Reprezentacja Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio

W przyszłym roku czeka nas wielkie sportowe święto – Letnie Igrzyska Olimpijskie. W Tokio sportowcy będą rywalizowali w sumie w 37 dyscyplinach, indywidualnych i zespołowych. W wielu z nich jeszcze trwają albo już się zakończyły kwalifikacje. Zobaczmy, jak wygląda sytuacja w dyscyplinach zespołowych i które z reprezentacji Polski mają szanse na olimpijski występ.

Polscy siatkarze zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Jedyną naszą drużyną, która jak dotąd zapewniła sobie występ w Tokio jest reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn. W turnieju olimpijskim wystąpi 12 drużyn. Pewna udziału była tylko pełniąca honory gospodarza Japonia. O kolejne sześć miejsc walczono w sześciu interkontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych. Drugim etapem będzie pięć turniejów kontynentalnych, które wyłonią pozostałych pięciu uczestników Igrzysk Olimpijskich 2020. Reprezentacja Polski wykorzystała już pierwszą szansę, wygrywając turniej kwalifikacyjny rozegrany w Gdańsku w dniach 9-11 sierpnia. Rywalami polskich siatkarzy byli kolejno: Tunezyjczycy, Francuzi i Słoweńcy. Wszystkie trzy mecze podopieczni trenera Vitala Heynena wygrali bez większych problemów, jedynego seta tracąc w ostatnim spotkaniu ze Słowenią.

Ciesząc się z awansu reprezentacji Polski siatkarzy na Igrzyska Olimpijskie 2020, możemy jednocześnie pokładać w niej duże nadzieje na medal. W końcu Biało-Czerwoni pojadą do Tokio jako złoci medaliści dwóch ostatnich edycji mistrzostw świata, brązowi medaliści ostatnich mistrzostw Europy i trzecia drużyna w rankingu światowej federacji (FIVB). Wszystkim z pewnością marzy się powtórzenie sukcesu z Igrzysk Olimpijskich 1976 w Montrealu i zdobyciu olimpijskiego złota.

Siatkarki, piłkarze ręczni i koszykarze nadal walczą o igrzyska

Taką samą ścieżkę olimpijskiego awansu jak siatkarze mają ich koleżanki z reprezentacji Polski. Z tą różnicą, że one pierwszej szansy nie wykorzystały. Interkontynentalny turniej kwalifikacyjny, który odbył się we Wrocławiu, wygrały Serbki. Nasz zespół spisał się dobrze: pokonał Portoryko (3:0), Tajlandię (3:2), a w decydującym ostatnim spotkaniu postawił się mistrzyniom świata w dwóch pierwszych setach, ostatecznie przegrywając jednak 1:3. Dzięki dobrym tegorocznym wynikom (m.in. czwarte miejsce w mistrzostwach Europy) reprezentacji Polski w siatkówce kobiet udało się zachować wysokie miejsce w europejskim rankingu (CEV), a to z kolei dało możliwość gry w kwalifikacyjnym  turnieju kontynentalnym, który rozegrany zostanie w styczniu w holenderskim Apeldoorn. Niestety po mistrzostwach Europy okazało się, że – pomimo coraz lepszych wyników – większości reprezentantek Polski w siatkówce jest nie po drodze z trenerem Jackiem Nawrockim i próbowały one wymusić na władzach PZPS zmianę selekcjonera. Na szczęście wygląda na to, że konflikt został zażegnany i w decydującej walce o Igrzyska Olimpijskie 2020 wezmą udział wszystkie czołowe polskie siatkarki.

Innego rodzaju problemy ma reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych. Z powodu zmiany pokoleniowej i odejścia z kadry wielu zawodników, którzy przez lata stanowili o jej sile, poziom gry polskiego zespołu drastycznie się obniżył. Nasza drużyna o awans na Igrzyska Olimpijskie 2020 będzie walczyła podczas styczniowych mistrzostw Europy, ale nie możemy sobie robić zbyt wielkich nadziei. Żeby awansować do Tokio bezpośrednio albo zakwalifikować się do turnieju kwalifikacyjnego, trzeba podczas EURO 2020 zająć odpowiednio wysokie miejsce, a Polacy będą mieli wielki problem, żeby wyjść z grupy (grają ze Szwecją, Słowenią i Szwajcarią).

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Niezbyt duże są także szanse na udział w Igrzyskach Olimpijskich 2020 polskich koszykarzy. Już samo zakwalifikowanie się reprezentacji Polski do turnieju eliminacyjnego jest sukcesem. Udało się go osiągnąć dzięki dobremu wynikowi w mistrzostwach świata (8. miejsce). W Igrzyskach Olimpijskich 2020 zagwarantowany udział mają już gospodarze – Japonia, a także Argentyna, Australia, Hiszpania, Francja, Iran, Nigeria i Stany Zjednoczone. Do nich dołączą cztery drużyny z dodatkowych turniejów kwalifikacyjnych i w jednym z nich zagra reprezentacja Polski. Turnieje rozgrywane będą w czerwcu przyszłego roku. Podobna szansa udziału w turnieju kwalifikacyjnym stanie w przyszłym roku przed męską reprezentacją Polski w ulicznej odmianie koszykówki (3×3).

Na koniec zostawiamy te dyscypliny zespołowe Igrzysk Olimpijskich 2020, w których reprezentacja Polski na pewno nie wystąpi, bo nie udało jej się uzyskać kwalifikacji. Niestety są wśród tych dyscyplin te najpopularniejsze, jak: piłka nożna (kobiety i mężczyźni), piłka ręczna (kobiety) i koszykówka (kobiety). Ale są też te trochę mniej popularne: piłka wodna, rugby 7, baseball, softball i hokej na trawie.

Adam Pisula

Tags:

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?