudnych warunków organizacyjnych, Czesław Lang jak zwykle postarał się o przygotowanie ciekawej trasy, gdzie będą mogli się wykazać kolarze różnych specjalności: sprinterzy, górale, czy samotni uciekinierzy. Zespoły spragnione prawdziwej kolarskiej rywalizacji także nie zawiodły i wystawiły do walki silne ekipy. Faworytem polskich kibiców z pewnością powinien być Rafał Majka, zwycięzca z 2014 roku. Wprawdzie ostatnie lata nie były już dla niego tak dobre, nie odnotował żadnego zwycięstwa od jesieni 2017 roku, ale na polskiej ziemi i dobrze znanych sobie podjazdach górskich, których nie zabraknie, powinien być groźny dla konkurentów. Kto może Polakowi przeszkodzić w drodze do zwycięstwa? Jest kilku kandydatów. Wśród górali należy wymienić Jakoba Fuglsanga i Richarda Carapaza – zwycięzcy ostatniego Giro d’ Italia. Uważać należy też na dwóch pozostałych byłych triumfatorów Tour de Pologne: Jona Izagirre i Tima Wellensa. Będzie mistrz świata w jeździe na czas Rohan Dennis, o prym wśród sprinterów powalczą Pascal Ackermann i Dylan Groenewegen. „Czarnym koniem” 77. edycji Tour de Pologne może być 20-letni Belg – Remco Evenepoel, który po przejściu z kategorii juniorskiej do elity robi furorę na kolarskich trasach.

Trasa 77. Tour de Pologne

  • 05.08.2020      Etap 1             Stadion Śląski – Katowice (195,8 km)
  • 06.08.2020      Etap 2             Opole – Zabrze (151,5 km)
  • 07.08.2020      Etap 3             Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
  • 08.08.2020      Etap 4             Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
  • 09.08.2020      Etap 5             Zakopane – Kraków (188 km)

Adam Pisula