Reprezentacja Polski na Igrzyska Olimpijskie 2020: kolarstwo szosowe i tenis ziemny

Kończy się bardzo ciekawy pod względem sportowym rok 2019. Ten następny zapowiada się jednak jeszcze ciekawiej, bowiem czekają nas dwie wielkie imprezy: Igrzyska Olimpijskie 2020 oraz piłkarskie EURO 2020. Igrzyska w Tokio oficjalnie rozpoczną się 24 lipca i potrwają do 9 sierpnia.

Choć czasu do rozpoczęcia olimpijskich zmagań jest już coraz mniej, w wielu dyscyplinach trwa jeszcze walka o kwalifikację. W poszczególnych federacjach zapadają też decyzje, kogo wysłać latem do Japonii, a kto będzie musiał zostać w swoim kraju albo udać się na wakacje. Przyjrzyjmy się, jak może wyglądać reprezentacja Polski w kolarstwie szosowym i tenisie ziemnym. Kolejne dyscypliny w następnych odcinkach.

Reprezentacja Polski kolarzy szosowych, czyli Majka, Kwiatkowski i Niewiadoma

W kolarstwie szosowym podczas Igrzysk Olimpijskich 2020 wystąpi 197 zawodników i zawodniczek. Rywalizacja o medale toczyć się będzie w dwóch konkurencjach: wyścigu ze startu wspólnego i jazdy indywidualnej na czas. W programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio wyścig ze startu wspólnego mężczyzn zaplanowano na 25 lipca, kobiety będą się ścigały dzień później. „Czasówka” – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – odbędzie się 29 lipca. O kwalifikacji do wyścigu ze startu wspólnego decyduje ranking światowej federacji kolarskiej (UCI). Wśród kolarzy 50 najwyżej sklasyfikowanych krajów otrzyma od 1 do 5 miejsc, u kolarek pomiędzy 22 krajami zostanie rozdzielonych od 2 do 4 miejsc. Drugą ścieżką awansu na Igrzyska są mistrzostwa poszczególnych kontynentów (nie dotyczy to tylko Europy), w których można wywalczyć 1-2 miejsca. Jeśli chodzi o jazdę indywidualną na czas, to swoich reprezentantów będzie mogło wystawić 30 najwyżej sklasyfikowanych w rankingu krajów wśród mężczyzn i 15 u kobiet, a także po 10 najlepszych z Mistrzostw Świata.

Zgodnie z aktualnymi rankingami Polska będzie mogła wystawić na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio czterech reprezentantów i trzy reprezentantki do wyścigu ze startu wspólnego oraz po jednym w jeździe indywidualnej na czas. W indywidualnym rankingu UCI najwyżej sklasyfikowani są: Rafał Majka (53) oraz Michał Kwiatkowski (72) i to oni na dzień dzisiejszy wydają się pewniakami do reprezentacji Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Przypomnijmy, że Majka to brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro, który regularnie zajmuje czołowe miejsca w wielkich tourach. Jego największe osiągnięcia to m.in.: zwycięstwo w Tour de Pologne (2014), trzecie miejsce w Vuelta a Espana (2015), a także zwycięstwa etapowe oraz w klasyfikacji górskiej Tour de France. Kwiatkowski jest z kolei specjalistą od kolarskich „klasyków”. Największymi jego sukcesami są: mistrzostwo świata w wyścigu ze startu wspólnego (2014 rok), wygranie Tour de Pologne w 2018 roku oraz zwycięstwa w wyścigach: Amstel Gold Race (2015), Mediolan – San Remo (2017) i Tirreno-Adriatico (2018). W jeździe indywidualnej na czas Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio reprezentował będzie najprawdopodobniej Maciej Bodnar – kolarz, który w Rio de Janeiro w 2016 roku zajął w tej konkurencji 6. miejsce. Ponadto w 2017 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy, a w tym samym roku wygrał też etap jazdy indywidualnej na czas podczas Tour de France. Spośród kobiet pewniaczką do udziału w reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie 2020 jest Katarzyna Niewiadoma, która na zakończenie sezonu 2019 została sklasyfikowana na siódmej pozycji światowego rankingu. Polka ma już w swoim dorobku wicemistrzostwo Europy w wyścigu ze startu wspólnego (2016), 6. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro  2016, a także zwycięstwa w The Women’s Tour (2017), Trofeo Alfredo Binda (2018) i Amstel Gold Race (2019).

Łukasz Kubot naszą tenisową nadzieją na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

W tenisie ziemnym podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zobaczymy w sumie 172 zawodników – po 86 kobiet i mężczyzn rywalizujących w turniejach singlowych, deblowych oraz w mikście (debel mieszany). W każdej z tych konkurencji zapewniony udział mają gospodarze. Ponadto w singlach decydował będzie ranking na dzień 8 czerwca 2020 roku (56 miejsc), przewidziano też pojedyncze miejsca dla poszczególnych kontynentów. W turniejach deblowych liczył się będzie ranking deblowy (10 miejsc) i mieszany (14 miejsc), a stawkę uzupełnią pary złożone z uczestników turniejów singlowych. Podobnie będzie w mikście, w którym wezmą udział uczestnicy singla lub debla.

Kto ma największe szanse na miejsce w reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie 2020? Najwyżej sklasyfikowani w rankingach, rzecz jasna. Aktualnie są to: Hubert Hurkacz (37. w rankingu singlowym ATP) i Kamil Majchrzak (101.) oraz Łukasz Kubot, który zajmuje szóstą pozycję w rankingu deblowym. Z tenisistek najwyżej sklasyfikowanymi Polkami są: Magda Linette (43. w rankingu WTA) oraz Iga Świątek (60.) w singlu i Alicja Rosolska (32. w rankingu deblowym). Największe nadzieje na dobry wynik podczas Igrzysk Olimpijskich możemy wiązać z Łukaszem Kubotem, który jest najbardziej utytułowanym w tym gronie tenisistą. Przypomnijmy, że Kubot wygrał już deblowy Wimbledon (2017) i Australian Open (2014), był też finalistą US Open (2018), a we French Open osiągnął półfinał (2016). Przez wiele tygodni zajmował także pierwsze miejsce w rankingu deblistów. Warto jednak pamiętać, że duży wpływ na wynik Kubota podczas Igrzysk w Tokio będzie miał poziom reprezentowany przez partnera/partnerkę z reprezentacji Polski.  

Adam Pisula

Tags: